Antioxidanty neutralizujú pre organizmus škodlivé voľné radikály, ktoré oslabujú imunitný systém, sú zodpovedné za cievne ochorenia, starnutie pokožky, tvorbu rakoviny a rôzne zápaly. Voľné radikály sa vytvárajú počas metabolizmu, vplyvom slnečného svetla a toxínov, preto je nevyhnutné v záujme zachovania nášho zdravia antioxidanty pravidelne dopĺňať.
Pod vplyvom metabolických a biochemických procesov, ako je v prvom rade spaľovanie cukru alebo degradácia živín, vplyv UV žiarenia, lieky a rôzne toxíny (ťažké kovy, látky v cigaretovom dyme) postupne do organizmu prenikajú zvonka voľné radikály obsahujúce nepárové elektróny. Vzhľadom k chýbajúcim elektrónom sú voľné radikály nestabilné, snažia sa získať elektróny z iných molekúl. Sú veľmi aktívne a reakcieschopné, napadnú bunky, ktoré sú poškodené v dôsledku straty elektrónov. Rovnaký proces prebieha v tukoch, proteínoch a v prípade DNA. Časť voľných radikálov (napríklad hyperoxid), však má priaznivý vplyv: podporujú imunitný systém v ničení patogénov, vtedy môžu spôsobiť ťažkosti, ak sú prítomné v nadmernom množstve v tele. Keď organizmus už nie je schopný produkovať voľné radikály, dochádza k oxidatívnemu stresu.
Rakovina a starnutie
Voľné radikály hrajú úlohu pri mnohých chorobách: zničenie buniek má priamy súvis s patogénnymi rakovinovými zmenami, s kardiovaskulárnymi a cievnymi ochoreniami, zápalovými stavmi, ako aj so starnutím pokožky. Vzhľadom k tomu, že oslabujú aj imunitný systém, prispievajú voľné radikály priamo k väčšine patologických procesov v organizme.
Pomôžu antioxidanty
Antioxidantné zlúčeniny zabraňujú oxidačným procesom, neutralizujú voľné radikály. Vzhľadom k tomu, že škody, spôsobené voľnými radikálmi sú dôsledkom rôznych chemických reakcií, aj antioxidanty sa na rôznych úrovniach zapájajú do prerušenia tohto procesu. Časť z nich organizmus syntetizuje, väčšinu antioxidantov prijímame však zvonku, formou potravy. Medzi antioxidanty, ktoré sú produkované organizmom, sú najvýznamnejšie glutathión, ubichinon, kyselina močová, a melatonín. Antioxidanty, prijaté zvonka sú rastlinné polyfenoly (flavonoidy, resveratrol), niektoré vitamíny (napríklad vitamíny C, A, K a vitamín E), minerály (selén), aminokyseliny (L-arginín, L-glutamát),niektoré enzýmy (katalázový, koenzým Q), karotenoidy (quercetin, luteín), rastlinné pigmenty (chlorofyl), a z mastných kyselín je to omega-3.
Potraviny proti voľným radikálom
Najlepším zdrojom antioxidantov je ovocie a zelenina, zelený čaj, olejnaté semená, kakao (čokolády) obilniny, strukoviny a červené víno (hroznové jadrá). Ak konzumujeme pestrú stravu a pravidelne sa pohybujeme, náš organizmus vo všeobecnosti nepotrebuje väčšie množstvo antioxidantov. Silne znečistené prostredie, fajčenie, nadmerné slnenie, jednotvárna strava a zvýšená prítomnosť toxínov však, vyžaduje doplnenie antioxidantov. Zeleninu a ovocie konzumujme väčšinou surové alebo len ľahko dusené, prípadne po krátkej dobe oparenia, inak strácajú účinky proti voľným radikálom.
Čo na to hovoria vedci?
Výskumníci z Newcastle University zostavili štúdiu, v ktorej sa odvolávajú na 343 vedeckých publikácií, že ekologické plodiny obsahujú výrazne vyššiu koncentráciu antioxidantov, predovšetkým polyfenolov ako neorganické plodiny. Odborný časopis British Journal of Nutrition publikoval článok, z ktorého vyplynulo, že rastliny vyrobené z ekologického poľnohospodárstva obsahujú podstatne menej toxického kadmia.
Vedeli ste, že?
V súčasnosti je astaxantín považovaný za najsilnejší prirodzene sa vyskytujúci antioxidant. Astaxantín, patriaci medzi karitonoidy, je červené farbivo, ktoré je v prvom rade extrahované z mikroriasy Haematococcus pluvialis – je to zelená riasa, ktorá v dôsledku slnečného svetla sčervenie – vyskytuje sa u kôrovcov (homárov) a lososa, produkujú ju aj niektoré kvasinky