Neustála únava, apatia, zlá nálada, slabosť, časté infekčné ochorenia a poruchy trávenia môžu poukazovať na slabosť imunitného systému. V týchto prípadoch môže veľmi pomôcť posilnenie imunity, pri ktorom nám môžu pomôcť niektoré liečivé huby.
Úlohou imunitného systému je rozpoznávanie a ničenie cudzích látok, ktoré sa dostanú do organizmu, ochrániť organizmus pred útokmi škodlivých mikroorganizmov, vírusov, baktérií a húb. Práve preto je porucha činnosti imunitného systému, jeho oslabenie, sprevádzané okamžitými ťažkosťami. Nakoľko sa zo začiatku objavia iba všeobecné, ťažko definovateľné, navyše len mierne príznaky, sme náchylní nechať ich bez povšimnutia. Pritom posilnenie imunity je potrebné začať čím skôr, lebo iba tak vieme zabrániť vzniku závažnejších ochorení.
Kedy sa odporúča posilnenie imunity?
Ak by sme mali na túto otázku odpovedať v krátkosti, tak by sme mohli povedať, že posilnenie imunity nikdy nie je zbytočné. Tým svojmu organizmu iba prospievame, keď podporujeme jeho prirodzený obranný mechanizmus a odbremeníme orgány, ktoré sa na tom podieľajú. Zároveň to znamená aj to, že ani v prípade dokonale fungujúceho imunitného systému nie jeho posilnenie zbytočné.
Príznaky, ktoré naznačujú potrebu posilnenia imunitného systému:
- Únava bez zjavnej príčiny
- Apatia, zlá nálada
- Nespavosť, poruchy spánku
- Kožné problémy (pomaly sa hojace rany, vyrážky)
- Častá bolesť hlavy, migréna
- Sú však aj varovné signály, kedy posilnenie imunity nie je možnosť, ale nevyhnutne vykonateľná úloha. Patria sem:
- Opakujúce sa infekčné ochorenia (takmer „všetko chytíme”)
- Chronické choroby tráviaceho systému, tráviace poruchy
Posilnenie imunity prirodzeným spôsobom
V prvom rade musíme prijať fakt, že prirodzené posilnenie imunity je spravidla dlhodobejší proces, v prípade vážnejších príznakov nemôžeme očakávať okamžité výsledky. Myslime na to, že ani náš imunitný systém nestratí svoju obranyschopnosť zo dňa na deň.
Jednoduché, prirodzené metódy na posilnenie imunity
- Pohyb: denne 20-30 minút pohybu prispieva k tomu, aby sme si zachovali účinnosť obranyschopnosti imunitného systému. Odporúča sa plávanie, behanie, jogging, alebo aj intenzívna chôdza, ale môže postačiť aj práca v záhrade a upratovanie.
- Strava bohatá na antioxidanty: jednou z vlastností antioxidantov je, že eliminujú voľné radikály, ktoré sa v organizme nadmerne produkujú, čím sa oslabuje imunitný systém, prispievajú ku vzniku rakoviny, zápalov a chorôb srdca. Vo väčšej koncentrácii obsahujú antioxidanty, ktoré posilňujú imunitný systém – flavonoidy, vitamíny A, B, C, E a K, aminokyseliny, omega-3 mastné kyseliny, selén, karotenoidy – okrem iného surová listová zelenina zelenej farby a zelenina žltej farby, červené ovocie, zelený čaj, kakao, olejnaté semienka, hroznové semienka, riasy Chlorella a Spirulina, citrusové plody, šípky a pestrec mariánsky.
- Konzumácia vlákniny: 80 percent buniek imunitného systému sa nachádza v hrubom čreve, väčšina z nich sa tu aj tvorí, preto ich činnosť je priamo ovplyvnená stavom črevnej flóry. Keď sa jej rovnováha naruší, čiže v črevnej flóre získajú prevahu škodlivé mikroorganizmy, naruší sa aj imunitný systém. Rovnováhu črevnej flóry môžeme napraviť konzumáciou prebiotickej vlákniny – tieto sú štiepené probiotickými, dobrými baktériami – a probiotík. Pektín, inulín, beta-glukán a celulóza, čiže potrebné vlákniny, sa nachádzajú v prvom rade v surovej zelenine a ovocí, v celozrnných obilninách, chia semienkach a psylliu. Prebiotická je aj laktóza, čiže tiež posilňuje imunitný systém, ktorú môžeme dostať do svojho organizmu konzumáciou mliečnych výrobkov.
- Probiotiká: probiotiká s obsahom probiotických (dobrých) baktérií sú nevyhnutné k tomu, aby sme si udržali, alebo v prípade potreby navrátili rovnováhu črevnej flóry. Medzi potraviny, ktoré sú bohaté na probiotické baktérie, a teda prispievajú k posilneniu imunitného systému, patria kyslé (fermentované) mliečne výrobky, napr. mäkké syry, jogurty, kaukazský kefír, kyslá kapusta a uhorky, tiež kvasené sójové bôby (japonská polievka miso).
Rýchlejšie posilnenie imunity liečivou hubou
Kým aplikácia vyššie uvedeného znamená zmenu životného štýlu, existujú aj rýchlejšie, a predsa prírodné metódy na posilnenie imunity. Medzi nimi sú mimoriadne účinné výťažky niektorých liečivých húb, ale aj konzumácia týchto liečivých húb v podobe kúry, pomocou ktorej môžeme skutočne badateľne rýchlejším spôsobom navrátiť správnu činnosť imunitného systému. Mimoriadne bohatá na antioxidanty a účinné látky, ktoré posilňujú imunitný systém je žezlovka (Cordyceps sinensis), ktorej hovoria aj huba nesmrteľnosti, lesklokôrovka (Lingzhi), ktorej blahodarné polysacharidy posilňujú imunitný systém na viacerých úrovniach, trsovnica (Grifola frondosa), ktorá podporuje činnosť pečene, pečiarka (Agaricus subrufescens) ktorá podporuje tvorbu buniek imunitného systému, ale aj huba shiitake (Húževnatec jedlý), ktorá okrem toho, že stimuluje imunitný systém, ničí aj škodlivé mikroorganizmy, chráni zdravie črevnej flóry, je jedným najsilnejším antioxidantom a obsahuje lentinan. Napriek tomu, že je možné použiť ich na posilnenie imunity aj jednotlivo , ešte lepší účinok dosiahneme, ak na posilnenie imunitného systému použijeme doplnok stravy, zostavený z výťažkov liečivých húb, výlučne s prírodnými účinnými látkami.
Čo na to vedci?
Vedci Tajwanskej univerzity Chia-Nan University of Pharmacy and Science skúmali účinky sušenej lesklokôrovky (Lingzhi) na imunitný systém. Zistili, že mycélium huby okrem iného podporuje tvorbu cytokínov IL-6 a TNF-alfa, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri regulácii reakcií imunitného systému. Preto je pri použití na posilnenie imunitného systému veľmi účinná.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16169168
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25866155
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1160565/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3319150
https://www.sciencedaily.com/releases/2015/04/150416112826.htm
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4684115/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92757/
http://www.naturalhealth365.com/medicinal-mushrooms-prevent-cancer-2097.html