Riasa spirulina – super potravina

Riasa spirulina je jednou z najkoncentrovanejších bielkovinových bômb na svete, ktorá obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny potrebné pre ľudský organizmus. Navyše bielkoviny, ktoré obsahuje, sú ľahko stráviteľné aj v surovom stave, pretože sa skoro úplne dokážu vstrebať. Je mimoriadne bohatá na vitamíny A, B, D a K, ďalej je zdrojom železa a kyseliny gama-linolénovej, má priaznivý vplyv na trávenie, je vynikajúci detoxikant a alkalizátor, chráni srdce, štartuje imunitný systém, prispieva k prekonaniu rakoviny: zaslúžene si vyslúžila názov „super potravina“!


V Japonsku sa riasa spirulina už dlhú dobu konzumuje s medicínskym účelom – najznámejšie druhy sú Spirulina maxima Bernard, Spirulina major Kutz a Spirulina platensis – ktorá je mimoriadne bohatá na minerálne látky, vitamíny a enzýmy. Šesťdesiatpäť percent riasy tvoria tzv. kompletné bielkoviny, preto sa v riasach nachádzajú všetky esenciálne aminokyseliny nevyhnutné pre ľudský organizmus. Okrem toho sú riasy bohaté aj na neesenciálne aminokyseliny. Zvláštnosťou bielkovín riasy je, že oproti ostatným riasam majú bunkové steny zložené z ľahko stráviteľných bielkovín a cukru, preto sa dokážu takmer úplne vstrebať aj v surovom stave. Riasa spirulina preto dokonale nahradzuje potrebu konzumácie mastného mäsa. Desať gramov riasy spirulina pokrýva dennú potrebu vitamínu B komplex, ďalej viac ako trojnásobok dennej potreby vitamínu A, D a K a približne 70 percent potreby železa pre ľudský organizmus. Zo sacharidov je najdôležitejšia ramnóza, ktorá zohráva významnú úlohu pri produkcii glukózy. Okrem toho je bohatá na vápnik, fosfor, horčík, na vlákniny, ktoré podporujú trávenie, na esenciálne mastné kyseliny, na kyselinu gama-linolenovú, ktorá prispieva k zdraviu kĺbov a srdca, na karotenoidy s antioxidantnými účinkami, na fikobilíny s protizápalovými účinkami, na xantofyl účinný proti rakovine, na metalotioneín, ktorý dokáže naviazať rádioaktívne izotopy, má imunostimulačné a antioxidantné účinky. Odstraňuje pocit hladu, zvyšuje množstvo svalovej hmoty a navyše má nízky obsah sacharidov, preto sa smelo odporúča pri redukčnej diéte.

Vďaka svojim zložkám sa riasa spirulina môže používať pri prevencii a liečbe mnohých ochorení. Svoju liečivú silu nestráca ani v sušenej/práškovej forme.

Liečivá riasa spirulina

Jej priaznivý vplyv na zdravie je veľmi široký. Posilňuje imunitný systém, pomáha pri alkalizácii a detoxikácii organizmu, je účinný antioxidant, viaže voľné radikály. Má protizápalové a protivírusové účinky, chráni pečeň, ďalej čistí krv a rozširuje cievy. Pravidelná konzumácia riasy pomáha nastaviť správnu hladinu cholesterolu v krvi, nakoľko znižuje hladinu škodlivého cholesterolu LDL v organizme. Pomocou riasy spirulina sa dá predísť srdcovo-cievnym ochoreniam a vzniku vysokého krvného tlaku.

Je účinná proti rakovine

Riasa spirulina je jednou z najúčinnejších protilátok rakoviny – obzvlášť rakoviny ústnej dutiny. Stimuluje prirodzenú obranyschopnosť organizmu aktivovaním obranných buniek tela a minerálne soli riasy zasa viažu voľné radikály. Fykocyanín zodpovedný za zeleno-modrú farbu riasy a chlorofyl pomáhajú pri detoxikácii organizmu a viažu chemické látky, ktoré spôsobujú nádory, tiež prispievajú pri prevencii vzniku rakoviny. Napomáha zdravé trávenie, má vynikajúce antibakteriálne a protiplesňové účinky, s úspechom sa používa pri premnožení Candidy. Obsah cysteínu zohráva dôležitú úlohu pri prevencii a liečbe žalúdočného vredu, esenciálne aminokyseliny a vitamín B12 posilňujú nervový systém a stimulujú fungovanie mozgu. Riasa spirulina je účinná pri zmierňovaní alergických príznakov, akými sú –žihľavka, tečúci nos, slzenie očí – zabraňuje totiž zvýšeniu hladiny histamínu v organizme. Aj v prípade cukrovky typu 2 má vynikajúce účinky, lebo znižuje hladinu triglyceridov v krvi a zvyšuje množstvo tzv. dobrého HDL cholesterolu, odstraňuje systémový zápal vyvolaný inzulínovou rezistenciou.

Vedeli ste?

Aj našim domácim miláčikom sa odporúča spestriť jedálniček stravou obsahujúcou riasu spirulina, ktorá okrem toho, že posilňuje srdce a má antioxidantný účinok, spôsobuje, že budú mať krajšiu srsť.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email