Ekzém sa zvyčajne vyvinie v dôsledku vplyvov prostredia, resp. dedičnej genetickej predispozície. Je známych množstvo typov, pri ktorých sú prítomné spoločne obe podmienky, pri iných zápaloch kože je však preukázaná iba jedna z príčin. Pri každom type ekzému je dôležitý fakt, že bezprostredným kontaktom sa z jedného človeka na druhého neprenáša, teda ekzém nie je infekčný.
- Atopický ekzém sa najčastejšie dedí genetickou cestou: vzniká už v detstve, aj keď sa mnohokrát stáva badateľným alebo spôsobuje permanentné a jednoznačné symptómy až v dospelosti,. Podľa výskumu Melloniho detskej nemocnice, v spolupráci s Milánskou lekárskou univerzitou, sa u 60 % postihnutých dedičným atopickým ekzémom v dospelosti zhoršia jeho prejavy, popri zápale kože sa objaví aj astma a alergická rinitída. Popri tom však za vznik ekzému nenesú zodpovednosť len gény: chemické látky vyskytujúce sa v okolí detí – prací prášok, pleseň, prach, alergiu vyvolávajúce telové kozmetické prípravky a pod. – a prítomnosť niektorých zvierat môžu vyvolať ekzém, respektíve zhoršiť zápal kože. Taktiež môžu ekzém spôsobiť, alebo zhoršiť stav pacienta niektoré druhy potravín, zmena ročných období, výraznejšie zmeny teplôt, pot alebo sliny, niektoré rastliny a peľ, tiež stres a určité kožné infekcie.
- Ku kontaktnému ekzému, ktorý sa definuje ako kožná iritácia, môže viesť nosenie odevov z príliš drsných textílií, bezprostredný kontakt so zápal vyvolávajúcimi rastlinami, s čistiacimi a chemickými prostriedkami, alebo hoci aj voda. Charakteristické ekzémové prejavy možno pozorovať ako dôsledok pôsobenia sklenenej vaty.
- Za alergický ekzém sú zodpovedné podobné látky ako tie, ktoré vyvolávajú zápal pokožky v prípade iritačného kontaktného ekzému. V tomto prípade sa však hlási imunitný systém: alergia je vnútorná odpoveď organizmu na vonkajší vplyv. Ľudia trpiaci na alergický ekzém môžu byť citliví na rôzne živice, lepiace materiály a kovy – najčastejšie na nikel –, tiež na gumu, tkanivá, parfumy a aj zvonka aplikované liečivá a krémy.
- Seboreický ekzém je tiež reakciou imunitného systému, ktorú vyvoláva prítomnosť kvasinky Malassezia furfur patriacej do čeľade proliferačných. Táto kvasinka sa ľahko udomácni na pokožke – predovšetkým na pokožke hlavy, za ušami, na koreni nosa, obočí a na trupe človeka, u chlpatejších mužov sa vyskytuje na chrbte –, kde spôsobuje zápalové začervenanie kože.
Červené fľaky na pokožke – symptómy ekzému
Najčastejšie sa vyskytujúce a najvýraznejšie symptómy ekzému sú červené alebo hnedasté fľaky rôznej veľkosti, ktoré sa objavujú na pokožke. Tiež je charakteristická aj zhrubnutá, vrstvovito sa odlupujúca alebo na popraskanie náchylná pokožka, kým zriedkavo sa môžu vyvinúť aj pľuzgiere. Predovšetkým sú dotknuté oblasti za ušami, tvárová časť, paže, nohy a okolie rozkroku, hoci umiestnenie ekzému silne ovplyvňuje vek pacienta. U detí a dospelých sa ekzém vyvinie najčastejšie na tvári, krku, v záhyboch lakťov a kolien, na členkoch a u novorodencov sa zápal kože prejaví zvyčajne na čele, pokožke hlavy pokrytej vlasmi a záhyboch v okolí rozkroku. Závažnosť ekzému sa môže cyklicky meniť, raz sa stav pacienta zlepší, inokedy zhorší. Prejavom druhého prípadu je silnejúce svrbenie a taktiež vytvorenie žltkastej a mimoriadne citlivej vrstvy na chorej pokožke, ktorej poškriabanie môže spôsobiť silné bolesti. S ekzémom sa v každom prípade obráťme na odborníka a zápal pokožky liečme. Máme k dispozícii množstvo farmaceutík a liečivých prípravkov, napr. protizápalové prípravky, popri krémoch môžeme používať aj produkty pôsobiace zvnútra. A v žiadnom prípade nezabúdajme, ekzém nie je infekčný!
Vedeli ste?
Podľa najnovších prieskumov pacienti trpiaci ekzémom majú väčšie riziko vzniku chorôb srdca a obehového systému a tiež mŕtvice.