Proti bolesti hrdla | Zelenia, ovocie, liečivé rastliny

I keď je bolesť hrdla typická v zimnom období, môže sa objaviť v ktoromkoľvek období roka. Najčastejšie je na príčine nejaká bakteriálna alebo vírusová infekcia, ale môže mať aj mnoho iných príčin. Proti bolesti hrdla môžu pomôcť aj bežné ovocie, zelenina a liečivé rastliny v závislosti od toho, čo je príčinou ťažkostí.


Bolesť hrdla je nepríjemná, zväčša vírusová alebo bakteriálna infekcia, sprevádzaná zápalom, a ak ju zanedbáme, ako komplikácie sa môžu pridružiť ďalšie ťažkosti horných dýchacích ciest, alebo zhoršenie už existujúcich ťažkostí. Takými sú kašeľ, horúčka, hlieny, sťažené dýchanie, strata chuti a čuchu, zúženie (obštrukcia) dýchacích ciest, ale aj zápal uší. Príčin môže byť viac. Bolesť hrdla je navyše nielen infekcia, ale aj následok, alebo príznak, nejakého vážneho ochorenia. Práve preto je veľmi dôležité, aby sme proti bolesti hrdla včas niečo podnikli, lebo tým môžeme dobu liečby značne skrátiť a môžeme zabrániť vzniku iných ochorení, ktoré súvisia s bolesťou hrdla. Pomôcť môže to, ak si budeme vedomí príčin, ku ktorým potom prispôsobíme spôsob liečby.

Príčiny bolesti hrdla

S bolesťou hrdla môžeme počítať najmä v chladnom ročnom období, to však ale neznamená, že sa nemôže objaviť aj inokedy. Môže byť spôsobená bakteriálnou (napr. Streptococcus), alebo vírusovou (napr. rhinovírus) infekciou, ale môže byť aj následkom oslabeného imunitného systému. Zápal môže spôsobiť aj veľmi suché alebo veľmi vlhké prostredie, alebo vdýchnutie dráždivých látok. V závislosti od príčin môže byť bolesť hrdla chronická, alebo akútna.

V mnohých prípadoch je však bolesť hrdla sprievodným javom iných ochorení a stavov, ktoré môžu byť nasledovné:

·         Osýpky;

·         Akútny obštrukčný zápal hrtana;

·         Hnisavý zápal hrdla;

·         Zápal prínosových dutín;

·         Chrípka;

·         Reflux;

·         Infekcie Candida;

·         Toxický šok;

·         Šarlach;

·         Mononukleóza;

·         Stres.

Prírodné riešenia proti bolesti hrdla

K tomu, aby sme mohli prírodné metódy proti bolesti hrdla úspešne aplikovať je najdôležitejšie to, aby sme konali hneď ako sa objavia prvé príznaky.  Ak sa príznaky nezmiernia ani po pár dňoch, alebo sa dokonca zhoršia, v každom prípade  vyhľadajme odborného lekára! Pozrime sa, ktorá zelenina, ovocie a liečivé rastliny nám môžu pri bolesti hrdla pomôcť.

1) Jablčný ocot: má úžasné antibakteriálne vlastnosti, preto môže jeho konzumácia značne zmierniť zápal v hrdle, a tým aj bolesť hrdla. Zmiešajme 2 polievkové lyžice jablčného octu s pohárom vlažnej vody a pomaly popíjajme, prípadne pred vypitím ochuťme medom. Jablčným octom sa môžeme aj naparovať, ale po naliatí do vody izbovej teploty denne viackrát kloktať.

2) Saturejka záhradná: mnohí ju používajú iba na dochutenie jedál, ale je účinná aj proti bolesti hrdla. Používajme ju najmä na kloktanie. 4 gramy saturejky vložme do 100 ml horúcej vody, nechajme lúhovať až do vychladnutia. Potom preceďme a odvarom kloktajme, alebo vyplachujme.   

3) Škorica: proti bolesti hrdla uvarme odvar zo škorice v práškovej forme – alebo nastrúhanej. 2 kávové lyžičky škorice rozpustime v 200 ml vody. Aby sme jej účinok ešte viac vystupňovali, môžeme ju ochutiť trochou medu a štipkou čerstvo mletého čierneho korenia. Odvar zmierňuje zápal a bolesť hrdla, a tiež prečistí dýchacie cesty.

