Kamilky: sú účinné nielen proti prechladnutiu

Kamilky patria medzi najznámejšie a najčastejšie používané liečivé rastliny. Sú takmer „povinnou“ súčasťou domácej liečby prechladnutia a vyrážok, pre ich blahodarný vplyv na organizmus sú však ich možnosti využitia oveľa všestrannejšie: sú účinné pri väčšine „každodenných“ ochorení, ktoré si vyžadujú lekárske ošetrenie iba v krajnom prípade.


Existuje len málo populárnejších liečivých rastlín, ako sú kamilky, ktoré ľudové liečiteľstvo používa už tisícky rokov. Obľubu si získali  predovšetkým pre svoju rozšírenosť a nízku dostupnú cenu. Práve preto sa jeho použitie rozšírilo najprv medzi chudobnými vrstvami obyvateľstva. Pomenovanie kamiliek pochádza zo starogéckeho slova khamaìmelon, ktorého význam je „zemské jablko”. Naznačuje tým nielen ich príjemnú, mierne sladkú vôňu, ale aj široké možnosti využitia a mnoho zdraviu prospešných vlastností. Prvé stopy, ktoré dokazujú používanie kamiliek v liečiteľstve, sa našli na múmii faraóna Ramzesa II., a zmienku o nich nájdeme aj v poznámkach gréckeho vojnového lekára  Pedania Dioscorideza, či rímskeho Plinia, ktorí tiež zaznamenali mnohé blahodarné účinky tejto liečivej rastliny. V staroveku sa používali najmä na liečbu kožných ochorení, ochorení dýchacích ciest, na liečbu bolesti hlavy a zníženie horúčky, neskôr aj na liečbu tuberkulózy a moru.

Liečivé zložky

Vo všeobecnosti je možné povedať, že najviac blahodarných zložiek sa nachádza v kvetoch kamiliek. Najdôležitejšie z nich sú hydrofilné –vo vode rozpustné– flavonoidy a fenolové kyseliny. Tieto zlúčeniny majú výborné protikŕčové, upokojujúce a antioxidačné vlastnosti. Za svoje silné protistresové vlastnosti vďačí prítomnosti molekuly flavonoidov s názvom apigenin-7-glukozid. Z rozpustných zložiek esenciálneho oleja z kamiliek sú z hľadiska zachovania zdravia účinné najmä terpény, tiež kumaríny a azulény, ktoré sa nachádzajú hlavne v kvetoch rastliny. Kamilky obsahujú glycín (aminokyselina), vďaka ktorému účinne zmierňujú kŕče svalov a menštruačné kŕče, pôsobia hlavne na centrálnu nervovú sústavu a miechu. Tlmia bolesť, sú účinným liekom proti reumatickým bolestiam a bolestiam kĺbov.

Kamilky na prechladnutie

Tečúci nos, bolesť hrdla, horúčka, vlhký alebo suchý kašeľ? Tieto príznaky sú sprievodným javom takmer všetkých sezónnych ochorení dýchacích ciest, či už je reč o chrípke, prechladnutí, zápale dutín alebo hrdla. V týchto prípadoch sa osvedčil kamilkový esenciálny olej so svojimi  dezinfekčnými  a protizápalovými účinkami a úľavu Vám prinesie aj liečivý čaj z kamiliek, ktorý je navyše účinný aj v boji proti  škodlivým baktériám spôsobujúcim vznik ochorenia.

Dobrá voľba aj pre naparovanie

V prípade prechladnutia a chrípky je odvar z kamiliek a esenciálny olej mimoriadne účinný na naparovanie, nakoľko ich účinné látky riedia hlieny, zastavia kvapkanie z nosa, čím zmierňujú aj nepríjemný kašeľ a čistia dýchacie cesty. Ďalšou prednosťou kamiliek je, že ničia škodlivé mikroorganizmy bez toho, aby poškodili sliznicu dýchacích ciest. Pri inhalácii prispieva upokojujúci účinok kamiliek k tlmeniu bolesti hrdla, kým vďaka svojim protizápalovým účinkom zmierňujú ťažkosti spôsobené podráždením dýchacích ciest, prejavy astmy a tiež zmierňujú zápal očí. Proti zápalu očí si pripravte  zábal kamilkovým čajom, a/alebo si oči odvarom vypláchnite. Dajte však na to pozor, pretože v niektorých prípadoch tým môžete svoj stav ešte zhoršiť.

Inhalácia odvarom z kamiliek, alebo esenciálnym olejom, je dobrá aj počas dňa, avšak účinnejšia je večer. Ak budete inhalovať cez deň, po naparovaní nechoďte von aspoň hodinu a neotvárajte okná. Poslednú inhaláciu si naplánujte podľa možnosti pred spaním, najlepšie minimálne päť minút. Aby ste ďalej stupňovali účinok kamiliek, po naparovaní vypite šálku – čo najteplejšieho – kamilkového čaju, ktorý si ochuťte medom, alebo hoci aj zázvorom.

