Skoncovať s fajčením: desať užitočných rád

Antifajčiarske kampane nemajú síce konca-kraja, napriek tomu však počet fajčiarov k tomu úmerne neklesá. Skoncovať s fajčením naozaj nie je jednoduché, nie je to však ani nemožné, kto dodrží tie najdôležitejšie rady a naozaj chce, tomu sa to takmer určite podarí.


Napriek všetkému, čo sa o tom hovorí, skoncovanie s fajčením je v prvom rade záležitosťou rozhodnutia. Aj v tomto prípade platí, že o všetkom sa rozhoduje v hlave, avšak zbaviť sa škodlivých návykov je vždy ťažké.  Pozrite si niekoľko drobných trikov, ktoré vám v odvykaní od fajčenia môžu pomôcť:

1.      Keď sme sa už rozhodli, že s fajčením skoncujeme, najprv sa zbavme poslednej škatuľky cigariet, zapaľovačov a popolníkov.

2.      Strávme veľa času na miestach, kde je zákaz fajčenia – v kine, na ihrisku, v nefajčiarskych podnikoch, ale vyhýbajme sa aj dymu z cigariet iných fajčiarov.

3.      Túžba po fajčení trvá v skutočnosti iba niekoľko minút: keď sa nám podarí odpútať našu pozornosť, po čase sa nebadane vytratí.

4.      Už po uplynutí prvého týždňa bez fajčenia evidentne klesne nutkanie zapáliť si. Náš odev a dych nadobudnú príjemnejšiu vôňu, čím získame aj uznanie okolia.

5.      Žiaľ, odvyknutie od fajčenia, nebýva vždy trvácne, ale nedajme sa odradiť recidívami. Držme sa cieľa a  pokúšajme sa znova. Až dovtedy, kým dosiahneme definitívny úspech.

6.      Častou výhovorkou býva, že skončenie fajčením má za následok priberanie. Pravda je taká, že nárast telesnej hmotnosti nenastáva v každom prípade, a podľa skúseností nebýva ani výrazný: vo všeobecnosti zo začiatku priberieme zhruba 2-3 kilá.  Absencia nikotínu môže mať za následok častejšiu chuť na sladké, vtedy je dôležité, obmedziť sladkosti s obsahom cukru, alebo voliť lahôdky bez cukru.

7.      Vyhýbajme sa káve a alkoholickým nápojom, pri ich konzumácii môžeme skôr dostať chuť na cigaretu. Keď sa nám zdá, že si musíme v každom prípade zapáliť, vypime za veľký pohár vody. K odvyknutiu od fajčenia prispieva aj konzumácia surovej zeleniny, ako aj pravidelný telesný pohyb. Vďaka pohybu sa nebudeme potom zadýchavať ani pri chôdzi po schodoch alebo pri behu.

8.      Podľa štatistických údajov funguje skoncovanie s fajčením v 90 % prípadov. Pokiaľ by sme samostatne predsa neuspeli, požiadajme o pomoc lekára.

9.      Pokiaľ odvyknutie od fajčenia je sprevádzané vážnejšími príznakmi – napríklad podráždenosť, nespavosť, náhle zmeny nálad – môžeme použiť náplasť s obsahom nikotínu, elektronickú cigaretu, alebo nikotínovú žuvačku. Moderná doba ponúka širokú škálu výberu.

10.  Benefitom zrieknutia sa fajčenia je nielen zdravie. Na konci mesiaca si skontrolujme pokladnicu, budeme vidieť, o koľko nám ostalo viac peňazí. Vtedy sa z úspor môžeme kľudne odmeniť malým darčekom.

Neodkladajme teda odvykanie, keď už v nás dozrelo odhodlanie, začnime ihneď s potrebnými krokmi.  Keď dodržíme pravidlá, bude skoncovanie s  fajčením rýchlejšie a jednoduchšie než sme sa domnievali.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email