Príznaky intolerancie laktózy | Čo by sme mohli proti nej urobiť?

Ak po konzumácii mlieka a mliečnych výrobkov pociťujete nepríjemné príznaky, s veľkou pravdepodobnosťou bude na príčine intolerancia laktózy (neznášanlivosť laktózy). Preto je dôležité, aby sme si boli vedomí príznakov intolerancie laktózy, ktorá vzniká nedostatkom enzýmu laktáza, lebo takto môžeme tieto príznaky odstrániť rýchlejšie a cielenejšie.


Intolerancia laktózy (inak nazývaná aj neznášanlivosť laktózy) už pomaly patrí medzi civilizačné ochorenia, týka sa veľkej časti populácie. Vznikne vtedy, keď organizmus nie je schopný stráviť mliečny cukor, čiže laktózu, ktorý sa nachádza v mlieku a v monhých mliečnych výrobkoch. V skutočnosti ide o stav nedostatku, nakoľko na strávenie laktózy je potrebná laktáza, ktorá sa tvorí v tenkom čreve.

Úlohou tohto enzýmu je, aby rozbíjal mliečny cukor na dva jednoduché druhy cukru  – na glukózu a galaktózu, ktoré sa potom dostanú do krvného obehu vstrebávaním cez steny čriev, aby mohli organizmus zásobovať energiou. Keď sa tvorba lakzázy zníži, alebo úplne prestane, organizmus okamžite reaguje nepríjemnými príznakmi.

Príznaky intolerancie laktózy

Keď z dôvodu nedostatku laktázy vznikla intolerancia laktózy, prvé príznaky sa objavia zväčša už do 30 minút po skonzumovaní jedla s obsahom laktózy. Príznaky intolerancie laktózy sa môžu objaviť aj osamote, ale aj ako skupina príznakov a ich miera a intenzita je individuálna. V dôsledku nedostatku laktázy tie potraviny, ktoré obsahujú mliečny cukor,  sú ťažšie stráviteľné a zostanú v hrubom čreve dlhšie namiesto toho, aby sa potrebnou rýchlosťou vstrebali. Baktérie črevnej flóry vstúpia do reakcie s nestrávenou laktózou, čo v podstate spôsobuje príznaky intolerancie laktózy:

  • Nadmerná plynatosť;
  • Nadúvanie v podbrušku a kŕče spôsobené plynatosťou;
  • Časté grganie;
  • Akútne, silné kŕče, hnačka;
  • Nutkanie na zvracanie;
  • Zvracanie.

Čo sa schováva v pozadí ťažkostí?

V skutočnosti intolerancia laktózy nie „čierna, alebo biela”, to znamená, že nie je z nej len jeden druh. V závislosti od charakteru a závažnosti rozlišujeme jej tri hlavné skupiny:

  • Primárna intolerancia laktózy sa najčastejšie objavuje v prvej fáze života, čiže u tých batoliat, u ktorých ešte neskončilo prikrmovanie a sú kŕmené výlučne mliekom. Počas prikrmovania sa množstvo produkovanej laktázy zníži, ale zostane postačujúca na to, aby denne prijatý mliečny cukor dokázal organizmus odbúrať aj v dospelosti. Môže sa však stať, že tvorba laktázy sa rapídne a značne zníži: to je jednou z hlavných príčin intolerancie laktózy v dospelosti.
  • Sekundárna intolerancia laktózy je spôsobená znížením tvorby laktázy v tenkom čreve. Na príčine je vo väčšine prípadov nejaké ochorenie, ale môže to byť aj následkom nejakého operačného zákroku. Podľa posledných výskumov je možné sekundárnu intoleranciu laktózy dať do súvisu s celiakiou, chorobou SIBO – enormné rozmnoženie niektorých kmeňov črevných baktérií – a Crohnovou chorobou. Liečbou sekundárnej intolerancie laktózy sa môžu príznaky badateľne zmierniť.
  • Intolerancia laktózy, ktorá patrí do tretej skupiny je dedičná, a je aj veľmi zriedkavá. V tomto prípade neprodukuje laktázu ani tenké črevo novorodenca. Našťastie k tomu, aby sa tento jav mohol vyskytnúť, obaja rodičia musia mať neschopnosť tvorby laktázy, preto je problém možné určiť a riešiť ešte pred narodením.