Značne sa tým zmiernia nielen príznaky ochorenia dýchacích ciest: zložky kamiliek navodia kvalitný, pokojný spánok, upokoja podráždené nervy, a v prípade stresu a depresie sú skutočným osviežením. Nakoľko účinne podporujú potenie, sú vhodné aj na zníženie horúčky. Ak budete v priebehu choroby denne popíjať dve šálky kamilkového čaju, už po krátkom čase sa značne zlepší Váš všeobecný pocit pohody a zmiernia sa aj nepríjemné ťažkosti. Navyše, denne jedna šálka kamilkového čaju (nepite ho počas jedenia) môže prispieť aj k prevencii vzniku ochorení dýchacích ciest.

Pozoruhodná je aj ich schopnosť posilniť imunitný systém.

Kamilky podporujú prirodzené ozdravné procesy organizmu, za čo vďačia predovšetkým svojej mimoriadne silnej schopnosti posilňovať imunitný systém. Kamilky obsahujú mnoho silných antioxidantov, preto dokážu účinne bojovať aj proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú predčasné starnutie buniek, vznik zápalov, nádorov a srdcovo – cievnych ochorení.

Kloktajte kamilkami

Odvar z kamiliek je účinným riešením aj proti zápalu hrdla, alebo iným zápalom ústnej dutiny, ako aj na liečbu vredov. Odvarom kloktajte denne aj viackrát, účinok na seba nenechá dlho čakať.

Upravuje trávenie

Regulujú tráviace procesy, upravujú trávenie. Vďaka tomu prispievajú kamilky aj k prirodzenej  detoxikácii organizmu. Kamilky – obzvlášť kamilkový čaj – konzumovaný počas, alebo po jedle, pomáha predchádzať vzniku tráviacich porúch, zabezpečujú takmer okamžitú úľavu. Zmierňujú kŕče čriev, prispievajú k prevencii vzniku a odstráneniu nadúvania, hnačky a zápchy, dokonca aj u malých detí. Majú dezinfekčné a antimikrobiálne vlastnosti, preto je možné ich účinne použiť na liečbu rôznych ochorení, napríklad zápalu žalúdka. Konzumáciou kamiliek sa s veľkou šancou zbavíte aj parazitov v črevách.

Na vonkajšie použitie

Ak  máte vyrážky a akné, mali by ste vyskúšať zábal alebo obklady pripravené z kamilkového čaju, alebo kamilkového esenciálneho oleja. Upokoja podráždenú pokožku, znížia zápal a pomáhajú zničiť  huby a baktérie, ktoré napadli pokožku. Preto sa odporúča aj oplachovanie vlasov kamilkovým odvarom, vďaka ktorému bude vlasová pokožka zdravšia a vlasy lesklejšie. Krémy, ktoré obsahujú kamilkový esenciálny olej, alebo samotný olej a odvar, sú okrem toho vhodné aj na liečbu zlatej žily, uštipnutia hmyzom a ekzému, zmierňujú suchosť pleti, a prispievajú aj k urýchleniu hojenia rán. 

Nazbierajte si ich čerstvé

Kamilky začínajú kvitnúť už v apríli a môžete ich zbierať až do začiatku leta. Správne je oberať kvety, ktoré môžete použiť aj čerstvé, alebo vysušené. Sušíme ich tak, že kvety ponecháme na krátkej stonke a rozložíme ich na slnku. Kamilky sa usušia v priebehu pár dní. Potom ich rozdrvíme, prípadne pomelieme. Dajte si pozor na to, aby ste kvety nekládli na seba, lebo by sa mohli rýchlo zapariť.

Vedľajšie účinky kamiliek

Napriek tomu, že kamilky majú nespočetné množstvo zdraviu prospešných vlastností, tak ako ostatné liečivé rastliny, aj kamilky môžu v zriedkavých prípadoch vyvolať alergické reakcie. Nech Vás sezónne ochorenie trápi akokoľvek intenzívne, „nezneužite“ silu kamiliek. Ich užívaním vo veľkom množstve sa totiž môže stať, že spôsobia nespavosť, hnačku, nevoľnosť, zvracanie, a pri vonkajšom použití kožné problémy, napríklad ekzém.

Vedeli ste?

V staroveku sa na kolísky novorodencov vešali malé kytičky z kamiliek, aby ich tým ochránili pred rôznymi infekciami  a epidémiami.

 

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3210003/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4410481/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21132119

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21042790

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26483209

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3719301/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3931201/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23884490

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3834722/#CIT0018

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2784024/

 

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email