Rakovina hrubého čreva | Prevencia a liečba detoxikáciou

Nádor v hrubom čreve je jednou z najčastejších druhov rakoviny. Je dôsledkom nesprávneho životného štýlu,  v menšej miere vznik rakoviny hrubého čreva ovplyvňujú ju aj genetické faktory. Pri prevencii pomáha okrem zdravej výživy aj črevná očista a detoxikácia.


Zo sliznice hrubého čreva vyvinutý malígny  kolorektálny nádor (a podobne aj rakovina hrubého čreva vyvinutá z  hrubého čreva) je veľmi časté ochorenie, postihujúce až sedem percent svetovej populácie. Podľa niektorých prieskumov až  jednu pätinu všetkých prípadov rakoviny tvorí rakovina  hrubého čreva. Je to obzvlášť  agresívna rakovina, ľahko metastázuje, čiže napáda tkanivá a orgány v blízkosti lymfatického systému, pričom odtiaľ môže zasiahnuť ktorýkoľvek bod organizmu. Nádor hrubého čreva je  vo väčšine prípadov smrteľný, avšak ak je rozpoznaný včas, a začne sa s  liečbou, má dobrú šancu byť liečený. Na rozdiel od iných nádorových lézií, najpravdepodobnejšie príčiny rakoviny hrubého čreva sú úplne jasne definované, a preto pri dodržaní pravidiel sa  výrazne znižuje riziko  jej vzniku, takže je pomerne jednoduché jej zabrániť. Ide o zmenu životného štýlu, pravidelná očista čreva  a detoxikácia, rovnako ako kolorektálne vyšetrenie (kolonoskopia), ktorú je povinné absolvovať každému po dovŕšení päťdesiateho roku života.  

Rakovina hrubého čreva a stravovanie

Zatiaľ nie je jasné, prečo sa v hrubom čreve vyvinie nádor, predispozičné faktory sú však ľahko identifikovateľné a definované. Riziko vzniku choroby zvyšuje nadmerná konzumácia alkoholu, nedostatok každodenného pohybu, stres, črevné  zápaly, ale najväčším rizikovým faktorom popri ostatných je  zlá životospráva. Pod vplyvom stravy, bohatej na živočíšne tuky, uhľohydráty, rafinované cukry a  umelé prísady s nízkym obsahom vlákniny, sa hromadia v hrubom čreve toxíny a odpadové produkty. Dôvodom je, že organizmus bezvýsledne a zbytočne detoxikuje, vďaka modernému životnému štýlu  bojuje s takým množstvom  jedu, že už ho nie je  schopný plne neutralizovať, navyše bez vláknin, ani očista črevnej steny nemôže riadne fungovať: toxíny neustále dráždia sliznicu  hrubého čreva, odpadové produkty ostávajú v črevných záhyboch, a podporujú tvorbu nádorov a zápalov. Zvyšujú aj  riziko rakoviny hrubého čreva vzhľadom na to, že sa v odpadovom materiáli skrývajú parazity, ktoré produkujú jed,  a vplyvom nevhodnej  stravy sa tu rozmnožujú a produkujú jed aj črevné baktérie, resp. iné mikroorganizmy.

Z polypov rakovina hrubého čreva

Rovnako ako všetky druhy rakoviny, aj rakovina hrubého čreva môže byť benígna alebo malígna. Prvý druh nespôsobuje vážnejšie problémy, ale ak sa  v priebehu času pretransformuje  na malígny nádor, môže  rakovina hrubého čreva ľahko viesť k smrti. Bezprostredná príčina rakoviny hrubého čreva je zvyčajne črevný polyp – v menšom rozsahu črevný zápal,  Crohnova  choroba a ulcerózna kolitída –  ktoré preto nazývajú  prekancerózne črevé polypy. Aj keď sa nachádzajú v črevách u väčšiny ľudí, nemusia sa stať  nevyhnutne rakovinotvorné: stane sa  to predovšetkým v dôsledku hromadenia toxínov vplyvom  zlej životosprávy, v niekoľkých   prípadoch je rakovina hrubého čreva   spôsobená genetickými príčinami.  Najnovšie  výskumy naznačujú, že   baktéria Fusobacterium nucleatum    zohráva tiež  úlohu pri premene benígnych  polypov na rakovinový nádor.

