Mnohí svoje deti prekvapia domácim miláčikom, kým iní ho majú pre vlastné potešenie. Máme ho radi, staráme sa oň, pritom si ani neuvedomujeme, ako dobre vplýva na naše zdravie. Pritom je to tak: jednotlivé domáce zvieratá ochraňujú zdravie, dokonca majú liečivé vlastnosti.
Ktoré sú to? Upokojme sa, ani jedného maznáčika nemusíme vymieňať, oni už okolo nás žijú! Každé zvieratko nejakým spôsobom pôsobí priaznivo na naše zdravie, samozrejme, že nás neliečia ako lekári: vo väčšine prípadov liečia dušu, a to z dlhodobého hľadiska vplýva aj na našu náladu, tým pádom aj na naše zdravie.
Aké domáce zviera si vybrať?
Odpoveď závisí od našich zvyklostí aj možností. Doma chované zvieratá, od najmenších po tie najväčšie, úprimne lipnú na ľuďoch, s ktorými žijú, nevedia klamať, predstierať, ich blízkosť vyžaruje preto pokoj, a dáva pocit bezpečia. Tento faktor prispieva k regulácii krvného tlaku.
Keď sme milovníkmi psov, vyberme si takú rasu, ktorá sa cíti dobre aj v byte, plemená veľkého vzrastu a s veľkou potrebou pohybu sa stanú ľahko depresívnymi, agresívnymi, a ich správanie sa potom prenesie aj na človeka. Pritom pes opatruje nielen dušu, ale prispieva aj k zlepšeniu telesného stavu: pravidelná prechádzka rozhýbe aj majiteľa. O tom ani nehovoriac, že psíčkari sa medzi sebou skôr dajú do kontaktu, nájdu si nového partnera na rozhovor, prípadne priateľov, čo pozitívne vplýva na psychiku. Obzvlášť potrebné to je najmä v staršom veku, veď sa týmto spôsobom sa môže kompenzovať osamelosť.
Kto má rád mačky, nemôže byť smutný
Kto má radšej pokojné a tichšie zvieratá a nemá dosť času, je lepšie, ak si ako spolubývajúceho vyberie radšej mačku. Je pravdou, že mačka nemá také záchvaty lásky ako pes, ale je omnoho samostatnejšia, a potrebuje menej starostlivosti. V súčasnosti sú stále modernejšie ubytovania priateľské k zvieratám, ale ak si chceme oddýchnuť bez našej mačky, na rozdiel od psa, pokiaľ jej zabezpečíme dostatok potravy, vody a dáme jej podstielku, niekoľko dní sa pokojne zaobíde aj bez nás. To však neznamená nedostatok lásky, alebo „zneužívanie“. Naopak, výdatné hladkanie mačky stimuluje tvorbu endorfínu v ľudskom mozgu, čo nás napĺňa pocitom šťastia, a časté škrabkanie našej mačky dokázateľne znižuje vysoký krvný tlak.
Tichučko…
Medzi domáce zvieratá zlepšujúce zdravotný stav patria aj ryby. Je jedno, či sledujeme jedinú zlatú rybku, alebo obrovské akvárium plné tropických divov. Sledovanie tichého monotónneho plávania niekoľko minút má upokojujúci účinok, reguluje dýchanie, stabilizuje správny krvný tlak a je vynikajúcim uvoľňovačom napätia.
Čo hovoria vedci?
Odborníci University Missouri zistili, že prítomnosť domácich zvierat vplýva priaznivo na sociálny rozvoj autistických detí. Vo výskume sa zúčastnilo 70 rodín, vek detí trpiacich autizmom bol v rozmedzí medzi 8 – 18 rokov. 70 % rodín chovalo psa, 50 % mačku, respektíve menšie zvieratá, ryby, zajace, veveričku, vtáky alebo plazy. Zistilo sa, že tieto deti sú oveľa otvorenejšie, vyrovnanejšie a majú väčší záujem o dianie okolo seba, čím sa preukazujú ako sociálne vyspelejšie, ako tie autistické deti, ktoré vyrastali v prostredí bez domácich zvierat.