Pšeničné klíčky – vynikajúca voľba v boji proti rakovine

Pšeničné klíčky sú „koncentrátmi zdravia“- vo veľkom množstve obsahujú aminokyseliny, mastné kyseliny, minerálne soli, bielkoviny a vitamíny. Pšeničné klíčky sú mimoriadne bohaté na vitamíny E, ktoré majú antioxidantné účinky, vďaka čomu pšeničné klíčky účinne bojujú proti starobe a sú účinné aj proti voľným radikálom zodpovedným za vznik rakoviny.

Pšeničné zrno sa skladá zo štyroch častí: klíčky (embryo), vyživovacia bunka (endosperm), osemenie (testa) a oplodie (pericarpium). Z fyziologického hľadiska sú najcennejšie klíčky, ktoré sa nachádzajú na spodnej strane zrna, ktoré má embryovitý tvar. V pšeničných klíčkoch sa nachádzajú fytoaktívne účinné látky, vápnik, draslík, fosfor, síra, zinok, meď, železo, horčík, mangán, molybdén, selén, kremík, lecitín, vitamín B komplex, vitamín A a vitamín D, a sú mimoriadne bohaté na vitamín E. Vitamín E prirodzene spomaľuje vývoj degeneratívnych ochorení spôsobených znečistením ovzdušia a tiež účinne posilňuje imunitný systém. Klíčky ďalej zohrávajú výraznú úlohu aj pri liečbe rakoviny: zabraňujú množeniu nádorových buniek, pomáhajú ako prevencia poškodení DNA, účinne sa používajú proti rakovine prostaty. Pomáhajú pri prevencii Alzheimerovej choroby, srdcovo-cievnych ochorení a pri rôznych chorobách pľúc. Ďalšou účinnou látkou pšeničných klíčkov je oktakosanol, čo je sýtený alkohol skladajúci sa z 28 atómov uhlíka. Keďže pšeničné klíčky prispievajú k zlepšeniu fyzickej obranyschopnosti a k psychickej rovnováhe, ich konzumácia sa obzvlášť odporúča aktívnym športovcom a študentom. Oktakosanol posilňuje plodnosť u mužov, uvoľňuje kŕčovité stiahnutie svalstva spôsobené stresom, povzbudzuje zmysly a zrýchľuje reflexy. Účinné látky pšeničných klíčkov znižujú hladinu cholesterolu v krvi a udržiavajú rovnováhu organizmu.

Rafinovanie a mletie

Žiaľ, najhodnotnejšie zložky pšeničných klíčkov sa nedostávajú do múky, pretože počas rafinovania sa odstraňujú spolu s vonkajším obalom pšeničného zrna. Pšeničné zrno obsahuje nerozpustnú vlákninu, vitamín B -komplex, minerálne soli, proteíny a fytoaktívne látky. Tieto časti pšenice sa odstraňujú kvôli tomu, aby bol konečný produkt trvanlivejší. Mastné kyseliny v pšeničných klíčkoch totiž veľmi rýchlo zatuchnú.

Oproti tomu celozrnná múka, alebo pečivo a cestoviny vyrobené z tejto múky obsahujú pomleté celé, neošúpané pšeničné zrná, preto tieto produkty nie sú ochudobnené o pôvodné živiny. Pšeničné klíčky sa dajú vyňať pomerne jednoduchým procesom, po pomletí sa múka preoseje. Na konci procesu zostanú omrvinky podobné vločkám, ktoré môžeme konzumovať samotné alebo s inými potravinami, zmiešané s jogurtom či šalátmi. Náš jedálniček by mal obsahovať denne približne 50 gramov pšeničných klíčkov. Najviac zdravých zložiek pritom – na rozdiel od sušených – obsahujú pšeničné klíčky vyklíčené z čerstvých zŕn. Z hľadiska zdravej výživy sa najviac odporúča konzumácia týchto výhonkov. Pšeničné klíčky môžeme získať aj doma, a to veľmi jednoducho: klíčky do vody namočených pšeničných zŕn sa dajú konzumovať už o 3-4 dni.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email