Vnútorná očista tela: ako detoxikovať jednoducho?

Úplná vnútorná očista tela je v skutočnosti taká komplexná detoxikácia, počas ktorej z hrubého čreva, tráviaceho systému a za detoxikáciu zodpovedných orgánov odstránime nahromadené toxíny a škodlivé usadeniny.


Z času na čas sa pravidelne sa rozvíri diskusia o tom, či je vnútorná očista tela potrebná alebo nie. Podľa jej odporcov sa naše telo pravidelne samo očisťuje, preto je úplne zbytočné pomáhať mu: nedosiahneme tým lepší výsledok, navyše si svoj organizmus zbytočne zaťažíme hladovaním, alebo užívaním rôznych prípravkov na detoxikáciu. Táto úvaha by bola pravdivá iba v prípade, že by sme žili dokonale zdravý život a do nášho organizmu by sa dostávali škodlivé látky iba v tolerovateľnom množstve, čo je však, žiaľ, nemožné. Ak nežijeme na opustenom ostrove s panenskou prírodou, alebo v hermeticky uzavretom laboratóriu, sme neustále vystavení atakom toxických látok. Vzduch aj voda sú plné škodlivých zlúčenín a mikroorganizmov, ale ešte väčšie nebezpečenstvo pre nás znamenajú potraviny. Koncentrácia nahromadených toxínov sa v našom organizme značne zvýši najmä kvôli veľmi obľúbeným hotovým jedlám a polotovarom, a tiež nealkoholickým nápojom. Ale ani niektoré zložky dlhšiu dobu užívaných liekov sa z nášho tela nevylúčia bez toho, aby z nich niečo v organizme nezostalo. Je to preto, lebo náš organizmus sa s takým obrovským množstvom toxínov jednoducho nedokáže popasovať, a tieto látky sa hromadia a ukladajú predovšetkým v hrubom čreve a v pečeni. Preto sa odporúča ročne viackrát vykonať komplexnú vnútornú očistu tela, ktorou sa môžeme jednoducho a rýchlo zbaviť škodlivých nahromadených usadenín.

Komplexná očista tela a výživa

Neoddeliteľnou súčasťou komplexnej vnútornej očisty tela je zmena stravovacích návykov – výživy, ktorá by sa mala stať súčasťou nášho života, a to nielen počas kúry. O čom je reč? Najdôležitejšie je, aby sme zo svojho jedálneho lístka vylúčili škodlivé umelé prídavné látky  – bežne známe ako „E-čka” – ktoré sa vo veľkej miere nachádzajú v hotových jedlách a polotovaroch, v sýtených nealkoholických nápojoch, ale vyhýbať by sme sa mali aj alkoholu, tukom živočíšneho pôvodu, bielemu cukru, a podľa možnosti aj bielej múke. Znížme aj príjem sacharidov, pretože vo veľkom množstve aj oni škodia organizmu. Nestačíme zdôrazňovať, že síce pôstenie  prispieva k očiste organizmu, pre mnohých však znamená obrovskú záťaž. Navyše, ak to s ním preženieme, môže nastať nedostatok niektorých živín, ktoré telo jednoducho zužitkovalo. Môže to mať nepríjemné následky v podobe zdravotných ťažkostí.

Tomuto stavu sa môžeme vyhnúť pomocou vhodne vykonanej vnútornej očisty tela, a to konzumáciou nasledovných potravín v čo najväčšom množstve:

  • Surová zelenina a ovocie (najmä listová zelenina zelenej farby a ovocie červenej farby)
  • Jedlá bohaté na vlákninu (okrem zeleniny a ovocia)
  • Celozrnné obilniny
  • Olivový olej
  • Čistá voda (denne aspoň 2,5-3 litre)

Na vnútornú očistu tela sú výbornou voľbou psyllium  (šupky skorocelu indického),  chia semienka  a fazuľa, ktoré vo veľkej koncentrácii obsahujú vo vode rozpustné aj nerozpustné vlákniny. Vláknina nerozpustná vo vode na seba viaže toxické látky, a doslova zoškrabe škodlivé usadeniny zo stien čriev, tiež podporuje činnosť čriev, čím urýchli vylúčenie usadenín z nich. K vnútornej očiste tela prispievajú aj vo vode rozpustné vlákniny, ktorých zaujímavosťou je, že sa správajú ako prebiotiká, čiže sú potravou pre dobré baktérie, ktoré sú základnou stavebnou zložkou črevnej flóry. Tieto mikroorganizmy okrem iného produkujú tráviace enzýmy, čím prispievajú k správnej látkovej výmene.

Pečeň, obličky a lymfatický systém

Samozrejme komplexná vnútorná očista tela nespočíva iba v očiste čriev. Očista bude naozaj komplexná iba v tom prípade, ak toxické látky odstránime aj z orgánov, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri detoxikácii. Dajme si teda záležať aj na očiste pečene, nezabudnime si prečistiť aj obličky a  lymfatický systém, k čomu máme k dispozícii širokú škálu možností. Najúčinnejšia na detoxikáciu pečene je zelenina horkej chuti, lesné ovocie, citrón, mrkva a tekvica, ale aj pestrec mariánsky. (O ďalších možnostiach očisty pečene si môžete prečítať tu.) Na očistu obličiek sa odporúčajú liečivé rastliny s močopudným účinkom, napr. šípky, špargľa, petržlen a sladké drievko, na očistu lymfatického systému okrem lymfatickej masáže aj púpava, jačmeň, surová zelenina a ovocie.

