Prebiotiká urýchľujú regeneráciu črevnej flóry

Prebiotiká náš organizmus nedokáže stráviť, ale aj tak sú pre naše zdravie nesmierne dôležité. Slúžia ako potrava pre blahodarné baktérie žijúce v črevnom systéme, vplyvom zníženia množstva prebiotík sa môže narušiť rovnováha črevnej flóry, následkom čoho môže dôjsť k narušeniu imunitného systému, čo potom môže viesť k  poruchám trávenia alebo aj k vzniku chorôb.


Pre rozmnožovanie blahodarných baktérií v črevnom systéme je potrebné zabezpečiť zodpovedajúce množstvo prebiotík. Jedná sa o prirodzenú látku, ktorá sa vyskytuje v potravinách, a ktorú dokážu spracovať a premeniť na energiu jedine tieto mikroorganizmy: toto nedokáže ani náš organizmus, ani škodlivé baktérie, huby, respektíve vírusy a prebiotiká dokážu odolávať aj žalúdočnej kyseline. Keď sa do organizmu dostane menej prebiotík – v prvom rade oligosacharidov, inulínu, resp. laktózy -, klesne aj množstvo probiotík, čo môže viesť k narušeniu rovnováhy črevnej flóry. Črevná flóra, ktorá bezprostredne ovplyvňuje fungovanie imunitného systému, totiž len vtedy môže riadne plniť svoju funkciu, keď ju tvorí aspoň 60, podľa niektorých názorov až 80 % blahodarných baktérií.

Prispievajú tiež k tvorbe vitamínov

Prebiotiká nestimulujú iba rozmnožovanie probiotík, ale aj ich schopnosť vytvárať vitamíny: vďaka ich prítomnosti sa zvyšuje množstvo vitamínov B7 a B12, ktoré sa vytvárajú v  čreve, ako aj množstvo vitamínu K. Okrem toho prispievajú k udržaniu správnej hladiny cukru v krvi, k vstrebávaniu minerálnych látok a k viazaniu karcinogénnych látok. Mastné kyseliny, ktoré  pri procese ich trávenia vznikajú, dodávajú energiu bunkám tvoriacim sliznicu čreva. Výskumníkom z bruselskej Université Catholique de Louvain sa podarilo zistiť, že prebiotiká znižujú množstvo (zlého) LDL cholesterolu a triglyceridov v krvi, ako aj riziko vzniku srdcovo-cievnych chorôb. Popri tom prebiotiká zabraňujú usadeniu škodlivých baktérií na sliznici čreva, čím zabraňujú aj ich rozmnožovaniu a stimulovaním pohybov hrubého čreva zlepšujú trávenie a vyprázdňovanie.

Napomáhajú regenerácii črevnej flóry

Rovnováhu črevnej flóry narúša nesprávna výživa, prehnaná konzumácia alkoholu a liekov, ako aj stres, vplyvom týchto faktorov totiž môže dôjsť k poklesu pomeru blahodarných baktérií v črevnom systéme. Hoci antibiotiká sa využívajú na boj proti škodlivým baktériám, bohužiaľ nešetria kmene probiotických baktérií. Preto je dôležité, aby  sme súčasne s užívaním antibiotík zvýšili nielen prísun probiotík, ale aj prebiotík

Riešením je vláknina

Najjednoduchším spôsobom doplnenia chýbajúceho množstva prebiotík je zvýšený príjem rastlinnej vlákniny. To sa dá dosiahnuť špeciálnymi výživovými doplnkami, respektíve konzumáciou špargle, strukovín, cesnaku, ovsa, špaldovej pšenice, cibule, banánu, púpavy, Aloe very, jadrovín, predovšetkým orechov, ako aj čakanky obsahujúcej inulín, artičoku a topinamburov. Mlieko síce neobsahuje rastlinnú vlákninu, ale laktóza obsiahnutá v mlieku má prebiotické vlastnosti.

Vedeli ste?

Symbiotiká sú také produkty, ktoré obsahujú probiotické kmene a prebiotiká v ideálnom pomere a množstve.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email