Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aký výkon podáva naša tráviaca sústava? Koľko potravy prejde cez ňu v priebehu nášho života? Poďme spolu počítať. Zistilo sa, že 70 kg muž, ak je aktívny, konzumuje asi 1,5 kg stravy denne. Teda za rok (1,5 x 365 = 548 kg) väčšina ľudí skonzumuje niečo vyše 0,5 t ročne, čo je 7 až 8-násobok vlastnej telesnej hmotnosti. Ak zohľadníme priemerný vek človeka 70 rokov, zistíme, že za toto obdobie spotrebuje a spracuje viac ako 38 t potravy! Teda je to úctyhodný výkon.
Tak ako sa mnohí nešetrne správame k našej tráviacej sústave, tak by sme sa určite nikdy nesprávali k žiadnemu stroju či autu. Vieme, že by sa časom pokazilo a prestalo nám slúžiť. Preto nebuďme prekvapení, keď nám zrazu znepríjemňuje život plynatosť, nadúvanie brucha, pálenie záhy, tráviace ťažkosti, plynatosť a nadúvanie. To sa ozýva a upozorňuje nás naša tráviaca sústava, že sa dostala do problémov. Tieto tráviace problémy môžu spôsobovať mnohé faktory, ako porušené trávenie, chýbajúce tráviace enzýmy, naša tráviaca sústava pracuje pomaly, parazity, ale aj divertikulóza, syndróm dráždivého traktu (Irritable Bowel Syndrome, IBS), zápalové poškodenie tenkého a hrubého čreva – Crohnova choroba, rakovina žalúdka a pod. Preto je vždy dobré poradiť sa s lekárom.
Ale aj my môžeme prispieť k náprave. Ak načas zareagujeme a prijmeme správne opatrenia, rýchle sa môžeme oslobodiť od nepríjemných pocitov a bolestí.
Tráviaca sústava podáva denne veľký výkon
Dobre fungujúca tráviaca sústava je pre zdravie človeka veľmi dôležitá. Pozostáva z tráviacej rúry (trubice), ktorá sa začína ústnym otvorom, prebieha celým trupom a vyúsťuje do konečníka. Je nepretržitá, približne 5 m dlhá (po smrti, po uvoľnení napätia hladkej svaloviny predĺži sa na asi 10 m) s otvormi na dvoch koncoch. Je diferencovaná na: ústnu dutinu s prídavnými slinnými žľazami, hltan, pažerák, žalúdok, tenké a hrubé črevo. Do začiatku tenkého čreva – dvanástnika ústi vývod podžalúdkovej žľazy (pankreasu) a pečene so žlčovodom.
Teda ako vidíte tráviaca sústava je zložitý súbor orgánov. Každá z nich vykonáva inú, veľmi dôležitú funkciu. Preto musí byť činnosť jednotlivých oddielov zladená, musí na seba nadväzovať. Tráviaca sústava plní niekoľko významných funkcií:
- prijíma potravu,
- strávi – rozloží ju pomocou mechanických a chemických prostriedkov,
- vstrebe trávením vytvorené látky (glukóza, fruktóza, aminokyseliny, mastné kyseliny) a
- odstraňuje nevyužiteľné, resp. odpadové a škodlivé látky v podobe výkalov.
Ak jedna z menovaných činností neprebieha správne, spomalí sa alebo sa dokonca úplne zastaví, hneď sa objavia rôzne menej vážne až vážne tráviace problémy.
Existuje taký človek, ktorý by nemal tráviace problémy?
Vyskytujú sa v každom veku, ak sa nerešpektujeme prirodzenú fyziológiu trávenia a jeme „piate cez deviate“. Okrem zlých stravovacích návykov môže byť celý rad ďalších príčin. Medzi najčastejšie tráviace problémy patrí zhoršené trávenie, ktoré môže byť zapríčinené tým, že:
- v tráviacej sústave sa tráviace enzýmy produkujú v nedostatočnom množstve (napr. lipázy potrebné na rozklad tukov, proteázy, pepsín, trypsín, renín potrebné na trávenie proteínov, sacharáza, maltáza, laktáza na rozklad cukrov, ptyalín, α-amyláza na rozklad škrobu, a pod.).
Ako si pomôcť?
