Inulín je polysacharid, t.j. zložený cukor, ktorý sa nachádza hlavne v hľuzách topinambury a v čakanke. Ide o vo vode rozpustnú rastlinnú vlákninu, ktorá sa skladá z jednotiek fruktózy. Inulín je vďaka svojej sladkej chuti vynikajúcou náhradou cukru a popritom je aj zdravý.
Napriek tomu, že inulín je pre ľudský organizmus nestráviteľný, má významnú úlohu pri uchovaní zdravia. Pretože priaznivo ovplyvňuje látkovú výmenu, znižuje tak tvorbu plynov – preto sa používa ako súčasť viacerých doplnkov výživy. Má schopnosť zvyšovať hladinu bifidus baktérií v mikrobiotickej flóre žalúdka a zároveň znižuje počet škodlivých baktérií. Keďže je sladkastej chuti, je to vynikajúca náhrada cukru vhodná aj pre diabetikov, ktorí ho môžu konzumovať bez vedľajších účinkov – neovplyvňuje totiž hladinu krvného cukru.
Prečo je inulín zdravý?
- Zvyšuje počet užitočných – eubiotických – baktérií
- Zlepšuje vstrebávanie vápnika, železa a horčíka
- Nezvyšuje hladinu cukru v krvi, je vynikajúcou náhradou cukru, preto ho môžu konzumovať aj cukrovkári
- V krvnom sére riedi koncentráciu cholesterolu a triglyceridov, reguluje úroveň cholesterolu v krvi
- Chráni hrubé črevo pre nádorovými ochoreniami
- Zväčšuje objem a frekvenciu stolice, odstraňuje zápchu
- Napravuje črevnú flóru
Inulín sa získava hlavne z koreňa čakanky. Okrem toho sa vo väčšom množstve nachádza v topinamburách, v artičokoch a v endívii. Ďalším zdrojom inulínu sú: biela hľuzovka, špargľa, lopúch, koreň púpavy, pór, banány, cibuľa a hľuzy dálie. Jeho najväčšou prednosťou je, že má probiotické vlastnosti, t.j. je potravinovou zložkou, ktorú náš organizmus nedokáže stráviť, ale slúži ako potrava pre užitočné baktérie črevnej flóry. Nevstrebáva sa v tenkom čreve, vplyvom baktérií nastáva kvasenie až v hrubom čreve. Štúdie dokázali, že inulín zvyšuje počet užitočných bifidus baktérií a laktobacilov, ktoré sú mimoriadne dôležité z hľadiska zdravia, lebo pomáhajú pri vstrebávaní živín. Inulín stimuluje množenie týchto baktérií, pričom značne znižuje vstrebávanie cholesterolu. V žalúdku zvyšuje hladinu voľných mastných kyselín, preto organizmus môže ľahšie a vo väčšom množstve využívať vápnik, železo a horčík. Vcelku možno povedať, že pomocou inulínu sa dá obnoviť zdravie poškodenie črevnej flóry, vďaka čomu sa odstránia tráviace ťažkosti, a navyše vďaka jeho účinku možno predchádzať nádorovým ochoreniam črevného traktu.
Zaujímavosťou je, že inulín v prípade vysokej hladiny cholesterolu v krvi znižuje jeho hladinu, zatiaľ čo pri normálnej hladine cholesterolu znižuje počet triglyceridov. Okrem toho zabraňuje syntéze cholesterolu v pečeni, vďaka čomu sa cholesterolvyplaví jednoduchšie.
V akom pomere treba inulín konzumovať?
Odporúčaná denná dávka inulínu sa pohybuje v dávke medzi tri až desať gramov. Toto množstvo je možné organizmu dodať už vo forme konzumácie jednej až dvoch lyžíc prášku topinambury alebo vo forme prípravkov vyrobených z čakanky. Vegetariáni zvyčajne nepotrebujú pravidelne užívať inulín. Pravidelné užívanie inulínu sa odporúča hlavne ľuďom, ktorí konzumujú veľmi málo zeleniny a ovocia, zotavujú sa po antibiotickej liečbe alebo ich trápia žalúdočné problémy. Ak konzumujete väčšie než maximálne odporúčané množstvo inulínu, môžu sa prejaviť vedľajšie účinky. Sú to zvýšená tvorba plynov, nadúvanie, hnačka a mierne žalúdočné či črevné kŕče.
Vedeli ste?
Výskumy dokázali, že strava bohatá na inulín zabraňuje aj vývinu nádorových ochorení prsníka.