Nadúvajúce jedlo – nápoje

Existujú  potraviny a nápoje, vplyvom ktorých sa žalúdok, brucho začne nadúvať.  Nemusí to vždy znamenať, že máme problém s trávením: nadúvanie sa zvyčajne vyskytuje pri zlom spracovaní príjmu potravy, je to vplyv prirodzených plynov. Oboznámme sa s najbežnejšími, najčastejšími jedlami a nápojmi, spôsobujúcimi nafúknutie, aby sme mohli predísť nepríjemným ponosám.  


Každý z nás sníva o plochom bruchu, aj preto sa popri tréningoch často pustíme aj do diéty.  Väčšina diét predpisuje stravu bohatú na  vitamíny, minerály, rastlinné bielkoviny a vlákniny, ale je lepšie mať na zreteli, že existuje mnoho zdravých jedál a nápojov, ktoré môžu spôsobiť dočasné nadúvanie.  Spoznajme tieto potraviny, aby sme predišli nafúknutému bruchu, kŕčom, spojených s nepríjemnosťami a  nepohodlím.

Zdraví „nepriatelia“

Medzi prvými tromi potravinami,  spôsobujúcimi nadúvanie, sú rôzne hlúboviny, ako je napr.  hlávková kapusta, hlávkový  kel, ružičkový kel a brokolica. Obsahujú veľké množstvo antioxidantov, vitamínov, minerálnych látok: zdravá strava je bez nich takmer nepredstaviteľná. Odporúčajú  ich konzumovať v surovom stave, ale mali by sme byť pripravení na to, že vtedy spôsobujú ešte  silnejšie nafúknutie. V dusenej alebo varenej forme nezaťažujú natoľko  tráviaci systém, ale ich nutričná hodnota je nižšia.  Ak okrem nafúknutia spôsobujú  žalúdočné kŕče, konzumujme ich v menšom množstve. K nadúvaniu prispievajú aj strukoviny, bohaté na  vitamíny a ďalšie živiny, najmä fazuľa, hrach, cícer a šošovica. Pozor na rastlinné vlákniny, pretože aj keď sú dôležité pre zdravé trávenie, keď sa dostanú do žalúdka a čriev, môžu vyvolávať zvýšenú tvorbu plynu, ktorá spôsobuje črevnú distenziu, nafúknutie, plynatosť a kŕče. Podobne môže organizmus  reagovať, ak je citlivý na  laktózu, keď konzumujeme mlieko a mliečne výrobky – najmä zrelé syry. V pozadí problému stojí fakt, že kvôli citlivosti alebo intolerancii organizmus nie je schopný správne spracovať  mliečne zložky, ktoré začínajú kvasiť v črevách, produkujú plyny a nafukujú.  Našťastie sa ani ľudia, citliví na laktózu nemusia vzdať svojich obľúbených jedál, veď dnes už máme množstvo bezlaktózových  produktov. Celozrnné potraviny  sú tiež dôležitým zdrojom živín, veď  obsahujú vo veľkom množstve  rastlinné vlákniny. Práve toto môže vyvolať väčšie – menšie  nadúvanie. Tak ako aj u stravy, vyvolávajúcej nafúknutie, aj pri celozrnných potravinách je dôležité, aby sme  vyskúšali  menšie množstvo, a postupne privykli organizmus na ich strávenie.

Čo nepiť?

V záujme estetického, plochého brucha sa v každom prípade vzdajme  konzumácie sýtených nápojov: nadúvanie nemusí byť spôsobené len tráviacimi ťažkosťami. Prebytočné plyny totiž my sami dostávame do organizmu. Zdržme sa aj  nápojov obsahujúcich alkohol, pretože môžu spôsobiť nafúknutie. Aj keď si myslíme, že sladidlo je ľahšie ako cukor,  jeho strávenie je pre žalúdok veľmi náročná úloha: vynechajme  sladkosti, cukrovinky, žuvačky obsahujúce sorbitol, manitol a xylitol. Mastné  jedlá, konzumujúce dlhodobo, môžu narobiť veľa škody v našom tele, ale mnohým stačí si len zobnúť ťažké, vyprážané pokrmy  a za krátky čas spoznajú nafúknutie. Strávenie a vstrebanie týchto potravín je pre organizmus ťažká úloha, preto jedlo začne nevyhnutne kvasiť v črevách, čo sprevádza aj tvorba črevných plynov.

Aké je riešenie?

Je správne, ak z nadúvajúcich  jedál konzumujeme  menšie porcie viackrát  denne. Je veľmi dôležité, aby sme nejedli rýchlo: vtedy sa totiž s jedlom dostane do tráviaceho systému aj vzduch, navyše nedostatočne požuté jedlo spomaľuje metabolizmus, bráni riadnemu vstrebaniu potravín. Dajme si pozor,  aby sme nejedli  príliš veľké množstvo naraz, pretože to môže tiež spôsobiť nadúvanie. Ak často trpíme brušnými kŕčmi a chceme zabrániť nafúknutiu, konzumujme uhlík: má schopnosť viazať počas vstrebávania molekuly nadbytočného plynu. Môžeme ešte vyskúšať  liek proti nadúvaniu, alebo bylinky, ktoré za krátky čas prinesú úľavu nášmu bruchu.

Čo hovorí veda?

Výskumníci Dipartimento di Medicina Interna e Specialità Mediche del La Sapienza di Roma určili, že drastické zníženie príjmu potravy spôsobujúcich nadúvanie  znižuje  nafúknutie až  o 40 percent.  Po mesiaci dosiahne zníženie  päťdesiat, po 16 mesiacoch diéty  až o 66 percentný ústup nafúknutia brucha.

Vedeli ste, že?

V črevách dospelého človeka je prítomných stále  200 ml plynu, priemerná  denná tvorba plynu je 600-700 ml, ktorý zvyčajne nepozorovane opustí organizmus.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email