Celiakia | Prečo je nebezpečná?

Citlivosť na lepok znamená pre mnohých alergiu na lepok – celiakia, citlivosť na lepok –  tieto dve choroby si však nemožno zamieňať! Výsledky najnovších štúdií ukazujú, že u väčšiny, na celiakiu trpiacich pacientov, sa  nikdy nevyvinie  alergia. Napriek tomu však nie je na škodu, ak na celiakiu trpiaci  minimalizujú alebo úplne eliminujú  spotrebu  potravín, obsahujúcich lepok.


Všeobecne platí, že citlivosť na lepok sa vyvinie u dospelých, alebo u strednej generácie,  u malých detí sa vyvinie len veľmi zriedka. Jej pôvod nie je doteraz úplne jasný: čiastočne ju spôsobujú genetické  predispozície, u iných ide o autoimunitné  ochorenia. U pacientov, trpiacich celiakiou (gluténovou enteropatiou) sú na  tenkom čreve dobre badateľné obilninami – pšenica, raž, jačmeň – spôsobené rany, kým  citlivosť na lepok spôsobuje črevný zápal, pretože proteíny  rastlín „narušia“ imunitný systém,  ktorý napadne  tenké črevo. Výskumníci University of Maryland zistili, že z dvadsiatich ľudí trpí citlivosťou na lepok aspoň jeden z nich, kým test na celiakiu bol  negatívny.

Je ľahké  pomýliť si symptómy

Mnoho nepríjemných príznakov je spojených s citlivosťou na lepok, všetky sa prihlásia po konzumácii potravín, obsahujúcich lepok. Diagnostiku komplikuje aj to, že časť príznakov spojených s citlivosťou na lepok je celkom všeobecných, okrem toho sa  veľmi podobá alergiu na pšenicu  alebo na symptómy pri  IBS.

Najčastejšie príznaky celiakie:

• Hnačka 

• Nadúvanie

• Bolesti v podbrušku

• Bolesti kĺbov

• Tŕpnutie končatín

• Bolesť hlavy

• Problémy s koncentráciou

• Únava

• Ekzému podobné škvrny

• Chudokrvnosť

Ak sa stretnete s takýmito príznakmi, mali by ste rýchlo absolvovať dôkladné vyšetrenie. Citlivosť na lepok nepostupuje podľa žiadneho  „plánu“, v závislosti na aktuálnom stave zdravotné ťažkosti môžu byť intenzívnejšie alebo sa môžu utíšiť. Môže sa vyskytnúť  obdobie  úplne bez príznakov, ale to neznamená, že  príčina celiakie sa  eliminuje.

Metódy zisťovania citlivosti na lepok

Stanovenie citlivosti na lepok je možné  mnohými dostupnými nástrojmi. Treba si však dávať pozor na testy, dostupné v lekárni, pretože väčšina z nich vykáže len celiakiu, citlivosť na lepok nie.  Presnejšie výsledky poskytuje laboratórne vyšetrenie, kde zo vzorky krvi procedúrou  Imunoblot  určia prítomnosť špecifických IgE protilátok. Ak sú výsledky krvných testov pozitívne, okrem rizika citlivosti na lepok hrozí ešte celiakia, takže je vhodné, aby boli vykonané histologické vyšetrenie zo vzorky tenkého čreva. Z neho sa dá zistiť, nakoľko sa poškodili  klky.

Vedeli ste, že?

V súčasnej dobe neexistuje žiadny liek na citlivosť na lepok,  ochorenie nemožno liečiť ani liekmi. Ak chcete zabrániť tomu, aby lepok spôsobil vážne poškodenie tenkého čreva a príznaky sú rušivé, môžete urobiť len toľko, že výrazne znížite alebo úplne vylúčite z jedálnička potraviny, obsahujúce lepok. Dobrou správou je, že vynechaním potravín, ktoré obsahujú lepok, zvyčajne ustúpia aj problémy, ktoré lepok spôsobil a organizmus sa vráti do normálu.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email