Detoxikácia: účinné spôsoby

Detoxikácia je najviac potrebná v prípade, keď je už organizmus „preplnený”. Takýto stav je typickým pre obdobie po sviatkoch, po zvýšenom strese, zbavenia sa toxických látok však môžeme považovať aj ako prípravu na zdĺhavejší proces spojený so zmenou životného štýlu. Detoxikácia by teda nemala byť len príležitostná a nemala by trvať len niekoľko dní. Mala by byť súčasťou nášho životného rytmu.

 

Čo vlastne môžeme nebadane zaradiť do svojho každodenného života, aby sme sa cítili lepšie vo svojej koži?

 

Základom detoxikácie je zrýchlená látková výmena, preto do úvahy pripadajú všetky také spôsoby, ktoré tento výsledok prinášajú. Vhodné je napr. konzumovať jedlá s vysokým obsahom vlákniny (zelené rastliny, múku z ľanových semien, celozrnné obilniny, jablko), aby mohli vlákniny, ktoré sa rozložia v črevách prostredníctvom vody pozametať steny čriev. Takto pozametajú všetky usadené, škodlivé výkaly a následne sa vo forme nestrávených živín dostavajú z tela von. Dôležitým výsledkom zvýšenej konzumácie vláknin a zdravšieho stravovania je aj úbytok váhy a to predovšetkým vďaka úbytku tukov. A prečo je toto všetko dôležité z hľadiska detoxikácie? Pretože organizmus tieto toxické látky uskladňuje v tukových bunkách, aby zabránil ich škodlivým účinkom.

 

Poďme sa potiť!

Skvelým spôsobom detoxikácie je všetko, čo podporuje potenie: sauna, infrasauna, ale aj trošku behu, skákanie cez švihadlo dokáže tiež zázraky. O namáhavých športoch ani nehovoriac. Treba však dbať aj na to, aby sme zabezpečili doplnenie vody a minerálnych solí, o ktoré sme prostredníctvom potenia prišli. Keď už hovoríme o vode: konzumácia 1,5 l čistej vody vôbec nie je prehnaná: k tomuto množstvu sa ešte pridávajú tekutiny získané z iných foriem potravy.

 

Voda Vás očistí

Voda je perfektným detoxikačným prostriedkom, podporuje činnosť už spomínaných vláknin a zrýchľuje látkovú výmenu, ako aj regeneráciu buniek. Je však účinná aj zvonku: mali by sme si zvyknúť na striedavú sprchu. Sprchujme sa tak, že horúcu vodu striedajme s ľadovou, toto zopakujme 3-kát a potom si na pol hodinu oddýchnime. O detoxikácii sa budeme môcť presvedčiť aj fyzicky a to zvýšeným vylučovaním.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email