Kajenské korenie: štípe, lieči a spaľuje tuk

Predovšetkým si povedzme, že Kajenské korenie, napriek svojmu menu, patrí v skutočnosti medzi chilli papričky. Práve preto obsahuje vo veľkom množstve pálivú esenciu – kapsaicín – ktorý spôsobuje jeho charakteristickú štipľavú chuť. Ten je zodpovedný aj za mnoho jeho liečivých vlastností. Spaľuje tuk, znižuje zápal, podporuje trávenie, je účinný proti bolesti hlavy, má významné antibakteriálne účinky, zlepšuje krvný obeh a posilňuje srdce.


Kajenské korenie je mimoriadne účinná a všestranne využiteľná liečivá rastlina, ktorá je v skutočnosti odrodou výnimočne štipľavej chilli papričky. Pochádza zo Strednej -Ameriky, domorodí Indiáni ju dlhé tisícročia pestovali a využívali pri liečbe rôznych ochorení a na zmiernenie zdravotných ťažkostí. Vyniká množstvom zdraviu prospešných účinných látok, ako sú antioxidačné flavonoidy, karotén, mastné kyseliny, vitamín A, vitamíny skupiny B a vitamín C. Najdôležitejšou zložkou kajenského korenia je  kapsaicín, ktorému vďačí aj za svoju ostrú, pálivú chuť.

Chráni srdce

Pravidelná konzumácia Kajenkého korenia vo veľkej miere prispieva k zníženiu výskytu kardiovaskulárnych ochorení, v rámci toho znižuje predovšetkým riziko srdcového infarktu. Čistí krv, chráni cievy, reguluje krvný tlak a pozitívne ovplyvňuje aj hladinu cholesterolu. Jeho pomocou je možné spomaliť, či dokonca pozastaviť proces vytvárania aterosklerotických plakov: a tak môže byť Kajeské korenie účinné aj pri liečbe kôrnatenia ciev. Jeho ďalším prínosom je, že upokojuje nervovú sústavu, zlepšuje činnosť mozgu a môže spomaliť priebeh stareckej demencie.

Odporúča sa aj pri tráviacich ťažkostiach

Za svoje fantastické vlastnosti vďačí Kajenské korenie predovšetkým vysokému obsahu kapsaicínu. Kajenské korenie stimuluje látkovú výmenu a podnecuje pohyby čriev, čím prispieva k odstráneniu, a prevencii nadúvania a zápchy, či iných tráviacich problémov. Ak ho budeme konzumovať počas jedla, môžeme tak predísť nepríjemnej plynatosti. Je rovnako účinné pri pálení záhy, vracaní a hnačkových stavoch. Stimuluje sekréciu tráviacich štiav a zlepšuje účinnosť ich vstrebávania. Jeho užívaním sa zvyšuje naša energetická hladina, je dobrým pomocníkom pri prekonaní únavy a vyčerpanosti. Pri vonkajšom použití sa využíva aj proti poruchám trávenia, stačí ak si ním natrieme pokožku v oblasti brucha. V mnohých prípadoch sú za zažívacie ťažkosti zodpovedné črevné parazity. Konzumáciou Kajenského korenia vo forme kúry sa však môžeme zbaviť aj cudzopaníkov. Ďalším jeho významným prínosom je, že ak ho užívame počas jedla, znižuje hladinu cukru v krvi, preto môže byť jeho pravidelné užívanie prospešné aj pre diabetikov.

Proti vredom a zápalom

Je všeobecne známe, že silné, korenisté jedlá zvyšujú riziko vzniku žalúdočných vredov, avšak Kajenské korenie vyvoláva práve opačný efekt. Obsah Kapsaicínu totiž spúšťa regeneračný fyziologický proces na ochranu sliznice žalúdka a čriev. V každom prípade však dbajme o to, aby sme ho užívali vždy len v malom množstve, pretože inak má práve opačný účinok. Jeho protivredové účinky znásobuje skutočnosť, že zložky Kajenského korenia môžu zabrániť rozmnožovaniu baktérie Helicobacter pylori . Táto baktéria spôsobuje podráždenie sliznice a vo veľkej miere zvyšuje riziko vzniku žalúdočných vredov a vredov dvanástnika. Bolo tiež dokázané, že u pacientov trpiacich rakovinou žalúdka, je výskyt tejto baktérie vyšší. Kajenské korenie má výborný protizápalový účinok ,ktorý sa prejavuje v tráviacom systéme a v iných častiach tela, ako aj v kĺboch. Je vynikajúcim prostriedkom na podporu imunity, na liečbu ochorení dýchacích ciest, ale môžeme sa na neho spoľahnúť aj pri zápale hrdla a mandlí, nádche, prechladnutí, či horúčke. V takýchto prípadoch sa odporúča použiť Kajenské korenie nielen na priamu konzumáciu, ale môžeme ho pridať aj do vody na kloktanie a do inhalátora. Okrem toho pomáha aj pri liečbe alergií a astmy. Zlepšuje krvný obeh a zvyšuje prietok krvi, je preto výborným prostriedkom proti triaške.