Je ťažké rozpoznať príznaky včas

Vzhľadom k tomu, že v  skorých štádiách rakovina hrubého čreva má len mierne príznaky, je ju veľmi ťažké zistiť len na základe príznakov. Práve preto, s cieľom chrániť vlastné zdravie, treba sa v prípade nižšie spomenutých príznakov dať v každom prípade včas vyšetriť:

  • Chronická zápcha a/alebo hnačka    
  • Krvavá, slizká alebo zmenená, páchnuca stolica
  • Únava
  • Chudokrvnosť
  • Hmatateľné opuchy a / alebo citlivosť brucha
  • Opakovaná bolesť brucha bez  dôvodu
  • Poruchy spánku
  • Náhly úbytok váhy
  • Malátnosť, apatia

Krv v stolici, javiaca sa ako príznak, nemusí   byť nevyhnutne dôsledkom rakoviny hrubého čreva. Je pravda, že v nádore sú krvné cievy sú tenšie a krehkejšie než má zdravý jedinec, takže častejšie krvácajú. Čím je nádor umiestnený bližšie ku konečníku, tým je  farba  krvi  ostrejšia. V prípade, že je konečník  ďaleko,  farba krvi je tmavá, alebo sa tak zmieša so stolicou, že je  voľným okom nebadateľná a vykazujú  ju len  laboratórne testy. Výstražným znamením je  chudokrvnosť, ktorá tiež môže indikovať prítomnosť nádoru v hrubom čreve. Samozrejme, krvavú stolicu môžu spôsobovať hemoroidy, žalúdočné vredy alebo zápal hrubého čreva, takisto ako chudokrvnosť nemusí nutne znamenať rakovinu.

Zistenie  rakoviny hrubého čreva

Aj keď existuje rad vyšetrení a laboratórnych testov pre diagnostiku rakoviny hrubého čreva, tieto vykazujú predovšetkým v stolici nebadateľnú prítomnosť krvi. Oveľa presnejšie výsledky testov prináša aj test na črevnú flóru    a Cologuardov  test, avšak nie sú dokonalé. Najlepšou voľbou je zistenie rakoviny hrubého čreva kolonoskopiou, ktorá umožňuje nález urýchlene určiť. Ďalšou výhodou kolonoskopie je, že v priebehu vyšetrenia je možné odstrániť polypy bez bolesti a zároveň sa otvára možnosť vziať vzorky tkaniva, z ktorých sa dá určiť  prítomnosť nádorových buniek. Ak sa u vás objavia príznaky  rakoviny hrubého čreva,  treba kolonoskopiu okamžite absolvovať, dokonca aj v prípade, že máte viac ako 50 rokov a žiadne sťažnosti. Rakovina hrubého čreva primárne postihuje ľudí vo veku  nad 50 rokov, jej vývoj trvá takmer 10 rokov, v prípade negatívneho výsledku  stačí vyšetrenie  zopakovať za desať rokov. Iná je situácia v prípade, že v rodinnej anamnéze sa vyskytuje toto ochorenie, v tom prípade je potrebné vyšetrenia absolvovať  po dvadsiatom roku života  každé 3-4 roky.

Vlákniny, črevná očista a detoxikácia

Najúčinnejší spôsob, ako sa vyhnúť rakovine hrubého čreva je pravidelné cvičenie a zdravá výživa. Konzumujte potraviny bohaté na vlákninu, čo najviac surového ovocia a zeleniny, celozrnných výrobkov, zahrňte  do stravy psyllium. Vyhnite sa pikantným jedlám, mastné kyseliny a sacharidy obsahujúcim  potravinám,  obohateným prísadami a  polotovarom potravín. Na odstránenie toxínov, škodlivých odpadových produktov plne využite  vysoko kvalitnú detoxikáciu a program na očistu  hrubého čreva, ktorý obnovuje rovnováhu črevnej mikroflóry.

Čo na to vedci?

Výskumníci   Imperial College London vo svojej štúdii skúmali   vzťahy  dvadsiatich piatich vláknin a kolorektálneho karcinómu (nádorových ochorení konečníka a hrubého čreva).  Dospeli k záveru, že potravinové vlákniny, najmä prísun celozrnných obilnín, znižujú riziko  rakoviny hrubého čreva.

Vedeli ste, že?

Takmer 80 percent prípadov rakoviny hrubého čreva sa vyvinie v dolnej časti  až 150 centimetrov dlhého hrubého čreva.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email