Očkovanie proti chrípke pre deti

Nástupom chladného a vlhkého počasia, ktoré prichádza pravidelne každý rok, sa v rodičoch vynára otázka: oplatí sa dieťa dať zaočkovať proti chrípke alebo nie? Dilema nie je náhodná, veď o očkovaní proti chrípke sa vynára mnoho argumentov a protiargumentov.


Očkovanie proti chrípke pre deti

Sezónna chrípka je pre deti obzvlášť nebezpečná, bohužiaľ, každý rok sa objavia smutné správy o niekoľkých úmrtiach. Ide najmä o deti, trpiace chronickými zdravotnými problémami, vrátane astmy, cukrovky, alebo neurologickými poruchami, u ktorých sa môžu vyskytnúť závažné komplikácie chrípky. Aj toto prispieva k tomu, že v posledných rokoch sa stále viac a viac rodičov rozhodne dať dieťa zaočkovať proti chrípke Avšak mnohí si nie sú istí: nevedia presne, aké efektívne je očkovanie proti chrípke, ktorá vakcína je účinná proti vírusom, aké sú prípadné nežiaduce účinky. Okrem toho stále existujú protichodné názory o tom, či je vôbec potrebné očkovanie proti chrípke pre deti, alebo nie. Skúsme sa odosobniť od množstva  informácií, a vyhodnotiť samotné  fakty.  

Očkovať alebo nie?

Podávanie vakcín proti chrípke je v prvom rade závislé na veku dieťaťa: aby mohlo byť očkované, musí dieťa dosiahnuť minimálny vek šiestich mesiacov, hoci riziku infekcie sú vystavené v prvom rade najmä deti  predškolského veku a deti mladšieho školského veku. Očkovanie proti chrípke odporúčajú predovšetkým pre tie deti, ktoré pravidelne navštevujú predškolské zariadenie, zdržiavajú sa v spoločnosti iných detí. Je však dobré vedieť, že podanie vakcíny neochráni dieťa celkom pred chrípkou. Nie je ale potrebné počítať so zintenzívnením ochorenia, prípadne s komplikáciami chrípky.

Komu sa odporúča očkovanie proti chrípke?

Očkovanie proti chrípke je určené v prvom rade predčasne narodeným deťom, deťom trpiacim cukrovkou, astmou, dýchacími ťažkosťami.   Pokiaľ ide o tehotné matky, tu sa názory tiež líšia. Ak je počas tehotenstva vylúčené, aby sa matka dostala do styku s ľuďmi, trpiacimi chrípkou – čo je takmer nemožné –  očkovanie sa neodporúča. V prípade závažnej pandémie, očkovanie proti chrípke v druhom alebo treťom trimestri je možné bezpečne vykonať. Naďalej nie je povolené očkovanie u detí, ktoré sú choré a nachádzajú sa v horúčkovitom stave. Dva týždne sú potrebné k tomu, aby sa vytvorila ochranná hladina, najvýhodnejšie je dať sa zaočkovať na konci roka. K dispozícii sú dva typy vakcíny proti chrípke: trivalentná vakcína je účinná na tri typy chrípkových vírusov, H1N1, H3N2 a vírus chrípky typu B. Vakcína štvormocná poskytuje ochranu pre ďalšie vírusy chrípky typu B. Chrípková sezóna dosahuje vrchol zvyčajne v januári alebo vo februári a preto je vhodné dať sa zaočkovať najneskôr v novembri, pretože k vytvoreniu imunity sú potrebné dva týždne.

Nebezpečenstvo očkovania

Očkovanie proti chrípke má, podobne ako ďalšie liečebné terapie, nielen blahodarné účinky, veď sa môže objaviť intolerancia alebo alergická reakcia. Tieto sa hlásili predtým u detí, trpiacich vajíčkovou alergiou, ale v najnovších účinných látkach došlo k radikálnemu zníženiu vaječných bielok,  a takmer úplne  je tento problém odstránený.

Ďalšie vedľajšie účinky

Očkovanie proti chrípke je u detí sprevádzané vysokou horúčkou, bolesťou svalov a kĺbov,  so všeobecnou malátnosťou, oťaženosťou, únavou.  Môže sa stať, že miesto očkovania sa mierne zväčší a začervená, v tomto prípade postačia studené obklady. Tieto príznaky sú síce dosť nepríjemné, ale po 2-3 dňoch zmiznú samé od seba. V prípade, ak má dieťa veľmi vysokú horúčku, objavia sa hnačky či zvracanie, je potrebné  poradiť sa  s lekárom!

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email