Dezodoranty a antiperspiranty – Obsahujú škodlivé látky

Dezodoranty a antiperspiranty nájdeme zoradené na regáloch vo viacerých obchodoch. Na elimináciu prípadného podráždenia, alebo alergických rekcií, si vždy vyberme druh, ktorý zodpovedá nášmu typu pokožky a s najmenej škodlivým zložením.  Najlepšou voľbou je však, pripraviť si svoje dezodoranty podomácky.


Najjednoduchším riešením odstránenia nepríjemného telesného pachu a silného potenia je použitie dezodorantu alebo antiperspirantu.  Kým produkty spadajúce do prvej kategórie, bojujú proti nepríjemnému zápachu svojou vôňou, tak antiperspiranty, ako je to už zakotvené aj v ich názve, sa snažia zabrániť poteniu. Tieto produkty ponúkajú zákazníkovi to isté, a aj ich zloženie je podobné, predsa sa oplatí sa presvedčiť o tom, čo a v akej miere dezodoranty a antiperspiranty obsahujú. Vôbec nejde o prehnanú opatrnosť, dezodoranty a antiperspiranty totiž obsahujú zložky, ktoré môžu vyvolať alergické reakcie, podráždenie pokožky a prijaté cez pokožku do organizmu môžu spôsobiť u citlivých ľudí aj ochorenia.
 

Základné zložky dezodorantov a antiperspirantov

  • Hliník Nachádza sa takmer v každom antiperspirante poskytujúcom mechanickú ochranu. Aj v prírode sa nachádza v mnohých potravinách, ale vo veľkej miere môže škodiť. Keďže sa aplikuje do oblasti podpazušia, nachádzajúcom sa v susedstve nesmierne citlivých prsných žliaz, použitie antiperspirantov, obsahujúcich hliník, podľa niektorých názorov môže prispieť k vzniku rakoviny prsníka.  Momentálne prebiehajú výskumy o súvislosti príjmu hliníka do organizmu a Alzheimerovou chorobou.
  • Metoxychlór:  Pôvodne ide o hormonálne pôsobiaci pesticíd, ktorý sa hromadí v bunkách po vstrebaní sa cez pokožku. Možno sa ho zbaviť za pomoci detoxikačnej kúry.
  • Paradichlórbenzén: Výskumy hovoria, že vo väčšom množstve škodí pečeni, obličkám a nervovej sústave, a je evidovaný aj ako potencionálna karcinogénna látka.
  • Fenol: Má oxidačné a toxické účinky.
  • Formaldehyd: Alergén, dráždi sliznicu, po dlhodobom vdychovaní je potencionálne karcinogénny. Prispieva k vzniku leukémie.
  • Ftaláty: Vo väčšom množstve rakovinotvorné, môžu spôsobiť reproduktívne problémy, neplodnosť, resp. používanie počas gravidity zmeny vo vývoji plodu.  Poškodzuje pečeň a obličky. Použitie viacerých jeho zlúčenín nie je v rámci EÚ povolených v produktoch detskej kozmetiky, predsa sa dietylftalát, nachádzajúci sa v dezodorantoch na listine zakázaných látok nenachádza.
  • DBC: Spomaľuje zdravé procesy fungovania pľúc, môže zhoršovať príznaky astmy.
  • VOCs (Volatile organic compounds): Prchavé organické zlúčeniny môžu spôsobiť ochorenia dýchacích ciest, a z dlhodobého hľadiska poškodzovať pečeň a nervovú sústavu.
  • Xylén: Nepriaznivo vplýva na pečeň a obličky, znižuje plodnosť, zvyšuje riziko vzniku rakoviny.
  • Naftalén: Vo väčšom množstve pôsobí deštruktívne na krvinky, pečeň a obličky, spôsobuje podráždenie očí a pokožky.

Škodlivému pôsobeniu chemických látok sa môžeme s určitosťou vyhnúť, ak si pripravíme zdravé domáce dezodoranty, zodpovedajúce naším kritériám. Nezabúdajme, že potenie je prirodzeným procesom a má dôležité biologické funkcie:  Chladí naše telo a prispieva k detoxikácii organizmu.

Vedeli ste?

Odstránenie ochlpenia z podpazušia zabraňuje rozmnožovaniu škodlivých baktérií spôsobujúcich nepríjemné zápachy.

Na našej stránke si môžete prečítať recepty na domácky pripravené dezodoranty a antiperspiranty.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email