Na konci jari začína sezóna čerstvej zelenej fazuľky, ktorá v závislosti od počasia trvá až do septembra. Veľa ľudí má rado mladú zeleninu, ale máloktorí si uvedomujú jej priaznivý vplyv na svoje zdravie. Zelená fazuľka je totiž naším vynikajúcim spojencom proti nutkaniu na zvracanie, posilňuje kosti a reguluje fungovanie obličiek.
Existuje veľa druhov fazule: môže byť zelená, fialová, žltá, plochá alebo valcová a jej jednotlivé druhy disponujú rôznymi vlastnosťami. Nech je však jej zovňajšok akýkoľvek, hovoríme o jedinej rastline: Phaseolus vulgaris. Z hľadiska pôvodu, pochádza z Ameriky, kde ju pestujú už vyše sedemtisíc rokov. Zelená fazuľka je pre náš organizmus ozajstná zlatá baňa, vo veľkej miere obsahuje vitamíny A, B1, B2, B9, C a vitamín K, ďalej je bohatá na mangán, horčík, meď, vápnik, draslík, fosfor a selén. Je vynikajúcim zdrojom železa a medi a vďaka tomu zvyšuje energiu organizmu. Beta-karotén a vitamín C, nachádzajúce sa v zelenej fazuľke viažu voľné radikály, a prispievajú k čistote cievnych stien a priaznivo ovplyvňujú zdravie obehového systému. Zelená fazuľka napomáha tráveniu, reguluje vstrebávanie tukov a sacharidov, možno ju vynikajúco aplikovať v rámci detoxikačných kúr, a môže byť vynikajúcim spojencom tých, ktorí chcú schudnúť. 100 gramov zelenej fazuľky obsahuje 2,1 gramov proteínu, 2,4 gramov cukru, 2,9 gramov rastlinnej vlákniny. Čo je však z hľadiska diéty veľmi dôležité, obsahuje iba 18 kalórií! Účinné látky zelenej fazuľky prispievajú k zdravému vývinu kostí a posilňujú bunkové steny. Zelená fazuľka disponuje okrem toho silnými protizápalovými účinkami. Jej pravidelná konzumácia sa odporúča predovšetkým pri problémoch s kĺbami a v prípade astmy. Zelená fazuľka s bielym strukom obsahuje inzulín, má diuretický účinok a čistí obličky
Zdravé recepty so zelenou fazuľkou
Napriek svojím výhodám je využitie zelenej fazuľky ešte stále dosť malé. Najčastejšie sa používa do polievok, alebo omáčok, prípadne jej tenšie odrody konzumujeme pridané do šalátov. Aj keď nemá príliš výraznú chuť, zelená fazuľka môže spestriť náš obvyklý jedálniček.
Zelená fazuľka proti nutkaniu na vracanie.
Prvé tri mesiace gravidity je pre mnohé ženy predovšetkým o neustálom nutkaní na vracanie. Nepokojný žalúdok býva aj charakteristickým príznakom chrípky alebo iných infekčných chorôb. V prípade nauzei (nutkaniu na vracanie) možno využiť parenú alebo vo vriacej vode niekoľko minút povarenú zelenú fazuľku. Nie je vhodné ju variť dlhšie, pretože sa znehodnotia vitamíny, ktoré sa v nej nachádzajú. Môžeme jesť studené alebo teplé, ale v každom prípade pridajme k nej niekoľko kvapiek olivového oleja a vínneho octu, prípadne čerstvo vylisovanú šťavu z pol citróna. V priebehu niekoľkých okamihov odstráni nauzeu a obstojí aj ako príloha!
Zelená fazuľka na posilnenie kostí
Keď chceme posilniť kosti, parme spolu zelenú fazuľku s cesnakom, cibuľou a koktélovou paradajkou. Podávame s celozrnným chlebom a tvarohom. Je z toho vynikajúci olovrant, bohatý na vitamíny a minerály. Naše kosti sa poďakujú za vápnik v tvarohu, a za selén a fosfor v zelenej fazuľke.
Chráňme obličky
Naše obličky sú v dôsledku vysokého krvného tlaku zraniteľnejšie. V takomto prípade je ideálne menü praženica so zelenou fazuľkou, surovou zeleninovou oblohou a celozrnným chlebom. Proteíny, nachádzajúce sa vo vajíčkach nezaťažia obličky a surová zelenina priaznivo vplýva na reguláciu vody v organizme.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3575935/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC366170/pdf/plntphys00247-0049.pdf