Cukrovku je možné liečiť mnohými spôsobmi, popri klasických liečebných metódach je tu tiež možnosť využitia alternatívnych metód. Medzi ne patria terapie prostredníctvom potravinových doplnkov a byliniek.
Fakty a omyly
Prevažná časť cukrovkárov konzumuje určité potravinové doplnky, resp. využíva alternatívne terapie v nádeji, že takýmto spôsobom zmierni príznaky cukrovky alebo ju vylieči úplne. Jednou z nich je terapia chrómom, ktorá bola dlho považovaná za efektívny spôsob regulácie cukrovky. Najnovšie výskumy však jednoznačne nedokazujú súvis medzi zvýšeným príjmom chrómu a udržiavaním choroby v prijateľných medziach. Dokázaným faktom je však zároveň dôležitosť horčíka v rámci procesu regulácie hladiny cukru v krvi. Nízka hladina horčíka totiž zapríčiňuje poruchy sekrécie (čiže vylučovania) inzulínu, preto má jeho dopĺňanie -hoci aj v podobe potravinových doplnkov- pozitívne účinky na stav cukrovkárov. Potvrdené neboli ani pozitívne účinky vanádu, ktorý je medzi cukrovkármi veľmi obľúbený, podobne je to aj u cesnaku, ženšenu, zázvoru a žihľavy. Prevažná väčšina potravín rastlinného pôvodu s vysokým obsahom vlákniny však podporuje udržiavanie hladiny cukru v krvi a takýmto spôsobom prispieva k liečbe príznakov cukrovky.
Zvlášť odporúčané potraviny pre pacientov trpiacich cukrovkou typu 2
Čučoriedka obyčajná (Vaccinum myrtillus): v ľudovom liečiteľstve sa na liečbu cukrovky používajú jej listy. Výskumy dokázali, že čučoriedky znižujú hladinu triglyceridov, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri vzniku artériosklerózy (čiže zvápenatení ciev). Odvar z čučoriedky posilňuje steny ciev, zabraňujú ich nežiaducej priepustnosti, cievy sa vďaka tomuto stávajú pružnejšími a takže cukrovkári budú menej náchylní na mierne či silnejšie zakrvácania.
Horká tekvička (Momordica Charantia): je v čínskom a ayurvédskom liečiteľstve už dlho využívaná na liečbu cukrovky a vysokého krvného tlaku. Jej účinné zložky zohrávajú dôležitú úlohu v procese znižovania hladiny cukru v krvi, resp. zvyšujú tvorbu inzulínu. Pre dosiahnutie požadovaných výsledkov konzumujme denne tri- až štyri krát nápoj pripravený z dvoch dcl vody a jednej polievkovej lyžice horkej tekvičky.
Gurmar (Gymnema silvestre): jeho listy obsahujú gymnemové kyseliny, ktoré vyvíjajú svoj účinok na beta bunky podžalúdkovej žľazy zvyšujúc týmto tvorbu inzulínu. Hladinu cukru v krvi znižuje vďaka tomu, že sa jeho aktívne zložky pripoja k žalúdočným receptorom v žalúdku zodpovedným za príjem sacharózy a takýmto spôsobom zabraňujú vstrebávanie cukru.
Lopúch obyčajný alebo lopúch väčší (Arctium lappa): jeho koreň obsahuje inulín, tanín, horké látky (seskviterpenové laktóny), organické kyseliny ako aj vitamín B. Spomedzi nich je najdôležitejší inulín, ktorý je výborný na očistenie krvi a zníženie hladiny cukru v krvi. Skvele detoxikuje pečeň, obličky a žalúdok, okrem toho účinne znižuje cholesterolu. Konzumácia odvaru z lopúcha si vyžaduje lekársky dozor, nakoľko jeho nesprávne dávkovanie môže silne ovplyvniť pôsobenie syntetických liekov predpísaných na cukrovku.
Jastrabina lekárska (Galega officinalis): priaznivo ovplyvňuje hladinu cukru v krvi, čistí pečeň a obličky, vďaka jej močopudným účinkom sa organizmus prostredníctvom moču rýchlejšie zbaví cukrov a nahromadených toxických látok. V prípade ochorenia na cukrovku je výborne aplikovateľná.
Na čo si treba počas bylinkových terapií dávať pozor?
V prípade, že spozorujeme závrate, nevoľnosť, zrýchlený srdcový tep, hnačky alebo zimnicu, alebo sa dostavia poruchy spánku alebo úzkostné stavy, bylinkovú kúru okamžite prerušme. Ak je to možné, nepoužívajme naraz viacero byliniek, nakoľko si môžu vzájomne znižovať účinnosť.