Pre mnoho ľudí je tekvica na pečenie len príležitostná ozdoba na Halloween. Ľudia majú tendenciu si myslieť, že tekvica na pečenie je len dekorácia, alebo dokonca plnka do koláča na Deň vďakyvzdania. Možno by však bolo vhodné prehodnotiť, na čo všetko je dobrá táto úžasná zelenina.
Tekvica na pečenie je bohatá na živiny, obsahuje množstvo prospešných vitamínov a minerálov, a pritom má nízky obsah kalórií. Existuje niekoľko spôsobov, ako ju začleniť do stravy. Môže sa konzumovať ako dezert, polievka, šalát, ba dokonca ňou môžete nahradiť aj maslo.
Prečo jesť tekvicu na pečenie?
- je veľmi bohatá na vitamíny,
- je jednou z najznámejších antioxidantov a zdrojom betakeratínu,
- vzhľadom na vysoký obsah draslíka má priaznivý vplyv na krvný tlak,
- vďaka vysokému obsahu antioxidantov a vitamínov pomáha pri degeneratívnom poškodení zraku,
- výborne stimuluje obličky,
- čistí cievy,
- ničí črevné parazity v črevnom trakte,
- chráni proti ochoreniu prostaty,
- perfektné spomaľuje proces starnutia viazaním voľných radikálov,
- obsahuje neobvykle vysoké množstvo železa,
- je prirodzeným preháňadlom a čistič čriev.
Účinky tekvice na pečenie na črevný trakt
Tekvica na pečenie má preventívny účinok na rakovinu, pretože stimuluje peristaltiku a posilňuje imunitný systém. Táto superrastlina je veľmi výživná a zdravá. Vzhľadom k tomu, že tekvica na pečenie je bohatá na vlákninu, zriedi stolicu a tak úspešne uľahčuje a urýchľuje metabolizmus, takže účinne prečistí črevný trakt a úspešne vyženie z tela stolicu.
Detoxikujte jednoducho tekvicovým olejom zo semien
Tekvicový olej zo semien sa už dlho používa na detoxikáciu. Vezmite za lyžicu tekvicového oleja zo semien do úst, aspoň 10 -15 minút ho v ústach obracajte, potom vypľujte. Dôkladne vypláchnite ústnu dutinu, očistite si jazyk. Túto jednoduchú detoxikačnú kúru. aplikujte dovtedy, kým olej v ústach nebude biely. Je to vynikajúci detoxikačný všeliek, ktorý uznáva aj Svetová zdravotnícka organizácia a vedie ho v záznamoch.
Zdroj: Medical News Today, „„Pumpkin: Health Benefits, Uses and Risks”