Krušina jelšová

Aj keď krušina jelšová nepatrí v dnešnej dobe medzi najpopulárnejšie liečivé rastliny, už stáročia je obľúbenou surovinou v ľudovom liečiteľstve hlavne kvôli jej preháňavým a detoxikačným účinkom. Dobre sa využíva pri liečbe zápchy a hemoroidov, ďalej v záujme zachovania zdravia prostaty. Ďalšie ľudové pomenovania: krušina, rešetliak krušina, lejša, svíba.

Krušina jelšová patrí do čeľade rešetliakovitých, obľubuje lesnaté, vlhké prostredie, rašeliniská. Narásť môže až do výšky 2 až 5 metrov. Nevyžaduje zvláštnu starostlivosť, napriek tomu sa pestuje len zriedkavo; preto sa na liečebné účely používajú divoko rastúce jedince, ktoré sa vyskytujú hlavne v Európe, Eurázii a v severnej Afrike. Vo fytoterapii sa využíva kôra hrubších konárov, suroviny sa zbierajú od mája do júna. Zvyčajne sa sušia vonku, ale keďže tento proces môže trvať aj niekoľko rokov, často sa spracúva zrýchleným sušením pri teplote približne 100 °C. Starostlivé sušenie je nevyhnutné, lebo „surové“ drevo spôsobuje zvracanie a podráždenie žalúdka. Najdôležitejšie účinné látky krušiny jelšovej sú antranoly a antróny, ktoré pôsobia ako silné preháňadlo. Tieto látky sa po jednom roku skladovania, alebo keď sú vystavené vysokým teplotám, premenia na menej iritujúce látky: glukofrangulin A a B, frangulin A a B a antrachinónové glykozidy.

Detoxikácia a rakovina prostaty: Pomôcť môže krušina jelšová

Prospešné zložky krušiny jelšovej sa zužitkujú počas metabolizácie v hrubom čreve pomocou baktérií črevnej flóry. Stimulujú svaly hrubého čreva, zvyšujú produkciu žalúdočných štiav, zabraňujú vstrebávaniu vody a minerálnych látok. Vďaka tomu sa stolica z čreva vyprázdni skôr, jej textúra bude vláčnejšia – preto vyprázdnenie prebehne ľahšie, čo znamená značnú úľavu pre ľudí, ktorých trápia hemoroidy alebo bolestivý konečník. Nie je teda náhoda, že sa po operácii konečníka používajú prípravky s obsahom krušiny jelšovej. Prípravky z krušiny jelšovej sa počas zápchy môžu bezpečne používať maximálne dva týždne. Keďže pôsobia pomaly, 10 až 12 hodín, odporúča sa ich užiť vo večerných hodinách. Krušina jelšová je obzvlášť účinná v prípade ťažkého vyprázdňovania spôsobeného stresom. Je to veľmi účinný čistič čreva a má dobré antihelmintické účinky, preto je vynikajúcim doplnkom k detoxikačným kúram. Krušina jelšová podľa ľudového liečiteľstva predlžuje zdravý stav prostaty. Niektoré výskumy predpokladajú, že kvôli obsahu antrachinónu je konzumácia krušiny jelšovej účinná proti rakovine prostaty.

Vedľajšie účinky

V prípade precitlivenosti a predávkovania môžu nastúpiť silné bolesti v podbrušku, zvracanie a hnačka, čím sa zníži hladina draslíka v organizme a rovnováha kyselinovej bázy. Napriek tomu, že krušina jelšová je vynikajúci detoxikant, jej užívanie sa neodporúča počas tehotenstva, dojčenia a pri menštruačných kŕčoch. Krušine jelšovej sa treba vyhýbať v prípade zápalu podbruška, pri žalúdočných vredoch a hemoroidoch. Liečivá rastlina môže zmeniť účinok niektorých liekov na ochorenie srdca alebo na odvodnenie organizmu. Nakoľko má preháňavé účinky, jej užívanie zabraňuje vstrebaniu niektorých liekov – antibiotiká, antikoncepcia.

Vedeli ste?

Z listov a kôry krušiny jelšovej sa vyrába žlté farbivo, zo šťavy bobúľ modrá farba. Odtieň farby určuje stupeň zrelosti bobúľ.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email