Potenie a telesný pach: príčiny a riešenia

Jedným z najviac nepríjemných dôsledkov letného tepla a vysokej vlhkosti vzduchu je stupňujúce sa  nadmerné potenie a sprievodný nepríjemný telesný pach. Aj keď k pestovanosti nevyhnutne patrí eliminácia „vôní“ alebo aspoň ich potlačenie, nezabudnite, že potenie je pre organizmus prirodzený a zdravý proces. Veľmi silný telesný pach však často znamená nesprávne fungovanie organizmu.


Nepríjemný pach, šíriaci sa spod pazuchy väčšine ľudí pripomína nedostatočnú hygienu. Aj  nesprávna výživa, rôzne ochorenia, hormonálne zmeny, duševný alebo fyzický stres môžu spôsobiť silný nepríjemný telesný pach.

Môže pomôcť detoxikácia

Pri odstránení telesného pachu, spôsobeného nesprávnou výživou, môže pomôcť zníženie príjmu proteínov a nasýtených mastných kyselín, ako aj dôkladná detoxikácia. Nepríjemný zápach potenia môžu totiž spôsobiť baktérie, rozmnožené v žalúdku, mnohé z nich sa vylúčia z tela spolu s odpadovými látkami pri detoxikácii. Ak silný telesný pach nie je spojený so zapáchajúcim dychom, je tu predpoklad, že nežiaduce baktérie sa rozmnožili aj na povrchu pokožky, prípadne trpíte plesňovým ochorením.  Tieto baktérie a huby produkujú enzýmy, ktoré zlikvidujú lipidy, prítomné v pote, čím sa zmení telesný pach na nepríjemný. Pozor: ak detoxikačná kúra alebo zmena stravovacích návykov nefunguje, máte právo na podozrenie, že ide o nejaký druh ochorenia, ktoré si vyžaduje presné a dôkladné vyšetrenie. Ostrý telesný pach ukazuje na ochorenie štítnej žľazy, acetónový pach na cukrovku, sladký zápach ukazuje na  pečeňové ochorenie, kyslý telesný zápach môže byť dôsledkom refluxu alebo inej tráviacej poruchy. Zistilo sa, že sprievodným javom chronického zápalu kĺbov je nadmerné potenie.

Telesný pach, hormóny a stres

Takzvané apokrinné žľazy sú prepojené s pohlavnými hormónmi. Aj napriek tomu, že sú prítomné na viacerých miestach – prsia, krk – najviac uplatňujú svoje účinky v podpazuší. Žľazy sú vždy otvorené na povrch kože vedľa vlasového folikulu, operácia sa týkajú predovšetkým hormón úrovne. Kvôli hormonálnym zmenám dochádza k nadmernému poteniu a silnému telesnému pachu – napríklad v období dospievania, menštruácie alebo v priebehu tehotenstva či klimaktériu – toto sa obvykle časom  vracia do normálu. Podobná je situácia nepríjemného pachu v prípade stresu alebo nervozity, ktorý v prípade zániku príčin – samozrejme, dôkladné umývanie nie je na škodu – tiež pominie. Na elimináciu zápachu potu je najúčinnejšou metódou použitie rôznych dezodorantov, ale skôr, než ich použijete, nezaškodí byť na čistom s príčinami vzniku týchto  pachov. Koniec koncov, zbytočne použijete antiperspirant alebo parfum, keď sa  pach neustále objavu

Vedeli ste, že?

Pot väčšiny zvierat obsahuje omnoho menej esenciálnych látok, ako pot človeka.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email