Zvýšme konzumáciu surovej zeleniny a ovocia, ako aj čerstvých zeleninových a ovocných štiav, ktoré sú vynikajúcim zdrojom a vyskytujú sa v nich enzýmy na trávenie vo veľkom množstve. Tráviace enzýmy sa vo vhodnej forme a množstve nachádzajú tiež v šťave pripravenej zo zeleného jačmeňa. Dobrým zdrojom sú aj sladkovodné riasy Spirulina a Chlorella. Tomuto účelu slúžia aj lieky – tabletky na trávenie. Ide o prirodzenú zmes enzýmov potrebných na zlepšenie trávenia. Zmes enzýmov sa nachádza v enterosolventnej kapsule, ktorá ich chráni pred kyslým obsahom žalúdka, a tak sa neporušené dostávajú do tenkého čreva, kde podporia správne trávenie. - v žalúdku je znížená tvorba kyseliny chlorovodíkovej. Táto kyselina sa uvoľňuje z buniek sliznice žalúdka a mení neaktívny pepsinogén na aktívny pepsín – enzým, vďaka ktorému začína proces štiepenia bielkovín v žalúdku.
Ako si pomôcť?
Ak zistíme, že po požití stravy s vyšším obsahom bielkovín máme tráviace problémy, príčinou môže byť práve nedostatočná produkcia tejto žalúdočnej kyseliny. Jednou z možností je skúsiť užívať výživový doplnok s obsahom betainhydrochloridu. - tráviaca sústava pracuje pomaly. Či naše tráviace problémy súvisia s jej spomalenou funkciou, môžeme veľmi jednoducho sami otestovať. Jeden zo spôsobov je zistiť čas potrebný na prechod stravy cez tráviaci systém.
Ako zistíme čas prechodu?
Zjedzme spolu s potravinou niekoľko tabletiek živočíšneho uhlia, ktoré zafarbia stolicu načierno. Ak naša tráviaca sústava pracuje optimálne, čas od zjedenia potraviny až do jej objavenia sa v stolici by mala trvať 12 – 14 hodín. Úplne by mala potravina zmiznúť zo stolice za 36 – 48 hodín (tento čas sa nazýva zadržiavací). Prejavom spomalenej funkcie tráviaceho systému je, ak je čas prechodu viac ako 14 hodín a čas zadržania presahuje 72 hodín.Ako si pomôcť?
Keď zistíme, že naša tráviaca sústava pracuje pomaly, v prvom rade absolvujme očisťovaciu kúru – detoxikáciu organizmu, aby sme prirodzene prečistili črevo. Vyhýbajme sa preháňadlám. Radšej postupne pridávajme do svojej stravy vlákninu. Vláknina nezmenená prechádza celým črevom, preto podporuje peristaltiku a zároveň zväčšuje črevný obsah. Veľmi dôležité je súčasne so zvýšeným príjmom vlákniny zvýšiť aj prívod tekutín.
Vláknina totiž napučí a ak nepijeme dosť, odoberie vodu z čreva, čo môže spôsobiť zápchu.
Niektoré ťažkosti sa dajú zmierniť rastlinnými a dietetickými prostriedkami:
- cesnak a cibuľa prečisťujú tráviaci systém
- ľanové semienka, sušené slivky, rebarbora, zázvor, čili, sladké drievko, olivový olej a med pomáhajú pri miernej zápche
Zdravé trávenie podporíme aj pravidelnou telesnou aktivitou.
Nadmerná plynatosť strpčuje život
Trápi vás plynatosť čriev, nadmerný odchod črevných plynov, plynatosť a nadúvanie či nadúvanie brucha? Ak áno, čítajte ďalej a dozviete sa, čo je toho príčinou a ako jej predchádzať. Príčin môže byť niekoľko:
- Výsledok zlého trávenia. Nedostatočne strávená potrava v žalúdku a v tenkom čreve, keď sa v takomto stave dostáva do hrubého čreva, podstúpi nežiaducim hnilobným a kvasným procesom. Totiž tu sa stretáva nedokonale strávená potrava s miliardami hladných baktérií a kvasiniek tvoriacich našu prirodzenú alebo nenormálnu črevnú flóru. Pôsobením kvasných baktérií vznikajú plyny (ako oxid uhličitý, metán, vodík, sírovodík, merkaptány) a rozkladom hnilobných baktérií vzniká amoniak, sulfán, fenol a pod. a nakoniec sa mení na výkaly. Niektoré z nich dodávajú typickú vôňu, napr. sírovodík smrdí ako pokazené vajíčka a sprevádzajú nadmernú nafukovanie plynatosť.
