Vzhľadom k tomu, že uhryznutie kliešťom nie je bolestivé a nesvrbí, nie vždy si okamžite všimnete ich útok. Preto dbajte o to, aby ste si po každom vonku v prírode strávenom dni – či už o výlete, alebo po práci – dôkladne prezreli telo. Sledujte signály svojho tela aj neskôr, aby ste predišli dvom najnebezpečnejším ochoreniam: Lymskej borelióze a zápalu mozgu (kliešťová encefalitída).
Lymskou boreliózou infikované kliešte prenesú do krvi Borrelia baktériu, ktorá sa niekoľko dní po uhryznutí začne rozmnožovať, a po 3 – 32 dňoch po vniknutí už putuje po celom organizme. V tomto počiatočnom období nakazený človek nevníma žiadne príznaky, ale choroba je už v organizme!
Jej vývin sa skladá z troch etáp, najskôr sa hlási neodôvodnenou únavou, bolesťami hlavy, môžu sa objaviť škvrny. Neklamným znakom je vytvorenie v priemere pol metrového útvaru tvaru „kokardy“, často má v strede biele škvrny, badateľné v polovici ochorenia. Zvyčajne nespôsobuje bolesť alebo svrbenie, zmizne sama od seba.
V nasledujúcej etape Lymskej boreliózy sa môžu pridať ďalšie príznaky: bolesti hlavy sa stanú trvácne, prihlásia sa bolesti v hrudi, nepravidelný srdcový tep, jedna strana tváre dočasne ochrnie, ochrnutie nervu (znecitlivenie, strata citlivosti, strata sily v svaloch končatín), zápal veľkých kĺbov (najmä kolien). Ak tieto príznaky zanedbáte, v poslednom štádiu lymskej boreliózy nastane postupné úplné zmeravenie svalov, stuhnú a napuchnú, čo pri pohybe – najmä chôdzi po schodoch – spôsobuje silné bolesti. Včasné rozpoznanie choroby je veľmi dôležité, pretože čím skôr začnete s antibiotickou liečbou, tým rýchlejšie nastane zotavenie. V týchto prípadoch, odlišne od iných infekcií, je potrebná oveľa väčšia dávka antibiotík, než je obvyklé.
Varovanie!
Zanedbaná Lymská borelióza až v desiatich percentách môže viesť k trvalému poškodeniu kĺbov, neurologickým ochoreniam, môže prísť k spontánnemu potratu.
Kliešťová encefalitída
Kliešťová encefalitída je vírusová infekcia, ktorá sa šíri výlučne zo zvierat len na človeka. Ide o prenos vírusu nielen z kliešťa, ale aj z hlodavce, jelene, kravy, kozy a z nich získané nepasterizované mlieko môžu byť nositeľom vírusu, aj keď tieto zvieratá nie sú choré, sú len nositeľmi. Príznakmi infekcie je vysoká horúčka, bolesť hlavy, nevoľnosť a vracanie, bolesť končatín, stuhnutý krk, závraty a strata zmyslu pre rovnováhu. Ak sa nepodarí rozpoznať včas tieto príznaky, vírus, prenesený kliešťom spôsobí meningitídu, encefalitídu s trvalým neurologickým poškodením, vrátane ochrnutia končatín. V závažných prípadoch vírus napadne centrum dýchania, čo vedie k akútnemu respiračnému zlyhaniu a tým k životu ohrozujúcej situácii. V tomto prípade je nutné pacienta previezť na intenzívne oddelenie a sledovať ho. Zatiaľ ešte nie sú známe účinné lieky, ktoré by účinne zničili kliešťovú encefalitídu, preto sa dá použiť len symptomatická liečba. Desať percent takto liečených pacientov opúšťa nemocnicu s trvalým ochrnutím, takmer polovica pacientov má trvalo zníženú pracovnú schopnosť. Existuje však účinná preventívna vakcína, ktorú môžete žiadať od svojho ošetrujúceho lekára.
Ako sa vyhnúť uhryznutiu kliešťom
• Počas výletov do prírody, ak je to možné, zostaňte na prostriedku cesty a vyhnite sa priamemu kontaktu s kliešťom v trávnatých porastoch.
• Bez ohľadu na to, aké je teplo, horné ošateieby malo mať dlhý, uzavretý rukáv a oblečte si dlhé nohavice. Nohavice si dobre utesnite do topánok, tak sa kliešte nemôžu dostať do blízkosti pokožky.
• Po odpočinku v prírode, skôr, než si vezmete na chrbát opäť svoj batoh a oblečenie, dôkladne všetko prezrite, vytraste.
• Použite sprej proti kliešťom a nezabudnite ho použiť vždy po niekoľkých hodinách opäť. Efekt väčšiny produktov netrvá po celý deň.
• Doma, počas umývania sa si dôkladne prezrite pokožku, venujte osobitnú pozornosť všetkým záhybom, štrbinám.
• Oblečenie, použité vonku v prírode dôkladne vyperte pri vysokej teplote, pretože tá zabíja kliešte, ktoré unikli vašej pozornosti pri prehliadke.
Vedeli ste, že?
Lymská borelióza bola pomenovaná po jednom mestečkuv Connecticute, kde bolo v roku 1975 spozorované toto ochorenie.