Žihľava lieči aj zvnútra – Ako ju používať?

Najdôležitejšími členmi rodiny žihľavovitých z  lekárskeho hľadiska, je žihľava veľkolistá a žihľava malolistá. Aj keď pre pichľavé stonky a listy mnohí ľudia majú z nej strach,  žihľavu môžete využiť pri mnohých  ochoreniach alebo nepríjemných zdravotných problémoch.


Pomenovanie pochádza z latinského slova urere, čiže spáliť, čo je veľmi výstižný názov, pretože pri dotyku stonky a listy žihľavy zacítite hryzenie, pálčivú bolesť. Dôvodom je, že rastlina, pôvodom zo západnej časti Ázie a Afriky –  dnes ju  možno nájsť vo všetkých krajinách sveta  s miernym podnebným pásmom – pri dotyku vystreľuje jed do živých organizmov. Netreba sa toho zľaknúť, pretože žihľava je veľkým spojencom pri detoxikácii a krvnej očiste,  pomáha pri liečbe alergie, rôznych infekcií, je vynikajúce diuretikum a účinkuje aj proti kŕčom. Účinne posilňuje imunitný systém, a to najmä v priebehu jarnej alergickej sezóny je dobre využiteľná.

Kedysi  a teraz

Jej  liečivú moc uznávali už v treťom storočí pred naším letopočtom, požívali ju v tých časoch hlavne proti hadiemu uhryznutiu na neutralizáciu jedu. Postupne sa stali liečivé účinky žihľavy známe a využívali a na lekárske účely, v prvom rade listy, ktoré obsahujú najmä histamín, vitamíny, organické kyseliny, flavonoidy, vápnik, draslík, železo, esenciálne kyseliny, sacharidy, minerály, prípadne korene, obsahujúce fytosterol a mastné kyseliny. Kým listy žihľavy sa dajú zbierať kedykoľvek od  jari do jesene, od októbra do apríla by sa mali zbierať korene. Popularita žihľavy sa skrýva v jej všestrannosti využívajúc ju na prípravu čaju a tinktúry, prípadne ako základ polievok a zeleninových pokrmov tiež môže prispieť k uzdraveniu.

Na čo je dobrá žihľava?

Počas detoxikácie  a krvnej očisty pime čaj zo žihľavových listov. Čaj uvoľní odpadové látky, prečistí  celý tráviaci trakt, rovnako ako stimuluje obličky a vypudí z tela vodu, takže toxíny opustia naše telo ľahšie. Okrem toho žihľavový čaj urýchli a stimuluje detoxikačnú  funkciu pečene, pomáha vypudiť v pečeni a slezine  nahromadené, telo vážne poškodzujúce látky – napríklad chemikálie, zvyšky liečiv. Vďaka silným protizápalovým schopnostiam žihľavy, elixíry z nej pripravené môžu byť úspešne použité proti gastroenteritíde a nádorovým ochoreniam hrubého čreva. Znižuje hladinu kyseliny močovej v krvi, takže človek môže žihľavový čaj  účinne užívať pri liečbe dny a artritídy. Kto je náchylný na žlčové a obličkové kamene, mal by pravidelne piť žihľavový čaj, odvar doslova vymetie z orgánov prebytočný piesok.

Vďaka schopnosti prečistiť krv silne zmierňuje príznaky  alergie, ekzému, sennej nádchy, astmy, a dokonca aj žihľavky. Čaj však treba užívať striedmo a opatrne, diskrétne, pretože pre diuretický účinok žihľavy sa  môže enormne znížiť hladina draslíka v našom tele.

Ako pripraviť žihľavový čaj?

Listy žihľavy – na jednu dávku potrebujete dve lyžičky – ​​nikdy nevarte,  len zalejte horúcou vodou.  Nechajte prikryté stáť približne dve minúty, a potom preceďte. Účinok je vyšší, ak si upíjate len po dúškoch. Príprava koreňov je  trochu pomalší  proces. Úplne suchý a jemne nasekaný koreň  žihľavy – dve vrchovaté čajové lyžičky je jedna dávka  – nechajte po celú noc namočené v 2,5 dl studenej vody. Ráno dajte zovrieť, preceďte a tiež si upíjajte o dúškoch. Denná  dávka je  3-5 šálok, v jednej šálke  (1,5 dl) môže byť maximálne 8 až 12 g listov žihľavy,   inak môže spôsobiť alergické príznaky. V prípade ťažšieho predávkovania sa môže prejaviť žalúdočná nevoľnosť, retencia moču, nevoľnosť, hnačka, poleptanie kože.

Môžete  ju aj jesť

čerstvo nazbieraných listov žihľavy môžete pripraviť obvyklým spôsobom prívarok, zeleninové polievky, ale aj vyskúšať  nové chute. Môžete z nej získať aj  šťavu, a hoci má povzbudzujúci účinok, neodporúča sa  vypiť viac ako pol pohára za  deň.

Vedeli ste, že?

Existuje druh žihľavy jávskej, ktorej pichnutie môže spôsobiť bolesť trvajúcu niekoľko mesiacov!

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email