Sivý zákal, vedúci niekedy až k slepote, sa týka najmä ľudí nad 65 rokov. Jeho príznakmi sú sivá zrenička, a postupne sa zhoršujúce, zahmlené videnie, podobné tomu, ako keby človek pozeral na svet cez vodovú clonu. Odtiaľto pochádza aj grécke pomenovanie sivého zákalu, cataracta, ktoré znamená biely vodopád.
Sivý zákal je najčastejšou chorobou očnej šošovky. Šošovku môžeme prirovnať k šošovke fotoaparátu, pomáha nám, aby sme mohli vidieť predmety, ktoré nás obklopujú, osoby, svet. Lekársky názov je cataracta, a pochádza z gréckeho slova „katarraktês”. Jeho významom je biely vodopád, týmto spôsobom poukazujúc na to, aká táto choroba je, veď najdôležitejším syndrómom bezbolestného sivého zákalu je zahmlené videnie spôsobené sivým zákalom n na šošovke. Vtedy cítime, ako keby sme sa pozerali na svet cez biely vodový závoj.
V stredoveku vysvetľovali vznik sivého zákalu zmenenou náladou chorého, ktorá mu narušila zdravý obeh telesných tekutín, najmä mozgovú tekutinu, a keďže oko je zrkadlom duše, tam ukázali svoje škodlivé účinky. Samozrejme, príčina sivého zákalu je iná. V šošovke narastá množstvo bielkovín nerozpustných vo vode, ktoré sa tým pádom zrazia a zahmlia zrak. Môže to spôsobiť oxidácia šošovky, fyzický úraz, alebo nedostatočný príjem antioxidantov.
Príznaky sivého zákalu: berme vážne naše ťažkosti
V prvom rade treba vedieť, že sivý zákal nie je nákazlivé ochorenie, a je nezávislý od namáhania očí, od čítania, používania počítača. Tieto činnosti neovplyvňujú vznik sivého zákalu. Možno ho však dať do súvisu so starnutím, a tým pádom aj stratou tekutín, keďže sa najčastejšie ukazuje vo veku nad 65 rokov. Zriedkakedy, ale predsa sa môže objaviť ako vrodená vývojová vada. V určitých prípadoch je pozorovateľná aj dedičnosť. Najcharakteristickejším prejavom sivého zákalu je, že chorý vie čoraz menej zaostriť zrak na určitý predmet, a v priebehu ďalšieho progresu choroby, sa pomaly strácajú aj farby, všetko je sivé. Zdá sa to byť divné, ale predsa môže byť znakom sivého zákalu aj to, že zrak ďalekozrakého sa náhle začne zlepšovať. Dôvodom tohoto je, že sivý zákal zapríčiňuje okrem iného aj krátkozrakosť, medzi krátkozrakými sa ukáže poškodenie oveľa skôr. Mnohí ľudia v takýchto prípadoch šťastne zahodia okuliare na čítanie, ale žiaľ nie na dlhý čas, pretože potom sa začne zrak neustále zhoršovať.
Typické znaky sivého zákalu:
– Prechodné alebo trvalé zahmlené videnia
– V prípade silných svetelných impulzov pocit oslepnutia
– Škvrnité videnie
– Pred okom poskakujúce čierne alebo farebné bodky
– časté mýlenie si farieb
– oko si len pomaly zvyká na tmu
– čoraz ťažšie rozoznávanie kontrastov
– problém zaostriť zrak na predmety, ktoré sú od seba vzdialenejšie
– problémy s čítaním
– v prípade čítania únava očí ozývajúca sa po krátkom čase
– časté bolesti hlavy
– časté pálenie alebo svrbenie očí.
Okolnosti napomáhajúce vzniku sivého zákalu
Ako sme už predtým poznamenali, doposiaľ nie je známy konkrétny dôvod, prečo sivý zákal vzniká, ale je mnoho faktorov, ktoré tomu napomáhajú a urýchľujú proces choroby. Takéto sú už spomínaný vek nad 65 rokov, silné fajčenie, prehnané a pravidelné užívanie alkoholu, nesprávna výživa, nedostatočný príjem antioxidantov, prijímanie kortikoidných alebo protirakovinových liekov dlhší čas, škodlivé UV-lúče, cukrovka, alebo traumy, ktoré zasiahli konkrétne oči. K vzniku sivého zákalu prispieva uveitis (zápal oka, dúhovky), čo je našťastie dosť zriedkavá choroba, a spôsobuje ju baktéria, vírus, huba alebo parazit, ktorý sa dostane do oka. Sivý zákal sa vytvára postupne, v prvej fáze ochorenia nespôsobuje žiadne vážnejšie alebo jednoznačne rušiaci problém. Preto niektorí ľudia ani neberú vážne symptómy, ktoré naň upozorňujú, a iba vtedy sa pokúšajú niečo robiť, keď je šošovka už sivá.
Liečba sivého zákalu
Najčastejšou príčinou slepoty je sivý zákal, a aby sme sa jej vyhli, je nevyhnutná operácia. Vďaka rozvoju lekárskej techniky nesie tento zákrok dosť málo rizík, očný lekár vytvorí asi 2 mm ranku, a potom pomocou ultrazvuku nalomí sivú šošovku, a nahradí ju umelou šošovkou. Týmto je možné sa dokonalo zbaviť sivého zákalu, a zrak sa vráti.
Hoci sa sivý zákal nedá riešiť ani pri skorom rozpoznaní, keď dodržíme isté pravidlá, môžeme proces spomaliť:
Väčší príjem antioxidantov: (konzumácia semiačok goji – kustovnice čínskej, zeleného čaju, sliviek, bobúľ bazy, paradajok, citrusov, čučoriedok)
- Používanie slnečných okuliarov
- Prestať fajčiť
Čo hovoria vedci?
Londýnski výskumníci z King’s College analyzovali zmenu šošoviek 324 ženských dvojičiek na základe anglického registru dvojčiat pomocou fotových databáz. Okrem výskumu fotiek v rozmedzí 10 rokov, kontrolovali aj zvyklosti v jedení adeptov vo veku 60-70 rokov na základe dotazníka.
Preukázali, že u tých, ktorí konzumovali väčšie množstvo vitamínu C, bola šošovka priezračnejšia, a riziko vzniku sivého zákalu kleslo o 33 percent.
Vedeli ste?
Antioxidačné účinné látky semiačok chia a vitamín B12 pomáhajú predchádzať vzniku sivého zákalu.