Vedcom sa podarilo dokázať, že u ľudí trpiacich vysokým krvným tlakom môže kyselina listová pomôcť zabrániť mozgovej porážke, ako aj vytvoreniu rizika srdcového záchvatu. Prevencia je vtedy najúčinnejšia, keď sa kyselina listová užíva spolu s tradičnými liekmi proti vysokému krvnému tlaku.
Podľa výsledkov výskumu pekingskej University First Hospital, príjem kyseliny listovej (vitamín B9) -ktorá patrí do skupiny vitamínov B, spolu s inými liekmi užívanými proti vysokému krvnému tlaku, značne znižuje riziko ochorenia v dôsledku cievnych zmien, medzi nimi aj riziko vzniku mozgovej porážky. Momentálne je mozgová porážka (mozgová mŕtvica, mozgová príhoda) vo svete na druhom mieste, a v Číne na prvom mieste príčin úmrtí. Popri včasnom rozpoznaní, je mimoriadne dôležitá prevencia, mozgová porážka totiž zhruba v 80 % prípadoch vedie už pri prvej príležitosti k smrti.
Nádejné výsledky výskumov
Blahodarné účinky kyseliny listovej sú už oddávna predmetom výskumov, ale vedci doposiaľ nevedeli presne určiť, akú úlohu zohráva v prípade obehových ochorení. Práve toto sa zmenilo dokázaním tímu výskumníkov z Peking University First Hospital, ktorí zistili, že sa účinok tradičných liekov predpísaných na vysoký krvný tlak zviacnásobí, ak sa terapia doplní kyselinou listovou. Štúdia bola uverejnená v odbornom časopise Journal of the American Medical Association (JAMA).
V rámci prieskumu pod vedením Dr. Yong Huo sa sledovali výsledky zhruba 20 700 ľudí, trpiacich vysokým krvným tlakom, ktorí však ešte neprekonali ani mozgovú porážku, ani srdcový záchvat. Zúčastnených zadelili do dvoch skupín: členovia jednej skupiny užívali vyslovene iba tradičný liek na zníženie krvného tlaku, kým druhá skupina užívala s dennou pravidelnosťou okrem tradičného lieku proti vysokému krvnému tlaku aj kyselinu listovú. Výskum trval takmer štyri a pol roka, za tento čas utrpelo mozgovú porážku 3,4 % ľudí zo skupiny, ktorá brala tradičné lieky, kým z druhej skupiny to bolo iba 2,7 %. Toto znamená, že užívanie tradičných liekov na zníženie krvného tlaku a kyseliny listovej súčasne znížilo riziko absolútnej hodnoty nedokrvenosti mozgu a krvácania do mozgu o 0,7 % a o 21 % v relatívnej hodnote. Kúra s kyselinou listovou okrem toho zmierňovala aj riziko ischemickej mozgovej porážky (nedokrvenosť mozgu) a srdcového záchvatu. Bostonskí lekári z Harvard T.H. Chan School of Public Health , Meir Stampfer a Walter Willet, dospeli k úsudku, že užívanie kyseliny listovej môže byť účinný aj pri normálnom krvnom tlaku.
Chráni aj plod
Kyselina listová je vo vode rozpustný vitamín, a telo ju neuskladňuje, nadbytok sa vylúči z organizmu močom. Preto je dôležité si ju denne, pravidelne dopĺňať. Disponuje nespočetnými biologickými účinkami, myslime len na úlohu, akú zohráva pri prevencií poruchy vývinu plodu počas gravidity, napr. pri vzniku rázštepu chrbtice.
Jedálniček a výživové doplnky
Hoci správnou výživou – ovocím, najmä listovou zeleninou, orechmi, fazuľou denne prijmeme do organizmu potrebné množstvo kyseliny listovej, je ťažké tak udržiavať diétu s bohatým obsahom kyseliny listovej, aby to nešlo na úkor príjmu iných vitamínov. Práve preto na odporúčanie amerických výskumníkov sa oplatí užívať potravinové doplnky s kyselinou listovou.