Plynatosť a nadúvanie | Liečba probiotikami

Snáď ani neexistuje osoba, ktorá by počas svojho života nemala negatívne skúsenosti s nadúvaním plynatosťou. Pri napnutom bruchu, alebo nezadržateľnej nutnosti vetrov nám môžu urobiť dobrú službu probiotiká


Črevné vetry  môžu opustiť naše telo dvoma spôsobmi: cez ústa alebo cez análny otvor. Hoci nadmerná tvorba plynov  svedčí o problémoch zažívacieho traktu, alebo o  narušení rovnováhy črevnej flóry, v určitých medziach je to však normálne. Črevné  plyny pozostávajú predovšetkým z  oxidu uhličitého, kyslíka, vodíka a metánu, nepríjemný zápach vzniká preto, že v črevách – súčasť črevnej flóry – žijú také  baktérie, ktoré produkujú plyn  na báze síry.

Choroby a nesprávna výživa

Z plynatosti  vznikajúce nadúvanie, pokiaľ nie je spôsobené organickou poruchou, je dôsledok nesprávnej výživy  – sýtené nápoje, potraviny, obsahujúce škodlivé látky – alebo nesprávne stravovacie návyky: keď jeme rýchlo, bez dôkladného prežutia potravín, prehĺtame zbytočný vzduch, toto všetko môže spôsobiť nadúvanie. Častým sprievodným javom je aj syndróm dráždivého čreva (IBS), takisto je spájané aj s   Crohnovou chorobou a inými črevnými problémami, najmä zápalmi alebo rakovinou hrubého čreva. Je dobré vedieť, že ak sa kvôli črevným chorobám  ohlásia problémy na ľavej strane črevného traktu, sú ľahko zameniteľné s príznakmi infarktu, ak sa ohlasujú vpravo,  príznaky sa môžu poukazovať na poruchy žlčníka, alebo na  akútny zápal slepého čreva.

Dôležité  je správne stravovanie

Zvýšenú tvorbu  plynu môžu upraviť aj niektoré druhy potravín. Sú to  väčšinou potraviny obsahujúce  uhľohydráty, spomedzi cukrov  rafinóza, laktóza, fruktóza  a sorbitol. Veľké množstvo rafinózy obsahuje fazuľa, menej ružičkový kel, kapusta, brokolica, špargľa a ostatné obilniny. Laktóza je prírodný mliečny cukor, takže sa nachádza v takmer každom mliečnom výrobku  -syroch, tvarohu, zmrzline, atď. S fruktózou sa môžeme stretnúť v cibuli,  artičokách a ovocí V ovocí sa nachádza aj  sorbitol, ktorý používa veľa diabetikov ako náhradné sladidlo. Plynatosti napomáhajú aj  potraviny, obsahujúce škrob, toto sú napríklad zemiaky a pšenica, kým potraviny, obsahujúce tuk  vyvolávajú práve opačný účinok.

Môžu pomôcť probiotiká

Pri eliminácii nepríjemnej tvorby plynov, alebo pri prevencii môže veľa pomôcť zmena jedálnička, alebo  príjem probiotík. Probiotiká (probiotické baktérie), totiž prispievajú k obnove črevnej flóry, a tým účinne zabraňujú nadmernej plynatosti. Dôležité je, aby sme súčasne s probiotikami užívali aj prebiotiká, pretože živia prebiotické baktérie, tak nevyhnutné pre ich rozmnožovanie.

Čo na to vedci?

Výskumníci španielskej nemocnice L’Hospital Universitari Vall d’Hebron (Vall dˇHebron Fakultná nemocnia) skúmali toleranciu črevných plynov a dobu tranzit plynov u dvadsiatich pacientov, trpiacich syndrómom  dráždivého čreva a u dvadsiatich  zdravých osôb. Do ich tela dostali zmes z dusíka uhličitého, kyslíka a oxidu uhoľnatého a pozorovali ich reakcie. Ukázalo sa, že u 90 % pacientov, trpiacich IBS sa  vyvinulo zadržanie plynu, gastrointestinálne a črevné  symptómy,  a došlo k nadúvaniu. Oproti tomu,iba 20 % z  kontrolnej skupiny zdravých pacientov vykazovalo podobné ťažkosti. Článok o výskume  bol uverejnený v časopise Gut.

Vedeli ste, že?

Ľudské telo produkuje 1,5-2 litrov plynu za deň, ktoré –nejakým spôsobom- sa vyprázdnia on v priemere 14 krát za deň.

 

 

 

 

 

 

 

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email