Bezpečné odstránenie kliešťa

Stále častejšie sa stáva, že ďaleko od lesov, parkov, alebo ja na  detských ihriskách sa môžeme stretnúť s  kliešťom. Drobný, krv sajúci hmyz prenášajú malé zvieratá krv, alebo doslovne ich „prinesie vietor“ do husto obývaných častí mesta. Na odstraňovanie kliešťov existuje niekoľko spôsobov, ale najbezpečnejšie a najjednoduchšie je použiť pri vyberaní  kliešťa špeciálnu pinzetu, ale možné to je aj starostlivými  a tradičnými technikami, len za maximálnej pozornosti.


Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, kliešte nepadajú zo stromov na vybranú korisť, oveľa viac obľubujú pohodlný trávnik a prostredie s vysokou vlhkosťou. Vyskytujú sa hlavne v nižšie položených lesoch, na  krovinatých plochách, zriedkakedy sa vyskytujú  v nadmorskej výške nad 1500 metrov. Kliešte sú nebezpečné od jari do jesene, ale v prípade, že je počasie mierne, môžu zostať aktívne aj v zime. Stále viac a viac sa kliešť  vyskytuje  v husto obývaných oblastiach miest, parkov, detských ihrísk, kde sa dostanú  v prvom rade predovšetkým „putujúc“ na malých zvieratách – na  psoch, mačkách. Pozorovaním sa zistilo, že víchricou alebo silným vetrom sa kliešte môžu preniesť až  niekoľko kilometrov.

Uhryznutie kliešťa je zvyčajne bezbolestné a bez pocitu svrbenia, takže veľa ľudí si ani neuvedomí, že sa na telo prisala pijavica. Väčšinou spôsobuje len  toľko problémov, že uhryznutie naruší pokožku, čo sa prejaví nanajvýš jej začervenaním. Niektoré druhy kliešťov však –  takýto je  Ixodes scapularis – prenáša nebezpečnú a vážnu chorobu, Lymskú boreliózu a vírusový zápal mozgových blán (meningitídu). Je preto nesmierne dôležité odstrániť kliešťa čím skôr, a to odborným spôsobom: ináč môže spôsobiť veľa škody.

Odstránenie kliešťa: neponáhľajte sa!

Kliešť sa na kožu prichytí ústami, takže ak sa ho pokúsite odstrániť nesprávne, môžete  ľahko odtrhnúť hlavu od tela  hmyzu. Je potrebné dbať pri odstraňovaní kliešťa na to, aby sa aj v tomto prípade odstránila  hlavička spod kože! Najjednoduchším spôsobom je pri odobratí použiť špeciálnu pinzetu,  dostupnú v lekárňach a počas výletov a pri cestovaní ju nosiť so sebou pre každý prípad.  Nepodľahnite panike však ani vtedy, ak nemáte  k dispozícii tento užitočný nástroj. Niekoľkými jednoduchými spôsobmi sa aj bez neho viete kliešťa bezpečne zbaviť.

Odstránenie kliešťa krok za krokom:

  • Kožu okolo kliešťa zdvihnite tak, aby bruško hmyzu bolo nad ňou  čo najvyššie.
  • Chyťte špeciálnu pinzetu, ak nemáte, pracujte s prstami alebo tenkým kúskom povrázku, ktorý omotáte okolo čeľustí kliešťa.
  • Vyviňte mierny tlak na kožu a súčasne pomalým, ale rozhodným spôsobom začnite kliešťa vyťahovať. Dávajte pozor, aby ste ho „nekolísali“ počas vyťahovania, aby ste mu neodtrhli hlavičku.
  • Ak aj napriek opatrnosti ostane hlavička  v pokožke,  sterilnou ihlou – akoby ste vyberali triesku – odstráňte kliešťa spod pokožky.
  • Vytiahnutého kliešťa sa zbavte v každom prípade bezpečne a opatrne.  
  • Dezinfikujte  miesto uhryznutia a ruky po ukončení úkonu tiež.

V každom prípade vyhľadajte lekársku pomoc, ak váš pokus  odstrániť kliešťa zlyhal, ak je  hlava zvieraťa príliš hlboko zakliesnená pod kožou,  alebo do týždňa po uhryznutí kliešťom sa dostaví horúčka, zimnica alebo bolesti hlavy.

Čo by ste nikdy nemali robiť

Nesnažte sa triasť kliešťom, odstrániť ho rýchlym pohybom alebo ho zabiť stlačením medzi prstami. Je zbytočné pokúšať sa ho chemikáliami  zabiť, alebo použiť benzín či odlakovač, pretože kliešť dýcha len  niekoľkokrát za hodinu. Jeho dráždenie však núti parazit zvracať, a takto sa do ľudského organizmu priamo dostávajú  živé patogény a toxíny.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email