Vitamín B komplex | Načo sú dobré vitamíny skupiny B?

Vitamíny sú životne dôležité pre náš organizmus, ale na rozdiel od bielkovín, tukov a uhľohydrátov  ich potrebujeme len malé množstvo. Takýto je aj vitamín B, ktorý zahŕňa viac druhov vitamínov, preto ho nazývajú vitamín B-komplex.


Existuje niekoľko druhov vitamínov skupiny B, spoločným znakom je to, že sú rozpustné vo vode, a preto sa  nemôžu  hromadiť v tele ako vitamíny,  rozpustné v tukoch. Nepoužité vitamíny skupiny B sa vylúčia v  moči, takže predávkovanie je nemožné: ani výrazne  vyššie množstvo, ako je potrebné, nespôsobuje hypervitaminózu, t.j. predávkovanie. To však  znamená, že vitamíny skupiny B  treba  denne dopĺňať. Každý vitamín B má svoju vlastnú úlohu, ale často pracujú ako „tím“: zabezpečujú zdravie  nervovej sústavy, mozgu, svalov, kože, očí, pečene, vlasov a nechtov, podporujú tvorbu červených krviniek. Okrem toho  prispievajú k vnútornej pohode.

Úloha vitamínov B a príznaky  ich nedostatku

Vitamín B1 -tiamín-: ovplyvňuje  predovšetkým činnosť  mozgu a nervového systému, posilňuje pamäť. Reguluje využitie sacharidov, chuť do jedla, zlepšuje trávenie. Pri jeho nedostatku sa objavuje  únava, dôjde k strate chuti do jedla, k  neurologickým alebo srdcovým dysfunkciám.

Vitamín B2 -riboflavín: reguluje činnosť buniek, podieľa sa na spracovaní cukrov, tukov a bielkovín. Stabilizuje nervový systém a tráviace procesy. Jeho nedostatok spôsobuje zažívacie poruchy, dermatitídu, poruchy rastu a zraku, a problémy nervovej sústavy.

Vitamín B3 -niacín-: má vplyv na využívanie cukrov a tukov, pôsobí aj  ako antidepresívum. Ďalej podporuje hojenie povrchových rán a slizníc, znižuje výskyt hnačiek. Keď sa v tele zníži jeho množstvo, prihlási sa dermatitída, poruchy nervového a tráviaceho systému.

Vitamín B5 –kyselina pantoténová-: robí telo odolným voči infekcii, znižuje riziko vzniku svalových kŕčov. Chráni proti stresu, únave a proti vzniku dny, posilňuje správnu funkciu pečene. Ak je jej málo, vyvinú sa zažívacie poruchy a organizmus sa stane náchylnejší na infekciu.

Vitamín B6 -pyridoxín-: reguluje metabolizmus sacharidov a pomáha telu  absorbovať bielkoviny a tuky. Hrá nezastupiteľnú a zásadnú úlohu pri tvorbe protilátok a červených krviniek, znižuje riziko neurologických a kožných ochorení. Jeho nedostatok spôsobuje  anémiu, astmu, depresiu a často privodí  nevoľnosť.

Vitamín B7 -biotín-: zvyšuje využitie tukov, posilňuje nervový systém. Posilňuje funkciu pečene a imunitný systém. Pokles množstva vitamínu B7 spôsobuje dysfunkciu pečene vysoký krvný tlak, môže vyvolať aj čiastočnú paralýzu.

Vitamín B8 -inozitol-: odstraňuje  únavu, zabraňuje kožným ochoreniam, kŕčom  svalov, naznačuje pokles červených krviniek. Pri  jeho absencii sa vyvíjajú zažívacie poruchy, pokožka sa stáva bledou a citlivou.

Vitamínu B9kyselina listová -: spolu s vitamínom B12 podporuje rozmnožovanie červených krviniek, a syntézu aminokyselín. Zabraňuje vzniku abnormalít plodu. Keď sa množstvo kyseliny listovej zníži, vzniká  anémia, únava, poruchy spánku, zažívacie ťažkosti, môže dôjsť k depresii.

Vitamín B12 -kyanokobalamín- štruktúrou je takmer identická s hemoglobínom, je jedným z najúčinnejších protianemických liekov.  V prípade, že ho nie je dosť, môžu sa prihlásiť alergické reakcie, reumatické bolesti, problémy s pamäťou a koncentráciu, môže dôjsť až k poškodeniu  imunitného systému.

Existujú tiež také vitamíny skupiny B, ktoré moderná veda nemôže zaradiť medzi vitamíny

Vitamín B10-  kyselina-aminobenzoová: podporuje  rozmnožovanie  krviniek. Jeho nedostatok spôsobuje rozrušenie, depresiu, zažívacie abnormality.

B13 vitamín –kyselina lipoová -: sám o sebe sa nedá nájsť, len v spojitosti s inými živinami. Napomáha funkciu pečene, vďaka  antioxidačným účinkom chráni pred predčasným starnutím a rakovinou. Jeho nedostatok vyvoláva tráviace ťažkosti, pokožka sa stáva zraniteľnou.

B15 vitamín –kyselina pangámová-: chráni pred znečistením životného prostredia, stimuluje imunitný systém, podporuje správnu funkciu pečene. Pri jeho nedostatku sa objavia srdcové a nervové problémy,  a oslabuje sa výmena oxygénu v tkanivách.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email