Horúci nápoj na teplé dni | V lete pomáha ochladiť organizmus

Veľký pohár ľadového nápoja: väčšina túži po ňom počas letných horúčav. Oveľa lepšie však pochodíte tentoraz s horúcimi nápojmi, ako je čaj, pretože jeho pitie môže účinne ochladiť rozhorúčený organizmus. Chladený nápoj – na rozdiel od verejnej mienky –prináša totiž úľavu len na pár minút.


Osviežujúci horúci  letný drink? Na prvý pohľad sa to môže zdať divné, pretože sme zvyknutí, že horúčavy zaháňame studeným nápojom. A nie náhodou: krátkodobo totiž vyvoláva príjemný pocit. Dôvodom je, že kapiláry v koži sa zúžia, potenie sa zmierni a príjemný studený pocit preniká naším telom.  Toto však trvá len niekoľko minút, potom sa vďaka poteniu zníži hladina tepla, to vedie k zvýšeniu telesnej teploty, čo je škodlivé  z pohľadu fungovania organizmu.

Oklamte receptory

K tomu, aby ste si zachovali ideálnu vnútornú teplotu okolo 36 stupňov, musí váš organizmus vnímať životné prostredie, rovnako ako aj teplotu konzumovaného jedla a nápoja. Dôležitú úlohu pri tomto zohrávajú v prvom rade  v ústach a v žalúdku nachádzajúce sa  TRPV-1 receptory, ktoré avizujú mozgu zmeny teploty. Tieto informácie sú nevyhnutné napríklad k tomu, aby sa začalo  potenie, ktoré je nevyhnutné pre rýchle a účinné ochladenie organizmu. Pot totiž okrem detoxikácie zabezpečuje aj odparovanie a takto sa telo môže zbaviť nadbytočného tepla.

Ak sa v lete počas horúčavy alebo namáhavej činnosti napijete horúcej tekutiny, oklamete mozog: v skutočnosti je nutné oklamať zmyslové receptory, ktoré registrujú v ústach a v žalúdku zvýšené vnútorné teplo a vzápätí sa  potné žľazy okamžite  aktivujú. Tento proces ochladí preto, lebo počas „umelo“ vyvolaného potenia počas niekoľkých minút  sa organizmus zbaví väčšieho množstva tepla, než o koľko sa zvýšila telesná teplota v dôsledku horúceho nápoja. Toto teplo je veľká úľava pre organizmus: v skutočnosti je horúci nápoj skutočný letný osviežovač. Nie náhodou v púštnych krajinách pijú s obľubou v lete horúci čerstvo uvarený čaj.

Ani horúci čaj nie je všetko

Márne však budete piť horúce nápoje v lete, alebo dokonca pri športe, ak sa vytvorený pot nemôže správne odparovať. Je preto veľmi dôležité, aby ste v tomto prípade mali väčšiu plochu tela odhalenú –  samozrejme, väčšinou je to možné  až doma, alebo na pláži – alebo aspoň noste ľahké a vzdušné oblečenie a nie priliehavý odev. Ak ani toto nie je možné, alebo je veľmi vlhký vzduch, nepite horúce nápoje v teplom počasí, zvoľte radšej studenú vodu!

Čo na to vedci?

Vedci kanadskej  University of Ottawa za účasti cyklistov skúmali vplyv horúcich nápojov na telesnú teplotu. Spozorovali zmenu teploty kože, rovnako ako aj produkciu  kyslíka a oxidu uhličitého, z čoho bolo možné určiť množstvo tepla, vyprodukovaného počas metabolizmu. Vzali do úvahy aj teplotu a vlhkosť vzduchu a na základe získaných údajov zistili, že tí cyklisti, ktorí pili horúcu vodu,  mali vo svojom organizme menej tepla ako príjemcovia studenej vody. Podľa vedcov, potenie vyvolávajú receptory, sídliace v pažeráku a žalúdku, a zapamätajú si, že chladiaci účinok horúcej vody funguje len v určitých prípadoch: ak je zabezpečené kompletné odparovanie potu.

Vedeli ste, že?

Kapsaicín – tomuto alkaloidu vďačí paprika za štipľavosť – podobne ako horúce nápoje,  dráždi TRPV-1 receptory. Zistili sme, že pri konzumovaní štipľavej papriky sa takmer okamžite začneme potiť.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email