Spaľovanie tukov v lete: vyhnime sa pasciam

„Toto leto schudnem“ – znie často používaný pojem, ktorý sa potom, žiaľ, neuskutoční. Aby bolo spaľovanie tukov úspešné aj v lete, a aby sme rýchlo nadobudli vysnívanú postavu, oplatí sa zbaviť niektorých fám.


Z hľadiska chudnutia je leto – podobne ako jar – ozaj vďačné ročné obdobie, veď práve v tomto období nám stoja k dispozícii čerstvé ovocie a zelenina, ktoré stupňujú účinnosť spaľovania tukov. Nie je však jedno, ako šafárime s týmito možnosťami. Najdôležitejšie je, aby sme pri diéte nepočítali iba kalórie, veď zoštíhľujúca kúra nie je matematická úloha! Keď drasticky znížime zvyčajný prísun kalórií, náš organizmus sa zapne do „ochranného režimu“. Jeho výsledkom sa spomaľuje trávenie, nefunguje primerane ani spaľovanie kalórií a tukov. Hoci pri zoštíhľujúcej kúre tohoto druhu, môže nastať nejaký pokles hmotnosti, ten sa však netýka spáleného tuku, ale v prvom rade straty vody.

Stravovanie a telesné cvičenie

Klasické zoštíhľujúce kúry vo väčšine prípadov vyslovene odporúčajú konzumáciu light produktov. Treba však dbať na to, že tieto produkty obsahujú v mnohých prípadoch veľa prísad, farbív, aróm a konzervantov, ktoré sú nepriateľmi zdravého trávenia a účinného spaľovania tukov. Podľa všeobecne rozšírenej mienky sa priberá už aj z pohľadu na sacharidy. Nezabúdajme však, že sacharidy sú dôležitým zdrojom energie, vyživujú svaly a mozog. Správne robíme, ak ich potrebné množstvo prijímame do organizmu v prvom rade z čerstvého, podľa možnosti surového ovocia a zeleniny, resp. za pomoci celozrnných obilnín. Je veľmi dôležité, aby sme ani počas zoštíhľovacej kúry nezabúdali na pravidelný pohyb: Telesné cvičenie – a obzvlášť kardio-tréning – je najdôležitejším spojencom letného spaľovania tukov a dobrého trávenia, navyše prispieva k tomu, aby sme počas diéty nestrácali svalovú hmotu.

5 drobných trikov spaľovania tukov:

  1. Pime studenú vodu: Keď vypijeme denne 8 pohárov studenej vody, spálime o 10 kalórií viac, ako keby sme pili vodu izbovej teploty. Mnohé výskumy potvrdzujú, že studená voda napomáha hmotnostnému úbytku, keďže úmerne jej príjmu klesá v organizme aj ukladanie tukov. Rozhodne nezaškodí vedieť, že pokiaľ bunky trpia nedostatkom vody, namiesto spotrebovania sú náchylnejšie tuk odkladať.  
  2. Odtučňuje aj dobre premyslená prechádzka: Viac kalórií spálime, keď počas prechádzky obmieňame rýchlejšie a pomalšie tempo. Keď zapíname do rýchlejšieho tempa, organizmus spaľuje viac kalórií a rýchlejšie sa naštartuje spaľovanie tukov.
  3. Konzumujme viac bielkovín: Náš organizmus stráca značné množstvo kalórií trávením bielkovín, kým na spracovanie tukov potrebujeme omnoho menej energie.
  4. Využívajme smelo korenie: Škorica pomáha štiepiť tuky, lyžička červenej papriky alebo horčice robí spaľovanie tukov o 25 % účinnejším.
  5. Spaľovanie tukov žuvačkou: Podľa výskumov žuvanie žuvačky oslobodí organizmus o 11 nadbytočných kalórií za hodinu.  

Pohyb v studenej vode

Výskumníci Zablocki Veterans Administration Medical Center zistili pri sledovaní pacientov s nadváhou, že stredne intenzívne cvičenia účinnejšie redukujú hmotnosť, keď sa vykonávajú v studenej 17-22 stupňovej vode. Dôvodom je, že pacienti pôsobením studeného prostredia vykonávali cvičenie účinnejšie. Ďalšou výhodou tejto metódy je, že pomáha predchádzať prípadnému zraneniu.

Vedeli ste?

O jedlách, spaľujúcich tuky môžete čítať tu, o pohybových cvičeniach, ktoré možno robiť aj doma, sa dozviete na tejto strane!

 

Hyperlinkové odkazy:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2859815/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7068314

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2991639/

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email