Hojenie rán nechtíkovým krémom

Nechtík (Calendula officinalis) je jedným z najčastejších a najviac univerzálnych byliniek. Prevažná väčšina jeho účinných aktívnych zložiek sa sústreďuje v žltom kvete, nie je náhoda, že lupene možno nájsť ako súčasť v mnohých liekoch. Takýto je aj  nechtíkový krém, ktorý má vynikajúce protizápalové a hojivé,   omladzujúce účinky.

Rozštiepené, prasknuté, spálené, obarené, podráždené, plesňové ochorenie kože, vredy, ekzém, svrbenie, akné, zápal žíl, hlboké jazvy a otvorené rany – to sú len tie najdôležitejšie zmeny a choroby, pri ktorých môže pomôcť nechtíkový krém. A ak toto všetko nestačí, z takmer kdekoľvek rastúceho nechtíka a jeho  okvetných lístkov je vyrobený krém, ktorý zjemňuje a omladzuje pokožku. Nie je náhodou, že je jedným z najobľúbenejších bylinných prípravkov na vonkajšie používanie, ktorý si môžete pripraviť sami aj doma.

Podporuje  angiogenézu, čím  hojí rany

Z hľadiska hojenia rán, pokiaľ ide o nechtíkový krém, je jeho najdôležitejšou vlastnosťou, že účinne podporuje obnovu ciev v tkanivách, a najmä rast kapilár. Vďaka tomu sa zväčšuje na ošetrenej ploche obeh krvi, urýchľuje sa hojenie rán, najmä vredov, ako aj otvorených rán a popálenín. Je nevyhnutné z hľadiska hojenia rán, že nechtík má antiseptický účinok, ktorý bráni vzniku infekcie a tiež stimuluje tvorbu kolagénu (proteín spojivového tkaniva ). Dôležité je to preto, lebo asi 75 percent kože pozostáva z kolagénu, štruktúra kolagénových vláknin kože je vlastne zodpovedná za „pevnosť“ a pružné stiahnutie rany.  Účinok nechtíkového krému je potvrdená výskumom, v ktorom časť pacientov s vredom predkolenia liečili 7,5 percentným nechtíkovým krémom, zatiaľ čo kontrolná skupina dostávala obväz s fyziologickým soľným roztokom. O tri týždne neskôr nechtíkový krém  v priemere o 42 percent znížil veľkosť rany, zatiaľ čo v kontrolnej skupine tomu tak bolo len o 15 percent. V ďalšom,  podobnom výskume  liečili 38 pacientov s vredmi na nohe a popáleninami,  aj u nich boli preukázateľné hojivé účinky nechtíkového krému.

Plesne, zápaly, akné a kožné melanómy

Nakoľko lupene rastliny majú  antimykotické účinky,  aj krém  z nechtíka lekárskeho pomáha zbaviť nohy plesní. Navyše úspešne zvádza boje s Candidou, pásovým oparom a herpesom. Upokojuje tkanivá, čím upokojuje aj na pokožke sa vyskytujúce menšie bolestivé rany a svrbenie, urýchľuje hojenie hemoroidov a omrzlín. Protizápalový účinok vysvetľuje vysoký obsah flavonoidov, čím zmierňuje aj bolesť svalov, kŕče a kožné zápaly. Podľa odborníkov  University of Maryland Medical Center, čiastočne vďaka  flavonoidom, má  nechtíkový krém  antivírusové a antibakteriálne účinky. Jeho antibakteriálne a antiseptické schopnosti sa uplatňujú aj  pri liečení akné, zabraňujú totiž  infekcii a tvorbe hnisu. Spomedzi karotenoidov, viažúcich  antioxidanty a voľné radikály, luteín pohlcuje škodlivé ultrafialové žiarenie, a tým zabraňuje vzniku melanómu (rakoviny kože). Lekári Homeopatického centra The University of Maryland Medical Center odporúčajú nechtíkový krém pri radiačnej terapii vzniknutých rán a kožných zápalov.

A na dôvažok ešte aj omladzuje

Do kozmetických prípravkov s obľubou pridávajú aj  nechtík. Nie je to náhoda, pretože jeho účinné látky, hlavne mastné kyseliny, nájdené v nechtíku lekárskom,  zmäkčujú a omladzujú pokožku.

Vedeli ste, že?

Nechtíkový krém okrem blahodarných účinkov, môže vyvolať u niektorých  alergické reakcie. Preto pri  prvom použití s ním zaobchádzajte opatrne, použite len malé množstvo. Krém si môžete pripraviť sami vo vlastnej domácnosti, recept si môžete prečítať tu!

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email