Omega-3 mastné kyseliny chránia srdce a cievy

Kardiovaskulárne choroby sú najčastejšou príčinou úmrtí na celom svete. Hoci niektoré z týchto prípadov majú dedičné príčiny, zmena životného štýlu je to, čo možno urobiť, aby sa zabránilo väčším ťažkostiam. Jedným zo spôsobov je zvýšiť príjem omega-3 mastných kyselín.


Omega-3 mastné kyseliny neoznačujú druh mastných kyselín. Je totiž reč o polynenasýtených mastných kyselinách, sem patrí  aj  kyselina alfa-linolénová (ALA), eikosapentaenová (EPA) a rovnako aj dokozahexaénová (DHA). Fyziologický význam omega-3 mastných kyselín spočíva v pružnosti bunkovej steny, čím sa zlepší nosnosť ciev, a zároveň podporujú užitočné procesy v bunke: vďaka prítomnosti omega-3 je účinnejší okrem iného aj tok iónu, enzýmu a aktivita receptora.

A to nie je všetko! Omega-3 mastné kyseliny zabezpečujú nielen pružnosť bunkovej steny, ale už aj pri konzumácii v malých množstvách nižšiu úroveň triglyceridov v krvi. To všetko prispieva ku kardiovaskulárnym ochoreniam, najmä k prevencii arteriosklerózy, a tým aj k zníženiu počtu úmrtí v dôsledku cievnych lézií. Účinne ovplyvňuje procesy podporujúce koaguláciu krvi,  znižuje sa tým riziko vzniku krvných zrazenín, čo môže viesť k uzáveru ciev.

Stredomorská diéta a omega-3

Prieskumy ukazujú, že medzi stúpencami  pestrej stredomorskej diéte je významne nižšie riziko srdcových ochorení a predovšetkým infarktov. Jedným z dôvodov je to, že stredomorská strava je bohatá na omega-3 zdroje. Množstvo štúdií dokázalo, že už denne 0,7 gramov prijatých omega 3 mastných kyselín  znižuje až o štyridsať percent pravdepodobnosť  ischemickej choroby srdca!

Nikdy nie je neskoro začať!

Zdravá strava, pravidelné cvičenie, zdravý životný štýl, môžu pomôcť znížiť riziko vzniku niektorých chorôb, najmä kardiovaskulárnych. Ale čo má robiť ten, kto prekonal srdcový záchvat, alebo dokonca srdcový infarkt? Dobrou správou je, že aj v tomto prípade existuje riešenie: je treba zmeniť životný štýl, zbaviť sa škodlivého návykov a zaviazať sa jesť ryby, morské plody a dostatok čerstvej zeleniny a ovocia, vrátane stredomorskej diéty. Stačí, ak dvakrát alebo trikrát týždenne budeme konzumovať morské ryby, čím sa zvyšuje príjem omega-3 mastných kyselín. Toto môže byť pravidelne doplnené viackrát denne ovocím, čerstvou alebo dusenou zeleninou, rôznymi šalátmi.

Aké potraviny možno nájsť v omega-3 mastných kyselinách?

Spomedzi rýb morské obsahujú množstvo omega-3 mastné kyseliny. Obzvlášť  sú odporučené na konzumáciu  losos, ančovičky, sardinky, sleď, makrela, tuniak, mečiar, treska, halibut. Spomedzi domácich rýb najviac  omega-3 mastné kyseliny obsahuje  biely a pestrý tolstolobik vo väčšom množstve. Kto nemá rád ryby, alebo má problém s ich zaobstaraním, môže si vybrať klíčky a sójové bôby, mandle a vlašské orechy, rastlinné oleje z repky a orechov.

Vedeli ste, že?

Posledné výskumy naznačujú, že nadmerný príjem omega-3 mastných kyselín, môže zvýšiť riziko náhlej srdcovej smrti. Preto sa odporúča tým, ktorí konzumujú prírodné potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, aby sa zdržali užívania  kapsúl omega-3 mastných kyselín.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email