Tryptofán je esenciálna aminokyselina. Náš organizmus si ju nie je schopný sám vytvoriť. Zohráva významnú úlohu v tvorbe dvoch hormónov: melatonínu a serotonínu. Z toho dôvodu tryptofán ovplyvňuje náladu a odpoveď organizmu na stres.
V roku 1967 sa zistilo, že esenciálna aminokyselina tryptofán funguje na podporu spánku, ale jeho presný mechanizmus ešte ani dnes nie je celkom známy. Tryptofán je poslom neurotransmitéra serotonínu v centrálnej nervovej sústave. Serotonín reguluje cyklus spánku a náladu, ako doplnok výživy ho užívajú ľudia trpiaci poruchami spánku, depresiou alebo panickou poruchou. V posledných rokoch sa výskumníci intenzívne venovali účinkom tryptofánu na organizmus. Zistili, že tryptofán môže pomôcť pacientom trpiacim psychickými chorobami. O použití tryptofánu možno hovoriť v súvislosti s panickou poruchou, depresiou, obsedatívno-kompulzívnou poruchou a poruchami spánku. Niektoré antidepresíva totiž účinkujú na báze zvyšovania množstva serotonínu v mozgu tým, že zabraňujú jeho vychytávaniu. Tryptofán je nepostrádateľný aj v biosyntéze hormónu melatonínu. Význam melatonínu spočíva v tom, že je zodpovedný sa pocit ospalosti a reguluje proces spánku a bdenia. Zistili, že dávkovanie tryptofánu napomáha boju s poruchami spánku, stresom, reguluje chuť do jedla a zlepšuje náladu. Rovnako nízku hladinu tryptofánu v krvi možno dávať do súvisu s hyperaktivitou s nedostatkom pozornosti a úzkosťou.
Priaznivé účinky
Tryptofán je účinným pomocníkom pri poruchách spánku, pomáha zaspať, zmierňuje úzkosť a napätie. Výhodou je, že nepôsobí ako farmaceutologicky podané antidepresívum.
Ako sa k nemu dostaneme?
Väčšie množstvo tryptofánu sa nachádza predovšetkým v čokoláde, v ovsených vločkách, sušených datliach, v mlieku, v jogurte, v tvarohu, v červenom mäse, vajíčku, v rybách, v hydine, v sezamových semiačkach, v nažkách slnečnice, v tekvicových jadierkach, v arašidoch.
Užívanie:
Odporúča sa denná dávka 1000-3000 mg rozdelená na celý deň, užívaná nalačno. Spolu s tryptofánom sa odporúča aj užívanie vitamínu B komplex, a to ráno počas jedenia, pretože vitamín B predlžuje účinok pôsobenia tryptofánu.
Čo hovoria vedci?
Podľa amerického výskumu publikovaného v odbornom časopise Life Extenzion Magazine, denný príjem 3 krát 1000 mg tryptofánu prispieva k zlepšeniu nálady, napomáha priateľskejšiemu, príjemnejšiemu správaniu. Výskum sa uskutočnil na dospelých ľuďoch, ktorí sami seba označovali za „ hašterivé, škriepene“ osoby.
Vedeli ste?
Tableta tryptofánu sa vstrebáva lepšie, keď ju užijeme spolu so sacharidmi, napríklad s ovocnou šťavou. Vo všeobecnosti možno povedať, že tryptofán sa odporúča brať v záujme najlepšieho vstrebávania a najlepšieho účinku medzi jednotlivými jedlami, na lačno, s nejakým sacharidom.