Mandľová huba – Agaricus Blazei Murrill- a jej využitie, na rozdiel od väčšiny húb, nemá dlhú históriu. Dokonca aj napriek skutočnosti, že ju katalogizovali už v roku 1893. Hoci ju brazílski domorodci často používali v ľudovom liečiteľstve, „oficiálne“ získala pozornosť iba v roku 1935, keď miestny farmár japonského pôvodu spóry dopravil do svojej vlasti, do japonského Insuke Iwade-i Mykologického ústavu, kde sa ju snažili kultivovať. Na toto si však bolo treba viac ako desať rokov počkať.
Pestovanie mandľovej huby je aj dnes je zložitý a zdĺhavý proces, na divoko rastúca huba prežije len v určitých oblastiach. Má rada teplé a vlhké miesta, ale nedokáže tolerovať teplotné výkyvy, okamžite umiera. Mandľová huba preto nepatrí do skupiny lacných liečivých húb.
Dlhší život vďaka mandľovej hube
V rovnakej dobe, vedci University z Pennsylvánie – pod vedením profesora W.J.Cindena – podrobili testovaniu ľudí, ktorí žili v blízkosti nálezného miesta mandľových húb a často ich konzumovali. Bolo zistené, že medzi obyvateľstvom boli prakticky neznáme choroby starších ľudí a degeneratívne ochorenia, a priemerný vek obyvateľov bol výrazne vyšší ako v okolitých oblastiach.
Vlastnosti mandľovej huby
Pomenovanie mandľová huba naznačuje vôňu a chuť, obe sú veľmi príjemné, jemné. Základná farba huby je biela, ale pokrytá je čokoládovohnedými šupinami, má v priemere 7-25 cm. Rastie medzi októbrom a aprílom, potrebuje 23º – 28º stupňov a 80% vlhkosti vzduchu. Na rozdiel od iných húb neobľubuje tmavé miesta: najčastejšie sa vyskytuje na svetlých priestranstvách. K tomu, aby sme získali 1 kg sušených mandľových húb, potrebujeme 12 kg surových húb. Hlavné účinné zložky mandľovej huby sú polysacharidy, o ktorých bolo preukázané, že významne posilňujú imunitný systém a tak je možné ich konzumáciou zabrániť mnohým ochoreniam, či už je reč o alergiách, sezónnych alebo dokonca o nádorových ochoreniach. Mandľová huba obsahuje okrem toho vo významnom množstve aj kyselinu linolovú, kyselinu olejovú, kyselinu stearovú a ergosterol. Dôležitým aspektom je aj moment zberu húb, pretože rôzne stupne zrelosti posilňujú ďalšie účinky. Mandľová huba obsahuje v rôznych množstvách beta-glukán: čím je zrelšia, tým väčšie množstvo obsahuje, ale huba „starne“, preto sa tým znižujú aj cenné účinné látky. Mandľová huba je obohatená o vápnik a železo. Spomedzi vitamínov je dôležitý ešte obsah vitamínu D a vitamínu B. Pokiaľ ide o zloženie, 38,5 percenta mandľovej huby sú proteíny, 2,6 percent tuk, 27,7 percent sacharidy, 12 percent vyššie spomínaný beta-glukán, 20,6 percent sú vlákniny – tieto údaje však závisia od stupňa zrelosti.
Liečivé účinky mandľovej huby
V ľudovom liečiteľstve sa mandľová huba využíva hlavne pre svoje upokojujúce účinky, ako aj na posilnenie imunitného systému. Jej užívaním možno výrazne znížiť osteoporózu, tráviace a obehové ťažkosti, ako aj zmierniť nepríjemné symptómy alergie. Každý, kto pravidelne konzumuje mandľovú hubu, žije dlhšie a zdravšie, práve pre tieto liečivé účinky jej prisúdili pomenovanie „Božia huba“ – alebo ďalšie pomenovania Cogumelo do Sol „slnečná huba“, pomenovanie Cogumelo da Vida „huba života“: jej vlastnosti považovali za niečo nadprirodzené. A nemýlili sa, pretože mandľová huba má mimoriadne liečivé účinky:
- je extrémne silný antioxidant
- konzumovanie mandľovej huby znižuje riziko vzniku bakteriálnych, vírusových infekcií;
- posilnením imunitného systému znižuje riziko výskytu alergických a autoimunitných ochorení – Hashimoto thyreoiditi, reumatoidnú artritídu, lupus, atď.;
- posilňuje a podporuje funkciu pečene, pomáha pacientom liečiť hepatitídu– akútnu alebo chronickú;
- posilňuje štruktúru kostí, chráni kĺby;
- stimuluje tvorbu červených krviniek a tým sa stáva najúčinnejším liekom proti anémii;
- vynikajúco potláča chuť do jedla a tým účinne bojuje proti nadváhe;
- prostredníctvom svojich antioxidačných účinkov chráni nielen zvnútra, ale skrášľuje aj zvonka: vďaka účinkom huby sa pokožka stáva pružnou a hladkou;
- mandľová huba redukuje a/alebo eliminuje symptómy, spôsobené chemoterapiou alebo rádioterapiou;
- pomáha zabrániť vzniku degeneratívnych ochorení;
- zlepšuje proces trávenia, a preto sa veľmi efektívne využíva pri detoxikačných kúrach
Čo na to vedci?
Vedci Hamamatsu University School of Medicine skúmali účinky beta-glukénu, získaného spracovaním mandľovej huby. Zistili, že výťažok huby zabraňuje vzniku metastáz nádorových ochorení v pľúcach a dutine brušnej.
Vedeli ste, že?
Ako každá huba, aj mandľová huba je náchylná na absorbovanie ťažkých kovov. Preto sa pri nákupe uistite, že ste kúpili hubu, ktorá rástla v starostlivo udržiavanej pôde. Najlepšie riešenie je vybrať si výťažok z mandľovej huby z kontrolovanej skupiny výživových doplnkov.