Uvoľňuje kŕče, tlmí bolesť a hojí rany

Kajenské korenie sa osvedčilo aj ako všeobecný prostriedok na uvoľňovanie kŕčov a pri vonkajšom použití (napr. ako krémy, či odvary) podporuje uvoľňovanie kŕčov svalov a tráviaceho traktu. Vďaka tomu môže zmierniť aj menštruačné bolesti. Je výborným prostriedkom v boji proti plesňovým ochoreniam. Medzi inými je účinný proti vláknitej hube Aspergillus fumigatus, ktorá napáda pľúca, proti Candida albicans a hube Cryptococcus neoformans , ktorá spôsobuje meningitídu a zápal mozgových blán. Urýchľuje hojenie rán a liečbu hemoroidov. Jeho antibakteriálny účinok sa využíva pri ochoreniach dýchacích ciest a liečbe infekcií spôsobených inými baktériami, okrem toho hrá dôležitú úlohu aj pri prevencii vzniku zubného kazu. Pri vnútornom a vonkajšom použití tlmí bolesť zubov a zmierňuje bolesť spôsobenú zranením, rovnako účinne uľaví od bolesti hlavy a migrény. Pre zmiernenie bolesti kĺbov a svalov stačí, ak si postihnuté miesto natrieme extraktom (krémom, balzamom, či olejom) s obsahom tejto liečivej rastliny. Tento extrakt si môžeme pripraviť aj sami, stačí ak si pol čajovej lyžičky Kajenského korenia primiešame ku svojmu obľúbenému hydratačnému prostriedku, telovému mlieku. Táto metóda je použiteľná v prípade zápalu pohrudnice, ako aj pri rôznych kožných problémoch, ako je herpes, psoriáza a pásový opar.

Odporúča sa aj pri diéte

Keďže podporuje látkovú výmenu, zlepšuje vstrebávanie a zabraňuje prejedaniu, Kajenské korenie je efektívnym  pomocníkom aj pri chudnutí a diéte. Jeho konzumáciou sa dosiahne  urýchlenie spaľovania tukov, čo jeho vynikajúce vlastnosti ešte znásobuje.

Rieďte ho s vodou

Kajenské korenie nestráca zo svojich blahodarných účinkov ani spracovaním, či pridaním do pokrmov, avšak  najefektívnejší spôsob jeho využitia je, ak ho organizmus prijíma v surovom stave, alebo vo forme prášku. Najlepším riešením je, ako ho vypijeme rozpustený v pohári horúcej vody. Môžeme pridať med, citrón, alebo ho môžeme primiešať dokonca aj do paradajkovej či pomarančovej šťavy. Získame tak nápoj, ktorý mimoriadne účinne posilní imunitu a urýchli spaľovanie tukov.

Čo na to vedci?                              

Americkí a japonskí vedci podávali po dobu 12 týždňov dávku 6 mg kapsinoidu (rastlinný kapsaicín , ktorý obsahuje aj Kajenské korenie) a zároveň aj placebo štyridsiatim mužom a ženám. V dôsledku užívania kapsinoidu sa v organizme pacientov prejavila zvýšená oxidácia tukov. Vďaka tomu sa u nich v značnej miere znížilo množstvo brušného tuku, čo prispieva k dosiahnutiu optimálnej hmotnosti a k celkovému zachovaniu zdravia.

Vedeli ste?

Ak sme predtým Kajenské korenie nekonzumovali  pravidelne, svoj organizmus naň privykajme postupne. Ako sme už spomínali, denná dávka by mala byť nízka, ideálne je cca pol čajovej lyžičky denne. Pri konkrétnej chorobe a liečbe zdravotných ťažkostí, rovnako ani pri diéte, neužívajte denne viac ako pol čajovej lyžičky

 

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4477151/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2489358/

http://www.naturalnews.com/045281_cayenne_pepper_pain_relief_metabolism.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12627807

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3699483/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2899772/

http://www.healthline.com/health/food-nutrition/cayenne-pepper-for-weight-loss#Dosage4

http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/cayenne

http://ajcn.nutrition.org/content/89/1/45.full

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email