Proti rakovine – avokádo – znižuje aj hladinu cholesterolu

Avokádo je aj v Európe čoraz populárnejšie, viacerí ho konzumujú surovo, ako základ do šalátov, alebo hoci aj spracované. A dobre robia, pretože olej exotického ovocia obsahuje obrovské množstvo nepostrádateľných vitamínov: v dôsledku čoho je avokádo medzi iným aj vynikajúcim prostriedkom na zníženie hladiny cholesterolu, ochraňuje cievy, taktiež sa aplikuje aj v prípade liečenia rakoviny dutiny ústnej.    

 

 

Avokádo – persea americana patrí do čeľade vavrínovitých stromov. Je to stále zelený strom, ktorý narastá aj do výšky dvadsať metrov. Pôvodne pochádza zo strednej Ameriky, avšak niekoľko storočí sa pestuje už aj v mediteránskych, tropických a subtropických oblastiach.   

 

Vitamíny a  nenasýtené mastné kyseliny

Vo veľkej miere obsahuje mononenasýtené mastné kyseliny – v závislosti od druhu  – 10 – 30 percent -, ako aj A-, B1-, B2-, C-, D, a vitamíny E. Je bohatý na kyselinu linolovú (omega-6 mastné kyseliny) a aj na kyselinu linolénovú (omega-3 mastná kyselina), ktoré organizmus nie je schopný vyprodukovať, tieto môžeme nahradiť konzumáciou avokáda.

 

Pomáha pri prevencii rakoviny a cievnych ochorení

Vďaka svojmu vysokému obsahu mastných kyselín avokádo zvyšuje produktivitu HDL (dobrého) cholesterolu. Zabraňuje ukladaniu LDL (zlého) cholesterolu. Výskumníci štátnej univerzity v Pensylvánii (Pennsylvania State University), vo svojich štúdiách uverejnených v odbornom časopise Journal of the American HeartAssociation, preukázali, že v prípade obéznych či nadváhou trpiacich ľudí konzumácia jedného avokáda denne v rámci stredne mastného jedálnička pomáha pri znižovaní hladiny LDL cholesterolu. Konzumácia avokáda prispieva k prevencii srdcovo – cievnych ochorení, medzi nimi aj k prevencii aterosklerózy, k chorobám obehovej sústavy a k prevencii chorobám krvného tlaku. Vlastnosť avokáda nastaviť krvný tlak zosilňuje vysoký obsah horčíka a draslíka.

 

Antioxidant, znižuje hladinu cukru v krvi

Konzumácia avokáda spomaľuje vstrebávanie glukózy, týmto reguluje hladinu cukru v krvi. Fytoživiny sú účinnými antioxidantmi, účinne bojujú proti voľným radikálom, ktoré napádajú bunky v tele a spôsobujú rakovinové lézie. Na základe výskumov uskutočnených na Kolumbijskej Univerzite v štáte Ohio (The Ohio State University) sa avokádo úspešne aplikuje predovšetkým pri nádorovom ochorení ústnej dutiny. Jeho antioxidačný účinok posilňuje luteín a glutatión, ktorý sa nachádza v avokáde, ako aj vitamín E. 100 g avokáda obsahuje 14mg vitamínu A, ktorý posilňuje imunitný systém, zlepšuje zrak a ochraňuje zdravie pokožky, čo predstavuje sedem krát väčšie množstvo než ako obsahuje ananás. Pri konzumácii avokáda sa účinok vstrebávania beta karoténu, ktorý sa nachádza v mrkve štrnásťnásobne zvýšil, a vstrebávanie alfa karoténu, ktorý sa nachádza – medzi inými aj v hlávkovom šaláte sa zasa štvornásobil. Možné je to z toho hľadiska, že nenasýtené mastné kyseliny avokáda pre ľudský organizmus uľahčujú vstrebávanie karoténoidových fytoživín, ktoré sú rozpustné v tukoch.    

 

Ďalšie priaznivé účinky avokáda

  • Pomáha predísť vzniku Alzheimerovej choroby
  • V prípade sclerosis multiplex je významným doplnkom stravy
  • Zmierňuje príznaky depresie
  • Vďaka svojmu obsahu vitamínu D, pomáha pri vstrebávaní vápnika a fosforu, týmto posilňuje zuby a kosti
  • Znižuje alergické kožné svrbenie
  • Silný znižovač zápalov v tele

 

Vedeli ste?

Názov avokádo pochádza z aztéckeho pomenovania ahuacatl −herefa−, pretože ovocie stromu, hruškovitého tvaru visí z konárov stromu vždy v pároch. Ovocie avokáda, kvôli svojmu tvaru, ako aj kvôli textúre kôry nazývajú aj aligátorskou hruškou.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email