Intolerancia laktózy a faktory možnosti je výskytu

  • Vek: intolerancia laktózy sa najčastejšie objavuje v dospelosti, menej často sa môže objaviť u dojčiat a malých detí.
  • Etnikum: podľa prieskumov sa intolerancia laktózy objavuje častejšie u afrických etník a etník ďalekého východu a medzi populáciou španielskeho pôvodu. Ak by sme to chceli zhrnúť, tak medzi Európanmi je choroba menej rozšírená.  
  • Predčasné narodenie: intolerancia laktózy sa u predčasne narodených detí objavuje častejšie, nakoľko bunky tenkého čreva, ktoré sú zodpovedné za tvorbu laktázy, sa aktivizujú až v treťom trimestri tehotenstva.

Riziko vzniku intolerancie laktózy zvyšujú aj choroby tenkého čreva, operačné zákroky a chemoterapia pri liečbe rakoviny.

Testy a diagnóza

Keď sa objaví riziko intolerancie laktózy, vyhľadajme pomoc odborníka, veď na presnú diagnostiku ochorenia je k dispozícii veľa možností.  

  • Intolerancia laktózy/testy na alergiu: odoberie sa vzorka krvi dve hodiny pred a dve hodiny po konzumácii jedla s obsahom laktózy. Ak hladina cukru v krvi neukáže žiadnu zmenu, znamená to, že náš organizmus nespracováva mliečny cukor, čo môže poukazovať na intoleranciu laktózy
  • Dychový test (Breath test): aj v tomto prípade sa vyžaduje skonzumovanie väčšieho množstva potravy s obsahom laktózy. Test meria obsah vodíka v dychu. Je to preto, lebo rozklad cukru zvýši hladinu vodíka v hrubom čreve, ktorý „normálne” vydýchneme. Keď je hladina vodíka vo vydýchnutom vzduchu nízka, môžeme byť pokojní. Ak sú však hodnoty vysoké, môže to naznačovať, že prijatá laktóza v hrubom čreve stagnuje, čiže nebola dostatočne strávená.
  • Kyslosť stolice: toto vyšetrenie sa robí najmä u batoliat a malých deťoch, lebo v ich prípade by mohlo byť vykonanie ostatných testov obtiažne. V podstate sa v stolici meria hladina kyseliny mliečnej a iných kyselín, aby bolo možné dokázať prítomnosť intolerancie laktózy.

Liečba liekmi

V súčasnosti neexistuje konkrétny liek na odstránenie intolerancie laktózy. Ak však nechceme byť vystavení nepríjemných príznakom, spoľahnime sa na nasledovné rady:

  • Nekonzumujme naraz veľké množstvo mlieka a mliečnych výrobkov.
  • Pri každom jedle zjedzme vždy aj malé množstvo mliečnych výrobkov. Môžeme tým zabezpečiť prísun životne dôležitých živín, ktoré sa nachádzajú v mliečnych výrobkoch, a zároveň znížiť riziko objavenia sa ťažkostí spôsobených laktózou.
  • Konzumujme výrobky s nízkym obsahom laktózy, alebo bezlaktózové.
  • Smelo experimentujme, nakoľko nie každý mliečny výrobok obsahuje rovnaké množstvo mliečneho cukru. Veľa ľudí s intoleranciou laktózy dobre znáša prírodné jogurty.

Rozhodujúca je vhodná strava

Ani v prípade intolerancie laktózy sa nezrieknime vápnika. Namiesto výrobkov, ktoré obsahujú laktózu, jedzme čo najviac brokolice, lososa, pomarančov, fazule, špenátu, rebarbory, ktorými si môžeme doplniť nevyhnutný vápnik.

Pomôžu probiotiká

Probiotiká sú také potraviny, ktoré obsahujú veľké množstvo probiotických baktérií. Tieto blahodarné mikroorganizmy, ktoré sú základnou stavebnou zložkou črevnej flóry, okrem iného podporujú aj správne trávenie. Ak náš organizmus netoleruje ani najmenšie množstvo laktózy, alebo chceme zmierniť nepríjemné príznaky spôsobené laktózou –napr. hnačku, syndróm dráždivého čreva (IBS)–, užívajme probiotické doplnky stravy. Na ich účinok určite nebudete musieť dlho čakať.

Čo na to vedci?

Výskumy potvrdili, že aj v prípade intolerancie laktózy je možné konzumovať mliečne výrobky v nasledovnom množstve.

  • Až 12 g laktózy naraz (približne 250 ml mlieka)
  • Až 24 g laktózy denne (až 500 ml mlieka)

Správne si budeme počínať vtedy, ak naraz prijmeme čo najmenšie množstvo laktózy a spolu s mliečnym výrobkom konzumujeme aj inú potravinu.  

 

 

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0025482/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4586575/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1906652/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK44616/

http://www.omim.org/entry/223100

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11743245

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3401057/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072451/

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email