Prečo sú Vaše oči červené?

Červené oči sú najčastejšie príznakom zápalu očných spojiviek, čiže zápalu tkaniva pokrývajúceho očné buľvy a viečka. Napriek tomu, že je bolestivý a nepríjemný – pokiaľ ho nezapríčiňuje cudzie teleso alebo chemická látka –  zápal očných spojiviek našťastie neohrozuje náš zrak.

 

 

Naše oči sú mimoriadne citlivé na vonkajšie vplyvy. Sú v neustálom kontakte s okolitým svetom, preto je skoro samozrejmosťou, že z času na čas ich postihne nejaká choroba. Jedným z najčastejších problémov je zápal očných spojiviek, ktorý môže spôsobiť čokoľvek. Zápal očných spojiviek môže byť vírusového alebo bakteriálneho pôvodu, môže ho tiež spôsobiť alergia alebo prítomnosť cudzieho telesa v oku. 

Charakteristické príznaky zápalu očných spojiviek:

  • Začervenanie oka/očí
  • Slzenie
  • Nejasné videnie
  • Citlivosť na svetlo
  • Svrbenie oka
  • Oči sa vo väčšine prípadov kvôli vylučovaniu mazu v noci na ráno zlepia

Zápal očných spojiviek a jeho príčiny

Pokiaľ  je zápal spojiviek zapríčinený baktériami, alebo vírusmi, zapríčinili ho pravdepodobne niektoré baktérie a vírusy z radu: staphyllococcus, streptococcus, chlamýdia, adenovírusov alebo herpesových vírusov. V prípade vírusovej infekcie sa z oka vylučujú vodnaté alebo lepkavé výlučky, kým pri bakteriálnom zápale ide o hustý, žltkastý alebo zelenkastý výtok. Infekcia sa najčastejšie týka len jedného oka, v prípade nedodržania hygienických postupov sa však môže zápal očných spojiviek ľahko preniesť aj na druhé oko a samozrejme môžeme nakaziť aj iných.

Zápal očných spojiviek zapríčinený alergiou sa prejaví na oboch očiach súčasne a objavuje sa spravidla na jar, kedy sa v ovzduší nachádza nespočetné množstvo alergénov – v prvom rade hovoríme o peľoch, ktoré okolo nás lietajú. Tieto následne kontaktom s očami zapríčiňujú zápalové reakcie, ktoré sú sprevádzané silným a neustálym svrbením očí. Medzi ďalšie prejaví patrí tiež časté kýchanie a vodnatý výtok z nosa.

Síce zriedkavejšie, ale môže sa stať, že zápal očných spojiviek zapríčiní prítomnosť cudzieho telesa v oku alebo chemikália.  V takomto prípade je potrebné oči okamžite vyčistiť: dôkladne ich vymyte niekoľkokrát, pričom odstráňte z oka predmet alebo látku spôsobujúce iritáciu. Pri tomto druhu zápalu očných spojiviek obvykle nedochádza k silnejšiemu očnému výtoku a príznaky väčšinou za niekoľko dní zmiznú sami od seba.

Najlepšou terapiou je hygiena

Možno si to ani neuvedomujeme, svojich očí sa však počas dňa dotýkame nespočetne veľa krát, čím ich vystavujeme neustálemu nebezpečenstvu. Naše ruky nie sú skoro nikdy čisté, stále sa na nich môžu nachádzať nejaké baktérie alebo iné mikroorganizmy zapríčiňujúce zápal očných spojiviek.

Preventívne opatrenia na zabránenie prenosu infekcie:

  • Nikdy sa nedotýkajme očí rukami priamo. V prípade, že nás svrbia, použime papierové vreckovky. Pri každej príležitosti novú!
  • Umývajme si ruky často a dôkladne!
  • V prípade zápalu očných spojiviek meňme návlek na vankúš podľa možnosti každý deň. Počas pohybu v noci na ňom totiž môžeme rozniesť patogény, ktoré môžu viesť k následnému rozšíreniu povrchovej infekcie.
  • Uteráky meňme každý deň. Ideálne by bolo, keby sme vybrali čistý uterák po každom umytí tváre. Je veľmi dôležité, aby sme sa počas choroby nedelili o uterák s nikým iným.
  • V prípade, že sme chorobu neodhalili včas a počas zápalu očných spojiviek sme si maľovali oči, bohužiaľ budeme musieť vyhodiť aj špirálu a všetky skrášľovacie prostriedky, ktoré prišli do styku s infikovaným okom. Vírusy a baktérie sú schopné „prežívať“ na nich dlhodobo, preto môže dôjsť hocikedy k ďalšej infekcii, hoci aj po niekoľkých mesiacoch.

Vedeli ste, že…?

Po 40 roku života sa produkcia sĺz tvoriacich prírodný ochranný mechanizmus očí proti vonkajším vplyvom postupne znižuje. Týmto sa očné tkanivá stávajú citlivejšími a nechránenými, k zápalu očných spojiviek tak môže dôjsť ľahko aj jednoduchým prievanom.

 

 

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email