Všemocná baza| Lieči, detoxikuje a pomáha chudnúť

Jednou z „najhospodárnejších“ liečivých rastlín je baza čierna –  Sambucus nigra – každá jej časť je schopná liečiť takmer každú chorobu, je vhodná aj na liečbu príznakov nevoľnosti. Má vynikajúce detoxikačné vlastnosti, jej plody – kvet, bobule, listy a kôra – zbierané na jar, využívajú v oblasti ľudovej medicíny a liečiteľstva. Reguluje funkciu čriev, pomáha rozkladať tuky a tým prispieva aj  k úspechu chudnutia.


Existuje len veľmi málo rastlín, o ktorých môžeme povedať, že  sú zdravé a chutné, okrem  toho majú príjemnú vôňu, a dokonca ich obľubujú aj deti. Takýto je aj najrozšírenejší strom Sambucus nigra, – baza čierna,  dorastajúca do výšky 2-3 metrov –z kvetu ktorej si môžete pripraviť čaj, občerstvujúce nápoje a lievance, podobné palacinkám, kým z bobúľ sa pripravuje sirup alebo lekvár.  

Hojivá kvetina

Vzhľadom k značnému obsahu vitamínu C, z čerstvo natrhaných bazových kvetov alebo zo sušených kvetov pripravený odvar je vynikajúci na rôzne ochorenia dýchacích ciest, predovšetkým pri prechladnutí, silnom kašli, alebo na liečenie  príznakov astmy. Nakoľko kvet bazy je bohatý aj na flavonoidy, vynikajúco detoxikuje, osviežuje krv a čistí cievy. Okrem toho je obľúbenou zložkou pre ukľudňujúce, prípadne diuretické čaje a pleťové vody, je účinný ako liečivý obklad pri zápaloch očí.

Plody bazy detoxikujú

Plod bazy  – treba zbierať iba úplne zrelý, bobule  nezrelých plodov totiž obsahujú sacharidy, bielkoviny, flavonoidy, vlákniny, triesloviny, pektíny, organické kyseliny, a stopové prvky môžu obsahovať pomerne veľké množstvo kyanidu – je ​​skutočnou výživovou bombou: oplýva totiž draslíkom, vápnikom, sodíkom, fosforom, železa, horčíka, medi a zinku. Je bohatý na  vitamíny A, C, B1, B2, B3, B5, B6, takisto aj na aminokyseliny. Robí vynikajúcu službu pri bolesti hlavy,  dokonca aj pri migréne, používa sa aj priťažkých zápaloch nervov a pri liečení nespavosti. Okrem kvetu čiernej bazy aj plody majú preháňacie a detoxikačné účinky, v kombinácii s odvarom možno ich pomocou úspešne liečiť aterosklerózu. Na prípravu čaju uvarte 100 g kvetov a rovnaký počet bobúľ v dvoch litroch vody a keď voda úplne vychladne, sceďte a počas troch týždňov pite tri poháre denne!

Dokonca aj kôra a listy sú zdravé

Stromová kôra bazy – šedá vrstva, nachádzajúca sa pod stromovou kôrou – je mnohostranne použiteľná v záujme zdravia hlavne ako diuretikum, v prípade nervových bolestí, dny, a ochorenia močového mechúra núka tiež účinnú pomoc. Užívaná vo forme čaju poskytuje úľavu od príznakov tachykardie (rýchly srdcový tep, nepravidelný srdcový rytmus), Potrebujete k tomu 200 gramov kôry, ktorú ste nechali pár dní zrieť v kvalitnom červenom víne a  po prefiltrovaní ste nechali odstáť na pár dní. Každodenne skonzumované dva – tri poháre tohto odvaru prispieva k normalizácii srdcového tepu. List  bazy čiernej môže byť veľkým spojencom v boji proti hemoroidom: v mažiariku rozdrvené, alebo rozomleté listy vložte do jemnej gázy ​​a priložte priamo na postihnutú oblasť! Pri bolestiach zubu pomôže, ak vložíte hrsť čerstvých rozdrvených listov zmiešaných s lyžicou octu a štipkou soli do gázy a priložíte na niekoľko hodín na postihnuté miesto.

Chudnutie s bodzou

Vylisované ovocné šťavy z bazy sú nielen chutné, ale pôsobia aj ako mierne preháňadlo a pomáhajú nášmu telu zbaviť sa odpadových látok a toxínov. Vlákniny a organické kyseliny regulujú funkcie čreva, prispievajú k rozloženiu nahromadeného tuku. Z hľadiska chudnutia sú zvlášť výhodné vlastnosti ešte výraznejšie, ak sú konzumované na lačný žalúdok a medzi jedlami: dve lyžice šťavy z čiernej bazy pridané k prírodnej minerálnej vode alebo do bieleho jogurtu prispievajú k úspechu chudnutia. A ešte jedna dobrá rada: 1 polievková lyžica sirupu z bazového kvetu vmiešaná do šálky vody takmer okamžite umlčí pocit hladu!

Varovanie!

Čierna baza je blízkou príbuznou bazy chabzdovej (Sambucus ebulus), ktorej plody spôsobujú miernu otravu, sprevádzanú hnačkou a vracaním. Výzorovo sú takmer identické,  najvýraznejší rozdiel medzi nimi je vo výške, baza chabzdová narastá do výšky maximálne jeden a pol metra. Listy má podlhovasté, nie okrúhle, kvety nepríjemne páchnu, plody sú tiež čierne a vztýčené.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email