Každodenný pohyb posilňuje imunitný systém organizmu, týmto prispieva k prevencii vzniku chorôb, resp. zrýchľuje proces uzdravenia. Toto platí aj v prípade chorôb obličiek, ktorým je prostredníctvom pravidelného športu možné s vysokou šancou predísť.
Prvotnou úlohou obličiek je sústavná filtrácia krvi. Toto je veľmi dôležitou úlohou, nakoľko v ľudskom organizme sa nachádza v priemere 5 litrov krvi, ktoré musia obličky prečistiť denne 40-krát: usadeniny vyfiltrované z krvi sa dostávajú von z tela v moči. V prípade, ak sa činnosť obličiek spomalí, tieto škodlivé látky sa hromadia v tele v čoraz väčšom množstve, a toto (vzhľadom na závažnosť ochorenia obličiek) vedie k vzniku vysokého tlaku krvi, cukrovke, poruchám srdcového a obehového systému. V prípade veľmi pokročilého resp. nezvratného poškodenia obličiek je nevyhnutná dialýza, resp. transplantácia obličiek.
Ako vieme zistiť, či sú naše obličky zdravé?
Je veľmi dôležité, aby sme z času na čas kontrolovali stav našich obličiek, nakoľko prevažná väčšina chorôb obličiek vzniká „potichu”, v ich prvotných štádiách sa neprejavujú jednoznačné príznaky. Choroby obličiek zapríčiňujú závažnejšie problémy najčastejšie v pokročilých štádiách – takýmto je napríklad chudokrvnosť – konkrétne príznaky ochorení obličiek, fyzické zmeny sa prejavia len v prípade, ak sa činnosť obličiek zníži pod 25%.
Typické príznaky:
● Vysoký tlak
● Únava
● Slabosť
● Bledosť
● Nechuť do jedla
● Nevoľnosť a zvracanie
● Opuchnuté členky v dôsledku zadržiavania vody
● Opuchnutá tvár
Príznaky sa môžu prejaviť naraz alebo postupne, alebo čiastočne. Choroby obličiek je možné obvykle stanoviť vyšetrením moču, zmeraním cievneho krvného tlaku resp. kontrolou prostredníctvom prístrojov.
Prevencia vzniku chorôb obličiek
Pri prevencii vzniku chorôb obličiek zohráva dôležitú úlohu správne stravovanie – s dôrazom na príjem dostatočného množstva tekutín – rovnako dôležitý je v prípade prevencie aj pohyb. Pravidelný pohyb totiž predchádza, resp. spomaľuje vznik chorôb obličiek. K tomuto veľkou mierou prispieva, že pohyb posilňuje činnosť srdca, týmto zlepšuje krvný obeh, cievy sa stávajú odolnejšími a flexibilnejšími: týmto prispieva k zlepšeniu všeobecného zdravotného stavu resp. jeho udržiavaniu.
Pohyb: ale aký?
Dôležité je, aby bol pohyb pravidelný, a pôsobil na čo najväčší počet skupín svalov. V tomto nám môžu pomôcť cviky na posilnenie svalstva, ako aj aerobické spôsoby pohybu a cviky:
- Jóga
- Plavánie
- Behanie
- Intenzívna prechádzka
- Aerobic
- Ľahké cvičenia pomocou činiek
Podľa tvrdenia americkej národnej nadácie obličkových chorôb je vhodné, v prípade, že nie sme v cviku, pohyb zameraný na prevenciu vzniku chorôb obličiek a spomaľujúce ich vznik, začať ľahšími, strečingovými cvičeniami. Potom môže nasledovať cvičenie pomocou ľahkých činiek a aerobické cvičenia. Popri plávaní, behaní, bicyklovaní, prechádzke sú skvelými aerobickými cvičeniami tiež chodenie po schodoch, práca v záhrade či dlhšie trvajúce domáce práce. V prípade ochorení obličiek sa odporúča cvičiť trikrát do týždňa, cvičenia by však nemali prebiehať v dni nasledujúce ihneď po sebe, v záujme prevencie je však dobré športovať každý deň. Spočiatku je postačujúce vykonávať sústavný pohyb 10-15 minút, odporúčaný čas trvania cvičení je 30-35 minút.
Okamžite prerušme tréning/intenzívny pohyb v prípade, ak spozorujeme nasledujúce príznaky:
- Dýchavičnosť
- Silná únava
- Dehydratácia
- Teplota
Vedeli ste,že..?
Základom aerobického cvičenia je, že si telo energiu potrebnú pre cvičenie vytvára spaľovaním uhľohydrátov a tukov za prítomnosti kyslíka. Počas pohybu sa príjem a spracovanie kyslíka udržiavajú v rovnováhe.