Pomoc! Moje dieťa má mliečnu chrastu

Keď niekto počuje mliečne chrasty, omylom nastáva asociácia na špinu.  Pritom však špina nemá nič spoločné s nepríjemnými zmenami pokožky pokrývajúcej hlavu bábätka, sprevádzanými miernym svrbením, ku ktorým dochádza vtedy, keď mazové žľazy produkujú viac mazu ako je potrebné.  Niet sa prečo obávať, nakoľko zo zápalov kože je seboroická dermatitída najčastejšia a najmenej nebezpečná a jej ošetrovanie si nevyžaduje špeciálne schopnosti.


Väčšinou sa mliečne chrasty objavia na vlasovej časti pokožky v druhom týždni života bábätka a vo väčšine prípadov do konca tretieho mesiaca veku spontánne ustúpia. Seboroická dermatitída sa môže objaviť aj u 4-11 ročných detí, ktoré ako novorodenci neprešli týmto na pohľad nepekným seboroickým zápalom kože s miernym priebehom. Mliečne chrasty sú vlastne nadmerným výlučkom produkovaným mazovými žľazami, na pohľad sa najviac podobajú lupinám, žltkasté šupiny nepríjemnej vône vytvorené z mazu sa však silno lepia na pokožku hlavy. V priebehu ďalších dní tmavnú, niekedy aj celkom zhnednú. Hoci šupiny pokrývajú často veľkú časť hlavy bábätka, vytvorené platničky šupinatých vrstiev najmä u bábätiek s hustými vláskami vidno iba na čele. Zriedkavejšie táto seboroická dermatitída postihuje aj obočie, krk a podpazušie bábätka.  Mliečne chrasty nie sú bolestivé, sprevádza ich nanajvýš mierne svrbenie či sčervenanie pokožky, ak sa miera sekrécie mazových žliaz znormalizuje, bez stopy vymiznú.

 Prečo sa vytvárajú?

Dôvodov, prečo mazové žľazy produkujú prebytok mazu, môže byť viacero. Podľa jednotlivých názorov môže byť choroba vyvolaná stravou bábätka, skutočným vinníkom je však jednoznačne abnormálne správanie huby Pityrosporum orbicolare, ktorá žije na pokožke človeka.

 Existuje riešenie

Našťastie môžeme dobu choroby skrátiť. Stačí venovať trochu pozornosti a použiť niekoľko drobných domácich trikov.  Veľmi dôležité je udržiavať hlavu bábätka čistú, raz za dva dni ju dôkladne pretrime prostriedkom obsahujúcim olej, alebo zvláčňovač pokožky. Keď sme bábätku umyli vlasy vodou a šampónom, pretrime vlasovú časť pokožky vatou naustenou olivovým, alebo mandľovým olejom, prípadne vazelínou. Keď mazové platničky zmäknú, prečešme hlavu bábätka hustým hrebeňom so zaoblenými zubami: tým uvoľníme šupiny, ktoré potom rukou ľahko odstránime.  Preventívne sa oplatí pri česaní voliť kefku so silnejšími štetinami, ktoré viac prekrvujú pokožku, a tým zabraňujú tvorbe chrást.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email