4) Cibuľa: jej blahodarné účinky sú všeobecne známe, je jednou zo zelenín s najsilnejším prírodným antibiotickým a protizápalovým účinkom. Síce aj jej dužina má vysoký obsah vitamínov a minerálnych látok, na odvar použime jej umytú šupku. Ku 200 ml vody pridajme šupku z polovice cibule. Keď už voda vrie, vložme do nej šupku cibule. Po vychladnutí preceďme. Odvar pime mierne zohriaty a ochutený. Nakoľko náš dych po ňom nebude príjemný, pime ho radšej večer pred spaním.

5) Citrón: jeho čerstvo lisovaná šťava je výborným prírodným antibiotikom, za čo vďačí aj svojmu účinku proti bolesti hrdla. Po zmiešaní s vodou pri použití na vyplachovanie, dezinfikuje ústnu dutinu, zmierňuje bolesť. Nakoľko citrón obsahuje vitamín C posilňujúci imunitný systém, ktorý je citlivý na teplo, podľa možnosti ho nepoužívajme na ochutenie čajov a odvarov z liečivých rastlín: zmiešajme ho s čerstvou, neperlivou vodou, oslaďme medom. Dostaneme tak limonádu, ktorá výborne zlepšuje zdravotný stav.

6) Esenciálny olej z eukalyptu: jeho zložky mimoriadne účinne ničia choroboplodné zárodky. Proti bolesti hrdla nakvapkajme 3-4 kvapiek esenciálneho oleja do litra horúcej vody a naparujme sa minimálne 5-10 minút. Môžeme ho použiť aj na vyplachovanie, kloktanie: rozpustime 1-2 kvapky eukalyptového esenciálneho oleja v 200 ml vody a aplikujme denne dvakrát.

7) Sladké drievko: táto rastlina tiež zmierňuje zápal a bolesť hrdla. Stačí, ak budeme denne niekoľkokrát prežúvať menší kúsok drievka. Môžeme si z neho urobiť aj odvar: do pol litra vody vložme 2-3 kúsky sladkého drievka, povarme 10 minút. Počas chladnutia pridajme do odvaru niekoľko potrhaných – podľa možnosti čerstvých – bobkových listov. Na koniec preceďme a vypime ho ešte kým je vlažný. Môžeme ho aj ochutiť.

8) Majorán: známy je najmä tým, že zmierňuje stres a má upokojujúce účinky. Okrem toho, že je vynikajúcim ochucovadlom jedál, dokáže výborne riediť hlieny a tlmiť kašeľ. Proti bolesti hrdla inhalujme jeho výťažkom, alebo si z neho pripravme odvar: k šálke vody použime 1 čajovú lyžičku majoránu, ktorý nechajme v horúcej vode vylúhovať 10 minút. Odvar pime ešte teplý, po scedení.

9) Senovka grécka: proti bolesti hrdla sa používa už stovky rokov, pretože má vynikajúce dezinfekčné a protizápalové účinky. Na vyplachovanie a kloktanie je výborná v nasledovnej forme: 12 gramov senovky gréckej uvarme v 125 ml vody, po 10 minútach preceďme a použime ho ešte vlažný.

10) Šalvia: jedna z najúčinnejších korenín s antibakteriálnym a dezinfekčným účinkom, navyše pomáha ja pri trávení. K odvaru proti bolesti hrdla namočme 2 čajové lyžičky sušenej šalvie v šálke horúcej vody. Keď už bude voda vlažná, preceďme a po ochutení ihneď vypime. Odvar je vhodný aj na vyplachovanie.

Čo na to vedci?

Iránski vedci skúmali na 121 pacientoch, ktorí prešli intubáciou  dýchacích ciest, účinok zeleného čaju proti bolesti hrdla. Zistili, že štyrmi kloktaniami do 24 hodín od zákroku sa môžu bolesti značne zmierniť.

Vedeli ste?

Bolesť hrdla je veľmi častým príznakom, podľa štatistík sa na lekára obráti s týmto problémom 15 percent všetkých pacientov.

 

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0025780

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2231494

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2943825

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22432746

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8671142

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072726

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5018145

 

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email