Proti mykóze nechtov: ako sa jej zbaviť?

Mykóza nechtov je veľmi nepríjemná infekcia, ktorá sa môže rovnako dotknúť aj ostatných nechtov. Aj napriek tomu, že na mykózu nechtov existuje riešenie, táto liečba – či už ide o liečbu domácimi spôsobmi, alebo rôznymi medikamentmi – bohužiaľ, trvá dlhšiu dobu a vyžaduje si osobitnú a zvýšenú pozornosť.


Prvé a najdôležitejšie je mať na pamäti, že mykóza nechtov je infekčná! Preto, hneď ako si všimnete prvé  príznaky mykózy nechtov, okamžite sa chráňte,  pretože ohrozujete nielen seba, ale aj iných. Buďte však trpezliví: k tomu, aby necht na nohe celkom odrástol, je potrebných 6-8 mesiacov, na ruke je to 4-6 mesiacov.

Nechty v ohrození

Mykóza nechtov oveľa častejšie útočí na nechty na nohách ako na rukách. Vo väčšine prípadov je za jej vznik zodpovedná vláknitá huba Trychophyton rubum, ale stáva sa, že infekcia je spôsobená plesňou alebo kvasinkami. Mykóza nechtov nie je náhodná „voľba“ : preferuje tmavé, vlhké, teplé miesta, takže noha zavretá v topánke je pre ňu ideálna živná pôda. Okrem toho množstvo krvi, prúdiace do nechtov je nižšie,  ako to, ktoré  prúdi do rúk, takže obranný systém si „nevšimne“ včas ťažkosti. Preto je možnosť vzniku nákazy na rukách menšie ako na nohách.  Ak k tomu dôjde, príznaky sú zvyčajne spôsobené plesňou Candida albicans, ktoré patria do rodiny kvasiniek. Prvé známky mykózy nechtov sú belavé alebo žltkasté škvrny, a čím hlbšie preniká pleseň, tým je výraznejšia zmena farby nechtu – v závislosti od druhu huby, ktorá spôsobila chorobu – môže byť hnedastá alebo zelenkastého nádychu. Postihnutá oblasť sa stále rozrastá, necht hrubne, v mnohých prípadoch sa na krajoch rozpadá, stáva sa krehký a matný. Rovnako ako akékoľvek iné infekcie, mykóza nechtov môže znížiť odolnosť imunitného systému, čo je často spojené so svrbením, pulzujúcim pocitom, v ťažkých prípadoch sa ohlási bodavá bolesť, spôsobená deformáciou nechtov.

Proti mykóze nechtov je najúčinnejšia prevencia

Vzhľadom k tomu, že parazit, ktorý spôsobuje mykózu nechtov má rád teplé a vlhké miesta, tak na miestach, kde je bazén, fitnes centrum, pláž atď., noste vždy nejakú obuv. Tieto mikroskopické parazity, dokážu vyvinúť obrovskú odolnosť voči mnohým chemikáliám: stačí jedna jemná ranka, malé poranenie nechta a nechtového lôžka, už aj sa votrú do organizmu. Upozornenie: pravidelné používanie gumených rukavíc je vynikajúcou živnou pôdou pre baktérie, ktoré sa tak dostanú až pod necht a hneď sa rozmnožia.

Proti mykóze nechtov: poznajme predispozície

Prvým a najdôležitejším predispozičným faktorom je oslabený imunitný systém, ktorý je zapríčinený vo väčšine prípadov zlou výživou a je to dôsledok nevhodného životného štýlu. Okrem toho mykózu nechtov môžu zapríčiniť  ešte aj iné faktory:

  • Silné potenie
  • Práca v mokrých a vlhkých priestoroch
  • Vlhký byt
  • Psoriáza
  • Opotrebovaná obuv, ktorá nemôže zaistiť dostatočné vetranie a neabsorbuje pot
  • Drobné ranky alebo mikroskopické trhlinky,  vytvorené  v nechtovom lôžku
  • Zápaly alebo drobné nečistoty v nechtovom lôžku
  • Cukrovka
  • Imunitná slabosť
  • Problémy s krvným obehom

Prirodzené riešenie proti  mykóze nechtov

Aj keď na mykózu nechtov existuje rad liečivých komponentov v lekárňach,  cena výrobku je často premrštená a zvyčajne tieto produkty veľmi pomaly účinkujú. Ich výhodou však je, že vyžadujú oveľa menej práce pri ošetrení, ako je to u podomácky vyrobených liekoch. Uistite sa, že používate nechemické produkty proti mykóze nechtov,  pretože chemikálie môžu prispieť k oslabeniu imunitného systému.

Ocot vínny: je známy svojimi baktericídnymi účinkami,  poradí si aj s plesňou. Ak nemáte veľmi citlivú pokožku,  pripravte si raz denne tento vodný kúpeľ na nohy: zmiešajte 2 diely teplej vody s jedným dielom octu a nechajte v ňom  nohy ponorené po dobu 15-20 minút. Potom ich dôkladne opláchnite a vytrite úplne dosucha. Kúpeľ absolvujte každý deň,  ak pokožka sčervenie, zvýšte množstvo vody.

Ocot a cesnak: aj keď nepatria medzi najvoňavejšie dve riešenia, ale roztlačený cesnak, zmiešaný s octom, dokáže robiť zázraky proti mykóze nechtov. Umiestnite  zábal na infikované prsty a obviažte sterilnou gázou, najlepšie na celú noc.

Tigrový balzam: urobíte najlepšie,  ak ho použijete po vodnom kúpeli nôh. Esenciálne oleje účinne zabraňujú vzniku mykózy nechtov. Ak je to možné, natrite si postihnuté infikované miesto pred spaním a potom si natiahnite čisté bavlnené ponožky. Je to výborné riešenie proti mykóze nechtov.

Sódabikarbóna: jej použitie je takmer univerzálne, je vynikajúca aj na mykózu nechtov. Môžete ju použiť pri kúpeli nôh, zriedenú vlažnou vodou, pripraviť z nej krém. V tom prípade, ak ju použijete ako krém,  natiahnite si čisté bavlnené ponožky alebo nechajte nohy slobodne na vzduchu po dobu aspoň 20-30 minút. Potom si nohy od krému dôkladne opláchnite a osušte si nechty.

Šalvia a rozmarín: najlepšie je pripraviť si odvar z čerstvých byliniek, do ktorého si  potom ponorte nohy na  15-20 minút. Tento vlažný kúpeľ je tiež vhodný proti mykóze nechtov.

Vedeli ste, že?

Keď sa dáte do boja proti mykóze nechtov, je dôležité, aby ste mali suchú obuv. Najlepšie je sušiť ju na priamom slnečnom svetle a pred použitím použiť púder na nohy – alebo sódabikarbónu –  a posypať vnútro obuvi. Po každom sprchovaní, umývaní nôh, kúpaní, použite čistý uterák na osušenie a v prípade ošetrenia postihnutého miesta treba bezpodmienečne používať jednorazové rukavice.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email