Zbavme sa parazitov

Možno je menej známe, ale neodmysliteľnou súčasťou komplexnej vnútornej očisty tela je aj odstránenie parazitov. Žiaľ, je ťažké prijať fakt, že v každom z nás môžu prebývať črevné parazity a iní cudzopasníci. Tieto najčastejšie iba mikroskopom viditeľné červy a larvy – ale niekedy môžu narásť aj do metrovej dĺžky – ostanú vo väčšine prípadov neviditeľné. Ich prítomnosť zvyčajne spôsobí iba bežné ťažkosti, akými sú neustupujúca únava, tráviace ťažkosti a nedostatok niektorých živín. Príčinou je to, že väčšina parazitov sa usadí v hrubom čreve a jednoducho absorbujú cenné živiny, pri ktorých metabolizme vylučujú toxické látky. Práve preto pri vykonávaní komplexnej vnútornej očisty tela nezabudnime ani na odstránenie cudzopasníkov. Vláknina nám môže pomôcť aj v tomto prípade, ktorá však sama o sebe nie je dostatočným riešením. Preto sa odporúča aplikácia liečivých rastlín a výživových doplnkov s protiparazitálnym účinkom.

Nepočkajme na prepuknutie príznakov

Na potrebu komplexnej vnútornej očisty tela nás upozorňuje viacero príznakov. Ak netrpíme žiadnym ochorením, a napriek tomu si na sebe všimneme nasledovné príznaky, s najväčšou pravdepodobnosťou sú spôsobené nahromadením toxických látok:

  • Nespavosť
  • Celková slabosť
  • Častá bolesť hlavy, migréna
  • Časté infekčné ochorenia
  • Bezdôvodná únava
  • Podráždenosť
  • Chronické tráviace poruchy
  •  Chronická zápcha
  • Pocit nepohody, nevoľnosť
  • Opakované  nadúvanie

Aby sme sa týmto ťažkostiam mohli vyhnúť, dobré je ročne aspoň dvakrát vykonať komplexnú vnútornú očistu tela. Na jar môžeme odstrániť toxické látky, ktoré sa nahromadili vplyvom predošlých mesiacov, kým jesenná vnútorná očista tela nás dokáže dokonale pripraviť na zimu: organizmus, ktorý je oslobodený od nahromadených toxínov, sa ľahšie popasuje so škodlivými látkami, ktoré sa v zimnom období dostanú do nášho organizmu vo väčšom množstve.

Spoľahlivé doplnky stravy

Ako sme mohli vidieť, na komplexnú vnútornú očistu tela máme k dispozícii mnoho potravín – zeleninu, ovocie, liečivé rastliny. Ich konzumácia je naozaj osožná, lebo nimi môžeme dosiahnuť skutočne pozoruhodné výsledky. Ak by sme však chceli očistu tela urobiť rýchlejšie a jednoducho, urobíme lepšie, ak použijeme doplnky stravy.

Dajme si však pozor na to, aby to bola kúra s kvalitnými produktmi, ktoré obsahujú zásadne prírodné zložky, a ktorá ponúka špeciálne prípravky na najdôležitejšie kroky vnútornej očisty tela. Na odbremenenie hrubého čreva, pečene a ostatným orgánov prispievajúcich k detoxikácii tela, a tiež na odstránenie parazitov. Ich pomocou môže vnútorná očista tela prebehnúť pomerne rýchlo, mimoriadne účinne a zároveň aj šetrne. Buďme však opatrní. Skôr , ako si produkty zakúpime, prečítajme si o nich čo najviac informácií. Odborné stránky na internete, alebo fóra, ktoré obsahujú overené komentáre, môžu byť pre nás vhodným  odrazovým mostíkom.

Koľko by mala trvať?

V prípade, že nemáme nejaké výnimočné ťažkosti, držme sa zásady „pomaly ďalej zájdeš“. Znamená to, že dôkladná vnútorná očista tela môže trvať hoci až 2 – 3 mesiace. V prípade, že už na sebe pociťujeme nepríjemné účinky nahromadených toxínov, 10 dňová detoxikácia môže náš stav značne zlepšiť.

Čo by ešte mohlo pomôcť

Účinok domácej komplexnej vnútornej očisty tela môže v značnej miere zvýšiť rôznymi spôsobmi. Vždy si však vyberme takú formu, ktorá pre náš organizmus nebude znamenať príliš veľkú záťaž. Môžeme vyskúšať akupunktúru a akupresúru na zlepšenie trávenia, jogu, ktorá rozhýbe tráviace orgány, môžeme zájsť na masáž, alebo si vybrať meditáciu, či tai-chi. V období komplexnej vnútornej očisty tela  môže veľmi pomôcť pravidelný, denný šport, ktorý podporuje krvný obeh a trávenie, sauna, ktorá detoxikuje a dychové cvičenia – najdôležitejšie je časté opakovanie pomalého a hlbokého dýchania.

Vedeli ste?

Intenzívne potenie vynikajúco detoxikuje. Je stabilným spojencom vnútornej očisty tela, veď veľkej časti nahromadených toxických látok sa môžeme zbaviť aj cez našu pokožku.  

 

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20564545

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2755111/

https://jonbarron.org/detox/barron-report-kidney-blood-cleansing-4a

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8824651

https://jonbarron.org/article/death-begins-colon

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email