Máloktoré prirodzené hydratanty pokožky môžu svojou efektivitou konkurovať kakaovému maslu. Kakaové maslo pleť vyživuje a spružňuje, a účinne lieči zápalové ochorenia. Vďaka svojmu obsahu polyfenolov a vitamínu E zabraňuje starnutiu pokožky, jeho antioxidanty viažu škodlivé voľné radikály.
Z kakaových bôbov – kakaového jadra – sa procesom lisovania získava kakaové maslo, ktoré sa už po stáročia používa na kozmetické a liečebné účely. Ide o mimoriadne stabilný rastlinný tuk sladkastej vône, ktorý sa vplyvom telesnej teploty rýchlo vstrebáva do pokožky.
Hydratácia na úrovni
Obsahuje značné množstvo mastných kyselín, predovšetkým kyselinu linolenovú, stearan horečnatý a kyselinu olejovú, čo prispieva k tomu, že kakaové maslo spomaľuje tvorbu vrások, mimoriadne účinne a hlboko hydratuje, zvláčňuje a spružňuje pokožku. Keďže zabraňuje strate vlhkosti, aplikácia kakaového masla je zvlášť doporučovaná na suchú pokožku. Mastné kyseliny okrem toho pokožku vyživujú, ako aj ochránia pred škodlivými vplyvmi prostredia.
Antioxidačné polyfenoly a vitamín E
V kakaovom masle sa nachádza viac druhov polyfenolov, z nich najvýznamnejšie sú deriváty katechínu, epikatechínu a kvercetínu. Všetky sú silné antioxidanty, viažu voľné radikály, stimulujú tvorbu kolagénu a podporujú regeneráciu poškodeného tkaniva. Účinok kakového masla proti vráskam a na skrášlenie pokožky sa zefektívňuje aj jeho obsahom kofeínu, ktorý zlepšuje mikrocirkuláciu krvi. Kakaové maslo je silný antioxidant, upokojujúci pokožku s protizápalovým vitamínom E, s obsahom fytosterolov, disponujúcimi podobnými vlastnosťami. Lieči najčastejšie choroby kože, napr. ekzém, a psoriázu, vitamín E chráni aj pred UV-žiarením, a kompenzuje účinky slnka, spôsobujúce starnutie pokožky.
Použiteľné aj na formovanie postavy
Keď použijeme kakaové maslo ako masážny krém, napomáhame tým aj lokálnemu chudnutiu na kritických partiách, ako sú stehná alebo brucho. Nachádza sa v ňom teobromin, ktorý, podobne ako kofeín, napomáha hydrolýze pokožky, účinne bojuje proti tukovým bunkám.
Čo hovoria vedci?
Je všeobecne rozšírený názor, že aplikáciou kakaového masla možno predísť vzniku tehotenských strií. Tento názor bol podporený aj výskumom francúzskeho Laboratoire BIO-EK, výsledky ktorého boli uverejnené v odbornom časopise International Journal of Cosmetic Science. Z výskumu vyplýva, že polyfenoly, vyskytujúce sa v kakaovom masle zvyšujú pružnosť pokožky a zlepšujú jej tonus. Preto pokožka, ktorá je počas gravidity ošetrovaná kakaovým maslom sa ľahšie a bez poškodenia vyrovná so silným napínaním, vzniknutým rastúcim materským bruškom.
Návod na použitie
Priaznivé účinky kakaového masla sa prejavia v prvom rade na normálnej, suchej a zrelej pleti. Kozmetický priemysel ho používa naozaj širokospektrálne, možno sa s ním stretnúť v ochranných krémoch na tvár a telo, v mydlách, balzamoch, a v oblasti ochrany pier je použitie kakaového masla priam nevyhnutné. Často sa stáva, že ho miešajú s inými prirodzeným rastlinnými tukmi, napr. mangovým alebo bambuckým. Pokiaľ nechceme kupovať krémy z obchodov, zo surového kakaového masla si vieme vyrobiť krém aj samy.
- Na zrelej pleti sa účinok kakaového masla znásobí, pokiaľ sa kombinuje s ružovým a argánovým esencionálnym olejom. Do domácky pripraveného krému môžeme pridať aj borákový, alebo pupalkový olej.
- Ak trpíme suchou pokožkou, pridajme niekoľko kvapiek avokádového oleja, prípadne oleja zo pšeničných klíčkov, alebo extra panenského olivového oleja ku krému, pokožka sa tým stane ešte vláčnejšia a zdravšia.
- Ak by sme radi krém na formovanie postavy, pridajme do kakaového masla grapefruitový, feniklový, alebo cyprusový esenciálny olej.
- Na ošetrenie pier spracujme rovnaké množstvo kakaového masla, včelieho vosku a ricínového oleja, zmes môžeme obohatiť 1-2 kvapkami esenciálneho oleja podľa chuti.
Vedeli ste?
Nezabudnime, že surové kakaové maslo je nasýtený tuk, preto je pri izbovej teplote pevného skupenstva. Na to, aby sme s ním mohli pracovať, ho musíme zohriať, podľa možnosti nad parou, zhruba na 35 ºC. Pripravený krém je dobre rozotierateľný pri teplote pokožky.