Materina dúška

Materina dúška obyčajná – Thymus vulgaris, známa aj ako dúška úzkolistá, bola známou a obľúbenou liečivou rastlinou už v staroveku. Má silné dezinfekčné účinky, zmierňuje kŕče, úspešne sa používa pri ochoreniach horných dýchacích ciest, močových ciest a pri migréne, ďalej prispieva i k úspešnosti detoxikácie.

Materina dúška patrí do čeľade hluchavkovitých (Labiataea) a pochádza z južnej oblasti Stredomoria. V súčasnosti sa vyskytuje až do nadmorskej výšky 3000 metrov takmer všade. Obzvlášť obľubuje teplú skalnatú pôdu a dostatok slnečného žiarenia. Poznáme skoro 350 druhov materinej dúšky, pričom sa však na liečivé účely používajú len niektoré jej druhy. Medzi jej najúčinnejšie látky patria éterické oleje s dezinfekčným a antimikrobiálnym účinkom – z liečivého hľadiska je vzácna vďaka obsahu saponínov, flavonoidov a trieslovín.

Materina dúška dezinfikuje a uvoľňuje kŕče

Materina dúška chráni bunky, posilňuje imunitný systém, čím organizmus ochraňuje proti chorobám. Má vynikajúce dezinfekčné účinky, preto čaj z materinej dúšky znižuje príznaky prechladnutia, kašeľ, lieči zápaly ústnej dutiny a priedušiek, ďalej čistí upchaté nosné dutiny, žuvanie jej listov účinne znižuje bolesť hrdla. Sedací kúpeľ z materinej dúšky odstraňuje nepríjemné príznaky zápalu močových ciest. Materina dúška má silné protikŕčové účinky, preto sa používa pri liečbe menštruačných kŕčov, ďalej pri migréne a pri ťažkostiach súvisiacich s pečeňou, žlčníkom a črevami. U batoliat pridaním do nápoja zmierňuje kŕče spôsobené bolesťami bruška. Odvar z materinej dúšky zlepšuje prekrvenie organizmu a krvný obeh. Konzumácia materinej dúšky sa odporúča ľuďom trpiacim na málokrvnosť, pretože podporuje rozmnožovanie červených krviniek. Materina dúška reguluje zrážanlivosť krvi, preto dokáže zastaviť krvácanie pri menších poraneniach.

Prirodzená detoxikácia

Vďaka svojmu obsahu kyseliny trieslovej má materina dúška odvodňovacie účinky a má účinok i proti hlístam, preto je účinná aj počas chudnutia a detoxikácie. Odvar z materinej dúšky dokáže v priebehu niekoľkých minút odstrániť nepríjemné svrbenie spôsobené poštipnutím bodavým hmyzom, pocit pálenia a začervenanie pokožky. Materina dúška je veľmi obľúbená ako surovina v kozmetickom priemysle, tvorí základnú surovinu mnohých prípravkov na čistenie pleti, je vhodná najmä na ošetrenie mastnej pokožky. Svoje blahodarné účinky uplatňuje najmä na pokožke tváre a na mastnejších častiach chrbta. Materina dúška (odvar alebo výťažok) pridaná do poslednej vody na oplachovanie vlasov reguluje tvorbu kožného mazu v pokožke hlavy. Okrem toho zlepšuje náladu, a hoci to môže vyzerať ako protiklad, podporuje aj dobrý spánok.

Príprava odvaru z materinej dúšky

Nechajme zovrieť pol litra vody, zalejme ňou 25 gramov zmesi materinej dúšky a nechajme lúhovať 10 minút. V prípade ťažkostí alebo v rámci prevencie užívajme teplý odvar trikrát denne. Materina dúška vynikajúco pôsobí aj pri nechutenstve. Nechajme lúhovať 10 gramov materinej dúšky v šálke horúcej vody, čaj pime vždy pred jedlom.

Vedeli ste?

Keď chceme mať dobrý spánok, vložme zopár čerstvých stoniek a listov materinej dúšky pod vankúš. Pokojný spánok je zaručený!

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email