Nadmernú plynatosť spôsobujú tiež niektoré potraviny, pretože obsahujú viac nestráviteľných sacharidov ako ostatné. S fazuľou určite každý z nás má vlastnú skúsenosť, je výnimočným páchateľom v tomto smere! Okrem ďalších strukovín medzi potraviny, ktoré spôsobujú plynatosť, prípadne plynatosť a nadúvanie patrí kapustovitá zelenina (brokolica, kel, karfiol, kapusta a pod.), cibuľa, cesnak, pór, repa, zemiaky, kvasnice v chlebe, pšenica, reďkovka, apod. Ľuďom, ktorí nie sú schopní rozložiť mliečny cukor – laktózu, po konzumácii mlieka sa zvýši plynatosť činnosťou črevných baktérií, ktoré ju rozložia. - Prítomnosť parazitov – typickým znakom býva častá plynatosť a kŕče v bruchu. Isté parazity sa nachádzajú špeciálne v hornej časti tenkého čreva a tu vyvolávajú zápal. Dôsledkom tohoto zápalu vznikajú vetry a pocit nadúvania. Pozoruje sa to najmä pri zvýšenej konzumácii niektorej zeleniny.
- Vnútorné poruchy – Syndróm dráždivého čreva (Irritation Bowel Syndrome, IBS), Zápal čreva – divertikulóza. Pri divertikulóze sa v stene čreva tvoria vačky, v ktorých sa hromadí potrava. Tá podlieha činnosti kvasných baktérií, ktoré produkujú plyny a výsledkom je plynatosť a nadúvanie. Postihnutý má v bruchu nepríjemný pocit spojený s nadúvaním a hromadením vetrov. V prípade, že sa vačok zapáli, vzniká divertikulitída. Prejavuje sa kŕčmi v bruchu, napínaním na vracanie a teplotou.
Ako odstrániť plynatosť a nadúvanie:
- jesť pomaly a dobre potravu prežuť. Prejedanie sa neodporúča a prikloniť sa k jednoduchej strave je vždy najlepšie.
- odstrániť nahromadené usadeniny a parazitov uskutočnením očisty hrubého čreva,
- zvýšiť príjem vlákniny a mliečnych baktérií – probiotík – je to nevyhnutné k vylepšovaniu a eliminácii tohto stavu.
- plynatosť pomáha zmierniť ANĺZOVÝ, FENIKLOVÝ alebo RASCOVÝ čaj.
Čo treba hneď urobiť?
V prvom rade je dôležité:
- očistiť črevo – zbaviť ho od nahromadených usadenín a parazitov. Detoxikácia organizmu je kritický, ale ľahko splniteľný predpoklad, aby sme dosiahli zlepšenie trávenia a vstrebávania. Zistíte, že vám bude dobrým pomocníkom pri znovu nadobudnutí normálnej funkcie čreva a tráviace ťažkosti ustúpia.
- zmeniť stravovacie návyky tak, aby sa zlepšilo trávenie a vstrebávanie. Nezávisí to od toho koľko zjeme, ale koľko môžeme úplne stráviť, vstrebať a metabolizovať. Byť dobre vyživovaný znamená teda dodať telu všetko, čo potrebuje a úplne vylúčiť to, čo nie je schopné stráviť, aby sa nevytváral zbytočný odpad. Preto vyraďme mastné, ťažké vyprážané jedlá, príliš korenené jedlá aké ponúkajú zväčša fastfood stánky a reštaurácie. Naopak konzumujme ľahkú stravu s vysokým obsahom vlákniny a mliečnych baktérií – probiotík (viac pozri Zdravá strava pre črevo).
- potravu dobre prežuť a jesť ju pomaly. Ak napriek tomu výsledkom po jedení je plynatosť, plynatosť a nadúvanie, nadúvanie brucha či plynatosť čriev potrebujeme užívať lieky-tabletky na trávenie, ktoré vlastne obsahujú prirodzené tráviace enzýmy. Ak ich užijeme hneď na začiatku pri každom jedle, lepšie sa strávi potrava, zvýši sa dostupnosť živín, zníži sa tvorba antigénov (potravinových častíc, ktoré môžu stimulovať alergické reakcie) a odpadových látok.
- obmedziť cigarety, čiernu kávu a alkohol
- dodržať pitný režim
Ak ani po týchto uvedených opatreniach nepozorujeme úľavu a tráviace ťažkosti naďalej pretrvávajú, rozhodne treba ísť k lekárovi.