Liečba zápalu stredného ucha | Príznaky zápalu stredného ucha

Liečba zápalu stredného ucha  nemusí nutne vyžadovať použitie liekov. K dispozícii sú prírodné riešenia, ktoré účinne a rýchlo zmiernia najbežnejšie príznaky zápalu stredného ucha.


Či už ide o bakteriálny alebo vírusový zápal, vo všetkých prípadoch je zápal ucha veľmi nepríjemný, a choroba je zvyčajne sprevádzaná silnými bolesťami. To platí aj v prípade, ak nejde o infekciu, ale o nahromadenú tekutinu vo vnútornom uchu, alebo – a toto je zriedkavejšie – zápal spôsobí nadbytočná tvorba ušného mazu. Primárnou úlohou mazu je ochrana nášho sluchu pred vniknutím   patogénov, stáva sa však, že nemôže riadne vykonávať svoje povinnosti a preto sa vyvinie zápal ucha. Existuje niekoľko druhov, medzi ktorými zápal stredného ucha je najčastejší, je jedným z najviac bolestivých a najviac nepríjemných ochorení. Všeobecne stojí v pozadí choroby  oslabený imunitný systém, ale zápal stredného ucha avizuje v mnohých prípadoch už  následky existujúcej a neliečenej choroby  – ako je napríklad chrípka, prechladnutie alebo zápal hrdla.

Príznaky zápalu stredného ucha

Jednoznačným  a nezameniteľným  príznakom zápalu stredného ucha je silnejúca bolesť, ktorá sa tlakom  môžu zvýšiť, svoj vrchol dosiahne zvyčajne v noci. V záujme liečenia zápalu stredného ucha, si musíme byť vedomí toho, aké sú príznaky ušné infekcie:

• Bolesť ucha

• Klepanie v uchu

• Zníženie funkcie  sluchu

• Horúčka

• Nevoľnosť

• Výlučky z ucha

Liečba zápalu stredného ucha prírodnými metódami

Ak bolesť zapôsobí vtedy, keď je lekáreň, alebo miesto antibiotík dávame prednosť prirodzenému riešeniu, niet miesto pre obavy: liečenie zápalu stredného ucha prirodzenými metódami,je možné účinne a bezpečne aj doma.  

  • Cesnak: liečba ušných zápalov cesnakom je obzvlášť účinná. Má vynikajúce antibakteriálne a antiseptické účinky, rýchlo zmierňuje príznaky zápalu ucha. Stačí, ak dáme v  malom hrnci  variť menšie množstvo vody s  2-3 veľkými strúčikmi cesnaku. Keď zmäknú, roztlačme ich, pridajme štipku soli, zmes vložme do gázy a umiestnime ju na ucho pacienta.  Liečba zápalu stredného ucha je možná aj  prevarenou vodou:  nakvapkajme ju do zvukovodu, značne uľahčuje príznaky zápalu stredného ucha.
  • Olivový olej:  v  stredomorských krajinách je táto  metóda pri liečbe zápalu ucha považovaná za „babičkinu“,  pred objavením sa liekov používali na vidieku pri liečbe výlučne olivový olej. Postup je veľmi jednoduchý: zohrejeme 2-3 kvapky olivového oleja – podľa možnosti nie v hrnci, lebo sa rýchlo zohreje a môže sa pripáliť –  a nakvapkajme ho priamo do ucha.
  • Harmanček: existujú až dva rôzne spôsoby, ktoré môžeme použiť pri liečbe zápalu stredného ucha. Môžeme použiť silný odvar z obvyklého „hrncového“ naparovania, najmä ak vaše ucho je zmena vysoko tekutina. Uvoľnená kamilková para  pomáha rozpúšťať tuky, uľahčuje vylučovanie hlienu. Druhá metóda  umožňuje zmierniť príznaky zápalu stredného ucha keď pridáme do harmančekového odvaru pár kvapiek olivového oleja, potom nakvapkáme na kúsok  tampónu, ktorý  vložíme do ucha pacienta.
  • Soľ a ryža: liečba zápalu stredného ucha v ľudovom liečiteľstve bola nemysliteľná bez soli a ryže. Potrebujeme k tomu malé vrecúško, vložme do neho hrubozrnnú soľ a / alebo ryžu. Vrecúško uzavrime a dajme zahriať na výhrevné teleso. Dávajme pozor, aby nebolo horúce, len teplé. Umiestnime na zapálené ucho  po dobu asi 10 minút.
  • Divozel malokvetý: nazývaný aj plstnatý -Verbascum Thapsus- je jedným z najúčinnejších bylín na zápal stredného ucha. Do menšieho hrnčeka s   vriacou vodou nasypme za lyžičku  kvetín, vmiešajme lyžičku olivového oleja a nechajme cez noc odstáť. Od nasledujúceho dňa 3-4 krát denne nakvapkajme z tohto odvaru do postihnutého ucha  pacienta, onedlho sa presvedčíme, prečo je tak  populárny pri liečbe zápalu stredného ucha.
  • Odvar z  lobélie:  hoci lobéliu poznáme skôr ako  okrasnú rastlinu, odvar z nej si môžeme zaobstarať v bio obchodoch. Dezinfikuje zapálené ucho, zmierňuje bolesti, je užitočná pre liečbu zápalov ucha.
  • Vonné oleje: pri liečbe zápalov stredného ucha sa odporúča inhalácia, pretože naparovanie pomáha vylúčiť hlien z ucha, teda čistí zvukovod, čím podporuje liečenie. Užitočné môžu byť vonné oleje z levandule a eukalyptu: podľa chuti ich môžeme  striedať, alebo dokonca ich môžeme použiť súčasne.
  • Vitamín C: na prvý pohľad sa to môže zdať divné, ale liečba zápalu stredného ucha začína  správnej životosprávou. Konzumujme čo najviac, podľa možnosti čerstvé a surové potraviny s obsahom vitamínu C: citrusové plody, rajčiny, papriky, jahody, šípky, kiwi. Vitamín C podporuje imunitný systém, keď   organizmus dostane  príslušné množstvo, máme väčšiu šancu vyhnúť sa zápalu stredného ucha, dokonca podporuje aj rýchlejšie hojenie.
  • Protizápalové potraviny: Okrem potravín, ktoré obsahujú vitamín C existuje celý rad  potravín, ktorých  ďalšie zložky –v prvom rade antioxidanty – vďačia za svoje protizápalové účinky. Najľahšie dostupná je tmavozelená listová zelenina, kapusta, kel, mangold, špenát, šťavel, špenát. Popri týchto zeleninách sa oplatí jesť čo najviac aj čili papriku, rajčín a olív, veď môžu pomôcť pri liečbe zápalu stredného ucha.

Upozornenie: Uistite sa, aby ste v prípade silných bolestí, alebo v prípade ochorenia detí  vyhľadali lekársku pomoc!

Vedeli ste, že?

V prípade, že liečba zápalu stredného ucha neprinesie výsledky v priebehu dvoch týždňov, môže byť potrebný chirurgický zákrok.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email