Olupovanie kože z päty, svrbenie, a zmena farby kože na priehlavku nohy, popraskaná koža medzi prstami na nohách – to všetko sú príznaky toho, že sme sa stali obeťou mimoriadne nepríjemnej infekcie, hubového ochorenia nohy. Zachovajme však pokoj, hubové ochorenie nohy sa dá liečiť a dá sa mu aj predchádzať.
Podobne, ako pleseň, aj druhy húb zodpovedné za vznik hubového ochorenia nohy obľubujú vlhké a teplé prostredie. Hubové ochorenie nohy je väčšinou nezávislé od osobnej hygieny, takže, keď nás postihne, nemusíme sa za to hanbiť. Treba však vedieť, že je to dosť „neodbytné“ ochorenie, na to, aby sme sa ho zbavili, potrebujeme čas. Keď sme však vytrvalí, a aplikujeme vhodnú terapiu, bude liečba hubového ochorenia nohy určite úspešná. Zároveň si treba uvedomovať, že hubové ochorenie nôh sa týka aj nechtov, preto sa pri liečbe treba zamerať aj na ne.
Ako dochádza k infekcii hubovým ochorením?
Symptómy hubového ochorenia spôsobujú v 90 % prípadov huby Epidermophyto, Microsporum a Trichophyton. Tieto huby parazitujú na ľudskom tele, a živia sa odumretým tkanivom kože. Ich spóry sa dostanú na pokožku a do organizmu, napr. na pláži, počas výletu, pri presádzaní rastlín, cez rany, respektíve cez menšie poranenia, odreniny: toto je primárna nákaza hubovým ochorením nohy. V tmavom, a vlhkom prostredí sa spóry húb rýchlo aktivujú. Huby sa začnú rozmnožovať a rásť, pričom poškodzujú tkanivo. A keď to ešte nestačí, potom, keď huba dosiahne potrebnú zrelosť, vytvára a umiestňuje nové spóry na hostiteľovom tele. To je dôvodom, prečo sa hubové ochorenie nôh šíri prostredníctvom odlupujúcich sa infikovaných častí kože, väčšinou z človeka na človeka
Príznaky hubového ochorenia nohy
● Začervenaná pokožka
● Svrbenie
● Vyrážky
● Olupovanie pokožky medzi prstami nôh
● Olupovanie podobné ekzému
V záujme predchádzania hubovému ochoreniu nohy, v záujme predchádzania nákazy sa odporúča dodržať tieto hygienické zásady:
● Sprchujme sa v papučiach: keďže huba obľubuje teplé a vlhké miesta, obzvlášť nebezpečné sú spoločné sprchy, ako aj brodidlá pri bazénoch. Brodidlá radšej nepoužívajme, a počas sprchovania majme obuté papuče. Nechoďme bosí do prezliekarne, do telocvične, ani okolo bazéna, dokonca ani v hotelových izbách, a podľa možnosti ani doma. Nikdy nepožičiavajme naše osobné predmety, obzvlášť uterák, ponožky, papuče a topánky.
● Nemajme mokré nohy: V záujme predchádzania hubovému ochoreniu nohy si vždy utrime nohy do sucha, a to aj medzi prstami! Pokiaľ sa nám cez deň silno potia nohy, môžeme si ich viackrát denne opláchnuť. Po utretí si okamžite obujme čisté ponožky alebo topánky – ošetrené proti hubovým infekciám.
● Hydratujme: Obdobie nosenia sandálov je spojencom hubového ochorenia nohy, keďže vysušená, popraskaná pokožka preň pripravuje ideálne podmienky. Preto nezabúdajme na sústavnú hydratáciu nôh, to znamená viackrát denne, obzvlášť večer pred zaspaním si ich nakrémovať Pri predchádzaní hubovému ochoreniu, pomôže, ak si na noc obujeme tenké, čisté, bavlnené ponožky.
● Používajme zásyp: aplikujme ho do uzavretých topánok každý deň. Dosiahnem tým, že naša obuv nezvlhne, a tak budeme účinnejšie predchádzať hubovému ochoreniu. V záujme predchádzania hubovému ochoreniu sa v lete odporúča nosiť dobre prevzdušnenú obuv.
Liečba hubového ochorenia nohy
Liečba hubového ochorenia nohy je dôležitá aj preto, lebo infekcia sa môže preniesť aj na iné časti nohy a tela. Hubové ochorenie môže napadnúť aj zdravé a čisté nohy, ale doba ochorenia a šírenie sa choroby závisí výlučne od nás. Ak sme sa predsa len nakazili, dôležité je, aby sa liečba zahájila čo najskôr. Keďže sa jedná o infekciu, pri nedostatočnej pozornosti sa môže stať, že zachváti čoraz väčšie plochy, a okrem toho sa od nás ľahko môžu nakaziť aj ďalší ľudia. Dôležité je, aby sme pri liečbe hubového ochorenia nohy vytvorili tak sterilné prostredie, aby patogén vyhynul. K dispozícii máme viaceré účinné prípravky, ale môže nám pomôcť aj vnútorné užívanie stévie. Liečba hubového ochorenia nohy je úspešná vtedy, keď dezinfikujeme aj všetky predmety, ktoré sa s hubou dostali do kontaktu. Pri vysokej teplote vyperme všetky ponožky, pančuchy a uteráky. Trochu viac roboty budeme mať s topánkami a inou obuvou. Treba ich vyložiť na čerstvý vzduch, a po úplnom vyschnutí do nich treba nasypať zásyp s obsahom síry, ktorá má mimoriadne dobré účinky proti hubám. Ešte účinnejším riešením je, ak v čase liečby hubového ochorenia nohy dáme do topánok na jeden deň vatu napustenú formaldehydom a potom ich necháme po dobu 72 hodín vetrať. Pozor: para z formaldehydu je silne jedovatá, preto takéto aktivity vykonávať vždy na voľnom priestranstve.
Čo hovoria vedci?
Z výskumov University of Alabama at Birmingham vysvitlo, že liečba hubového ochorenia nohy je mimoriadne účinná pri súčasnej aplikácii 40%-ného krému urea (močovina) a ciclopiroxu. Výskumníci univerzity požiadali dvanásť postihnutých hubovým ochorením nohy typu mokasín (pomenovanie poukazuje na spôsob prenosu choroby), aby si nohy natierali dvakrát denne 40%-nou ureou, a raz denne krémom ciklopirox. Liečba týmito krémami priniesla stopercentný výsledok.
Vedeli ste?
Hubové ochorenie nôh s väčšou pravdepodobnosťou napadne cukrovkárov, ako aj tých, ktorí majú oslabený imunitný systém a silne sa im potia nohy.