Afty: sprevádzajú nás celý život

Človek, ktorý ešte netrpel kvôli aftám sa môže považovať za šťastlivca. Tohto nepríjemného vredu vznikajúceho v ústach je zbaviť sa natrvalo skoro až nemožné.

 

 

Afty sú jedným z najčastejších ochorení ústnej dutiny. Podľa niektorých výskumov sa týka aspoň dvadsať percent populácie už v detstve, podľa iných výskumov sa jedná až o šesťdesiat percent populácie. Ich názov pochádza z gréckeho slova Áphta, jeho význam je však do dnešného dňa otázny: podľa niekoho znamená „pálivý”, iný tvrdia, že je to „vredovitý opar”. V podstate sú oba názvy veľmi výstižné, pretože táto choroba zapríčiňuje sivo-biele vredy so zapáleným okrajom. Konzumácia jedál a tekutín je kvôli poranenému epitelu bolestivá a vyvoláva pálivý pocit v ústach. Najprotivnejšou vlastnosťou áft je, že nás sprevádzajú počas celý náš život, zbaviť sa ich natrvalo je skoro až nemožné. Cyklicky nás potrápia znova a znova, na dôvažok – ako to už toho času zistil aj Hippokrates –  sa so zvyšujúcim vekom objavujú čoraz častejšie.

 

Typy áft

  • Afta minoris: (druh Mikulicz): je najčastejšie sa vyskytujúcim typom áft, nezávisle od veku sa môže sa objaviť aj u detí aj dospelých. Môže sa objaviť v ktorejkoľvek časti úst: na perách, ústnej sliznici, ústnom podnebí, jazyku ale hoci aj na ďasnách. Spôsobuje menšie, menej bolestivé vredy, ktoré sa hoja relatívne rýchlo.
  • Afta majoris (druh Suttom): v prípade, že veľkosť afta minoris dosiahne alebo prekročí priemer 5-6mm, zmení sa aj jej posudzovanie z lekárskeho hľadiska. Vlastne sa nemusíme zľaknúť ani v tomto prípade, pretože nejde o vážnu chorobu. Jej nepríjemnosť spočíva v tom, že zapríčiňuje vznik veľkých vredov, ktoré môžu narásť až na 2-3 cm a svojou veľkosťou spôsobujú väčšie bolesti, na dôvažok môžu zapríčiniť aj problémy s prijímaním stravy.
  • Herpetiform ulceratio (druh Cooke): je veľmi zriedkavým typom a vyskytuje sa predovšetkým u žien. Jedným z jeho príznakov je, že malé pľuzgieriky vznikajú v ústnej dutine zrazu a môže ich byť naraz hoci aj sto. Neskôr takmer splývajú a znemožňujú prijímanie potravy. Našťastie ani tento stav nepretrváva dlho, môže sa však stať, že sa určitý čas bude vracať po mesiacoch pravidelne.

 

Príčiny ich vzniku

V súčasnosti ešte nevedia posúdiť ani lekári presne, čo podmieňuje vznik áft, s určitosťou však môžeme povedať, že medzi príčiny vzniku môžeme zaradiť poranenia sliznice. Niektoré výskumy dokázali prepojenie medzi citlivosťou na múku a aftami, preto je možné, že bezlepkovou diétou môžeme predísť ich vzniku. Vedecké vysvetlenie teda neexistuje, odborníci sa však zhodujú na tom, že pri vzniku áft zohráva úlohu oslabený imunitný systém .

 

K vytvoreniu áft resp. zvýšeniu náchylnosti na ich tvorbu prispievajú tiež:

  • premnoženie baktérií, vírusov a kvasiniek
  • niektoré choroby a zdravotné stavy, ako napr. cukrovka a citlivosť na múku, nesprávne fungovanie čriev, niektoré očné choroby a slabý imunitný systém
  • iritujúce látky (fajčenie, koreniny)
  • dlhotrvajúce požívanie antibiotík
  • nedostatok železa alebo vitamínov (málo vitamínu C a vitamínu B12)
  • konzumácia horúcich jedál a nápojov
  • nevhodne nasadené, alebo iritujúce zubné náhrady
  • stres, úzkosť, depresia
  • potravinové farbivá obsahujúce azofarbivá (napr. E102, E104, E107, E110, E122, E123, E124, E127, E128, E129, E131)

 

Liečba áft

Našťastie afty v prevažnej väčšine prípadov nepretrvávajú dlho a nebránia nám  vykonávať každodenné činnosti. Na zmiernenie príznakov existujú rôzne výplachy a náplaste (tie najúčinnejšie obsahujú tanín resp. lidokaín), ako aj riešenia prostredníctvom prírodného liečiteľstva alebo klasického lekárstva. V prípade, že sú vredy príliš veľké a nedochádza k zlepšeniu, je vhodné vyhľadať pomoc odborníka!

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email